Derniéry v SND: Končí Čajka, Tosca, Bohéma či Rabínka

Autor: Boris Cíferský | 14.5.2013 o 9:37 | (upravené 14.5.2013 o 9:51) Karma článku: 1,91 | Prečítané:  382x

Premiéry i derniéry. Slovenské národné divadlo sa ešte túto divadelnú sezónu rozlúči s niektorými zaujímavými inscenáciami. Od septembra je však pripravených viacero lahôdok, ktoré zaujmú i náročného diváka.

Už dnes, 14. mája o 19:00 sa diváci v Štúdiu rozlúčia s komédiou známeho nemeckého dramatika Heinricha von Kleista s názvom Rozbitý džbán. Partička okolo Emila Horvátha a Dušana Jamricha naposledy rozosmeje hľadisko v SND v predstavení, ktoré sa na doskách SND udržalo niečo vyše dvoch rokov. Hoci kritici slovenské spracovanie nemilosrdne rozbili, diváci tento „džbán“ pozliepali a s radosťou si prišli pozrieť komédiu, pri ktorej na dve a pol hodiny zabudli na starosti všedného dňa. V júni čakajú v Činohre SND derniéry aj dve ďalšie zaujímavé predstavenia – 13. júna o 19:00 v Štúdiu sa Ingrid Timková stane poslednýkrát Gisi Fleischmannovou v dokumentárnej drámy Anny Gruskovej s názvom Rabínka. Rabínka sa v repertoári nášho najväčšieho divadla zdržala len pomerne krátko a to niečo vyše rok, no svoj účel dozaista splnila – predstavila, ako uviedla Anna Grusková, „príbeh jednej konkrétnej ženy, veľmi statočnej židovskej aktivistky“ a predstavila to spôsobom, ktorý ocenili diváci a aj recenzenti. Štúdio SND prináša už tradične inscenácie pre náročnejšieho diváka, čoho dôkazom bola aj Rabínka, ktorá svojou vysokou mierou štylizácie pohladila nejedného divadelného milovníka. Téma holokaustu bude rezonovať aj v júnovej premiére Rechnitza – Anjela skazy Elfriede Jelinek, ktorá sa uskutoční už 8. júna. Záver divadelnej sezóny sa bude niesť v duchu rozlúčky s Čechovovu Čajkou – tá do divadla naposledy priletí 26. júna o 19:00 a´jej cyklus sa tak uzavrie po viac než roku krúženia nad hlavami divákov. Tí si na ňu zvykli a radi ju medzi sebou vítali. Pokiaľ neviete, čo vás čaká, možno oceníte nasledovnú recenziu, ktorá sa objavila na aj na sme.sk a jej autorom je Zuzana Uličianska.

 

Obsadenie derniér

 

Obsadenie derniér

 

Až štyri derniéry sú prichystané pre Operu SND. A hneď dvakrát bude patriť posledný potlesk do neba Giaccomovi Puccinimu – SND sťahuje z ponuky ako Toscu, tak i Bohému. Strata Toscy je bolestivá, prichádza po dlhých šestnástich rokoch, kedy Pucciniho veľdielo očarovalo divákov nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Toscinu lásku voči maliarovi Caravadossimu i prekrásne árie budete môcť naposledy počuť naživo 17. júna o 19:00. Len o jedenásť dní na to si Pucciniho árie naposledy užijete aj v Bohéme, avšak, dobrou správou je to, že v novej divadelnej sezóne sa môžu milovníci opery tešiť na úplne nové spracovanie tejto nestarnúcej klasiky. Láska medzi Mimim a Rodolfom zostane naďalej, minimálne v SND, tak naďalej živá. Mimochodom, toto naštudovanie SND opúšťa SND po dlhých devätnástich rokoch! V tomto duchu je oveľa mladšou neoromantická opera Maria Theresia, ktorej autorom je Roland Baumgartner, významný rakúsky skladateľ. Inscenácia o osudoch Márie Terézie sa s veľkým diváckym záujmom síce nestretla, no práve náš operný dom bol tým, kde sa uskutočnila svetová premiéra tejto opery. A po ôsmich mesiacoch, presne 26. júna o 19:00 usadne sympatická Luisa Albrechtová stelesňujúca Máriu Teréziu na trón bohužiaľ naposledy. Vôbec prvá veľká derniéra je však naplánovaná pre Dcéru pluku Gaetana Donizettiho, komickú operu v dvoch dejstvách a francúzskom jazyku, v ktorej posledný potlesk zaznie 18. mája o 19:00 – náš operný dom sťahuje Donizettiho operu z repertoáru po dlhých deviatich rokoch.

 

Obsadenie derniér

 

 

Obsadenie derniér

Jediným, kto derniéry nechystá je balet.

 

Kým niektoré hry odchádzajú, iné prichádzajú. Už v júni nás čakajú v činohre SND premiéry Jelinkovho Rechneiz – Anjel skazy a pre milovníkov komédii je tu Shakespearova klasika Veľa kriku pre nič. V novej sezóne zaujme očakávaná Jana Eyrová v réžii skvelého Mariána Amslera (premiéra 1. februára 2014), Flaubertova Madam Bovaryová (premiéra 15. novembra 2013) či veľký opus Thomasa Manna Buddenbrookovci, ktorým SND pokračuje v tradícii veľkých realistických opusov. Budúca sezóna sa tak bude niesť v značne romanticko-realistickom duchu. Obsadenie jednotlivých inscenácii ešte nie je známe.

 

Opera SND ešte v tejto sezóne premiérovo uvedie romantickú operu Richarda Wagnera Lohengrin a na budúcu sezónu sú pripravené viaceré operné lahôdky, ktoré zaujmú možno aj tých operne menej zbehlých – pripravená je Verdiho krásna opera Rigoletto v naštudovaní Friedricha Heidera (4. október 2013), unikátny Dorian Gray od Kate Pullinger (premiéra 8. novembra 2013) či Čajkovského Piková dáma, ktorú si v Novej budove budú môcť operní fanúšikovia vychutnať už od 23. mája 2014.

 

Niet pochýb o tom, že nás čaká nielenže pekný záver tejto divadelnej sezóny, ale dozaista i pekné chvíle v budúcej sezóne. Jana Eyrová, Madam Bovaryová, Rigoletto či Piková dáma sľubujú nevšedné zážitky i skutočnú katarziu.

 

Zdroj informácii: www.snd.sk

Zdoj obrázku: www.snd.sk


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?