reklama

Europa Report - Vesmírne sci-fi, ktoré chvália aj ľudia z NASA

Tvrdí sa, že koncept found-footage filmov ako Záhada Blair Witch a ďalšie sa už vyčerpal. Ekvádorský režisér Sebastián Cordero to však popiera a s minimálnym rozpočtom vytvoril film, ktorý má čo povedať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Z filmu Europa Report
Z filmu Europa Report 

X+Z filmu Europa Report

Europa Report, ako znie názov jeho filmu, stojí niekde na pomedzi žánrového (sci-fi) filmu a autorského počinu. Nie je to utopistický snímok o strete s mimozemšťanmi, nemá tak hĺbkovú dramatickú štruktúru ako má napríklad Apollo 13, no predsa len spája dve, zdanlivo nesúvisiace veci – tzv. found footage („nájdený“ záznam niečoho) a relatívne inteligentné sci-fi o objavovaní života na mesiaci planéta Jupiter s názvom Európa. Treba to vnímať predovšetkým v kontexte – found-footage sa stal obľúbenou barličkou pre filmárov s nízkym rozpočtom a chuťou vytvoriť niečo (sur)reálne, často mysteriózne. Cordero však išiel na film z opačnej strany – jeho snahou nebolo primárne vytvoriť found-footage film, ale predovšetkým science-fiction, v ktorom je spomínaná barlička len nevyhnutným výsledkom diania na palube a toho, že na nej vypadla komunikácia so strediskom NASA v Houstone.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Corderov počin má premyslenú dramatickú štruktúru. V prvej časti mieša klasický naratívny príbeh s dokumentárnymi sekvenciami, ktorých pravej podstate divák porozumie až neskôr. Akonáhle sa však príbeh dostane do „súčasnosti“, v ktorej už komentáre postáv nie sú z informačného hľadiska (ako návod k „čítaniu“ statických kamerových záznamov) už vôbec potrebné, príbeh dostáva klasickú naratívnu štruktúru a smeruje k nevyhnutnému bodu singularity, kde je domnelá záhada vyriešená. Hoci sa Europa Report nevyhýba logickým nezrovnalostiam, ktoré znalý divák dokáže hravo odhaliť, tak Corderova snaha vytvoriť vo všetkých smeroch reálne poňatý film o ceste na mesiac Jupitera, je vcelku úspešná. Neobmedzuje sa totiž len na found-footage zábery z vesmírnej lode, ale vytvára oveľa chronologickejšiu dramatickú štruktúru, ktorú tvoria aj nevyhnutné informácie o pozadí tejto veľkej expedície. Vyzdvihnúť treba aj snahu o psychologizáciu jednotlivých postáv v snahe predstaviť ich ako hrdinov, ktorí riskovali svoj život, aby priniesli ľudstvu odpovede o tom, kde v našej Slnečnej sústave je ešte život. Na palube lode sa tak stretávajú viaceré archetypy postáv, ktoré ľahko môžeme opísať prostredníctvom jedno-slovných pomenovaní - „otcovský“ typ (kapitán), „rodič“, „hrdinka“, „realisticky zmýšľajúci astronaut“ a podobne. Všetky tieto elementy smerujú k jedinému – k veľkému finále, v ktorom sa všetky tieto mikro-body tvoriace príbeh stretnú a vytvoria premyslený koncept.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na to, že Europa Report pracuje evidentne s malým rozpočtom, tak si počína veľmi premyslene, inteligentne a pripomína viac autorský počin menom Primer, než nejaký hollywoodsky blockbuster. Nesnaží sa totiž šokovať, ako iné filmy, ale len priniesť obyčajný príbeh o obyčajných ľuďoch na obyčajnej vesmírnej lodi, ktorí sa ako prví nazreli do temnoty vesmíru. Corderov film nemaskuje malý rozpočet dlhou expozičnou scénou (teda časom, dokým sa „niečo“ stane) a prakticky od počiatku buduje v každom jednom dialógu predpoklad toho, že sa „niečo“ stane. Robí to nanajvýš inteligentne, keďže pracuje predovšetkým na jednej jednoduchej premise, ktorá sa doposiaľ nedá vyvrátiť – a tá znie: Nič sa nedá vylúčiť. Cordero tento fakt využíva a vytvára na jeho základe príbeh, ktorý sa nedá spochybniť a to preto, že ešte nikto na Europe nebol a teda nevie, čo tam je. Ísť do neznáma má tú výhodu, že sa dá vytvoriť fikčný príbeh, v ktorom „miera“ fikčnosti je priamo úmerná tomu, čo o tom my sami vieme. Alebo inak povedané, Superman neexistuje, to čo však objavili astronauti na mesiaci Jupitera možno áno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A mimochodom, film sa páči aj v NASA. Jej mikrobiológ (ktorý pre film pracoval ako poradca) uviedol toto: I'm really excited about how this movie captures the passion of exploration and also the science." Zdá sa teda, že Corderovi sa podarilo vytvoriť dobrý film. Film o vzrušení z objavovania neznámeho v ďalekých kútoch vesmíru.

zdroj obrázkov: huffingtonpost.com

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu