Ryby, uniformy a prísny režim: Študentské časy Artura Toscaniniho

Autor: Boris Cíferský | 12.2.2014 o 12:11 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  383x

Arturo Toscanini nazýval osem rokov, ktoré strávil na hudobnej škole v Parme, tými najšťastnejšími v jeho živote. Nie vždy to však bola idylka.

Arturo ToscaniniArturo Toscaninihttp://chagalov.tumblr.com

Arturo Toscanini zažil v devätnástich rokoch fascinujúci debut na dirigentskej scéne, keď sa z pozície asistenta a čelistu v zbore vyšvihol na hlavného dirigenta v rekordne krátkom čase. Pre mnohých to nebolo prekvapením. Známky jeho geniality boli zreteľne viditeľné už od jeho mladého veku.

 

Keď mal osem rokov, jeho učiteľka si pri čítaní básní povšimla, že malý chlapec má fotografickú pamäť. Keď zistila, že vie spamäti zahrať na klavíri opernú skladbu, ktorú poznal len z počutia, neváhala a orodovala u Arturových rodičov, aby ho dali na hudobnú skolu, doma v Parme. Otec odmietal, chcel mať z neho krajčíra, matka ho však presvedčila. A tak v deviatich rokoch Toscaniniho prijali do hudobnej školy (konzervatória).Prvé dva roky boli, z finančného hľadiska, náročné. Drina sa však vyplatila a Toscanini získal štipendium.

 

Škola v Parme mala povesť „vojenskej“ školy. Študenti nosili uniformy, mali striktne určené kedy mohli jesť, spať a učiť sa. Bežným pokrmom na jedálničku boli ryby. „Od tých čias mám odpor k rybám,“ hovoril neskôr Toscanini. Ten mal vlastnú hlavu a neraz sa snažil tento prísny harmonogram narušiť. Vykoledoval si však len trest. 

Toscanini od počiatku prejavoval veľký záujem o hudbu. Nestačili mu prednášky a hodiny, čo mal v škole, cítil, že potrebuje oveľa viac cvičiť, ak sa bude chcieť stať ešte lepším. Zorganizoval pre to zopár spolužiakov a vytvorlili si taký svoj malý súkromný orchester a počas voľného času hrávali. Arturo ich dirigoval a získaval tým prvé cenné skúsenosti. Oni sami ho obdivovali a nazývali ho „malý génius“ a kvôli jeho prísnemu výrazu aj Napoleon. Keď však ich „podvratnú“ činnosť odhalili, boli tvrdo potrestaní. Namiesto rýb na všetky možné spôsoby, boli na nejakú dobu odsúdení len k jedeniu chleba a vody.

 

Napriek všetkým prehreškom ukončil Toscanini školu s výborným prospechom. Na jeho diplome stálo: 160 bodov zo 160 v hre na čelo, 50 bodov z 50 v hre na piato a 50 bodov z 50 v komponovaní. Nedlho po tom, čo skončil školu, si ho impresário operného súboru, Claudio Rossi, vybral, aby ho sprevádzal v južnej Amerike na šnúre predstavení. Ako to skončilo asi už viete … triumfálne.

 

P.S.: Keď nebudete vedieť, čo dať jesť svojmu dieťatu, keď bude choré, dajte mu fazuľu. Pri Arturovi, ktorý bol v detstve takmer neustále chorý, účinkovala zázračne.

 

foto: www.abc.es


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?