reklama

Je Star Wars: Pomsta Sithov vhodným filmom pre detského diváka?

Pokiaľ je niečo, čomu sa filmári snažia všemožne vyhýbať, tak sú to scény, v ktorých dochádza ku smrti dieťaťa. Výsledkom toho je, že len pár stoviek filmov v histórii zobrazilo násilnú smrť toho najbezbrannejšieho. Jedným z najzn

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)
Mŕtve deti v Star Wars: Pomsta Sithov
Mŕtve deti v Star Wars: Pomsta Sithov 

X+Mŕtve deti v Star Wars: Pomsta Sithov

Upozornenie na úvod: Nasledujúce riadky prezrádzajú časť zápletky.

Smrť dieťaťa je sama o sebe hrozná vec. Uvedomujú si to aj filmári, ktorí len veľmi raritne a nechávajú vo svojich filmoch umierať dieťa násilnou smrťou. Pokiaľ je smrť dieťaťa nevyhnutnou v rámci vývoja deja, tak sa to často udeje mimo záberu s následným prestrihom na už bezvládne telo. Nie vždy sa to však deje podľa tohto scenára. Server imdb.com medzi filmami, v ktorých dochádza k zabitiu dieťaťa zaraďuje napríklad Avatara, Léona, Zelenú míľu, Prekliaty ostrov, Krvavý diamant či ... Star Wars: Pomsta Sithov. Z nich je práve Star Wars oficiálne „najcudnejší", no pri bližšom pohľade si možno uvedomíte, že to tak vôbec nie je.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V úvode dochádza k smrti Grófa Dooku, ktorý najprv príde o ruky a následne aj o hlavu. Ani scéna boja medzi Mace Winduom a Palpatinom sa nezaobíde bez trochu „krvi". A ani pohľad na horiace (či už zhorené) telo Anakina, či ak chcete Darth Vadera, nie je nijako krásny. Podobné naturalistické zábery však nepredstavujú nič nové, stretli sme sa s nimi už v napríklad Tarantinovom Kill Billovi, Spielbergovom Ryanovi či Snyderovom 300. To, prečo je to tentoraz iné, k tomu sa dostanem ďalej.

Pomyselným vrcholom zabíjania v Star Wars sú však detské obete. Kým v dvoch prípadoch boli zobrazené s dôrazom na citlivosť (hologram, „len" mŕtve telá), tak v jednom prípade došlo k zobrazeniu násilnej smrti, kedy mladého učenníka Jediov, malého chlapca, zabijú vojaci Impéria, keď sa snaží ujsť do bezpečia. Odvážne bojuje proti presile, napokon ho však zastrelia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zhrňme si to teda. Mŕtve deti, scéna zabitia mladého chlapca, odseknuté ruky, horiace telá, zohavené tváre a veľa ďalších naturalistickejších záberov a to všetko len v jednom celovečernom filme. Kým filmy ako Kill Bill, Zachráňte vojaka Ryana, 300 či Krvavý diamant všetky získali v USA rating prístupnosti „R-Restricted", tak Star Wars iba PG-13. V preklade to znamená, že ktorékoľvek dieťa mladšie ako trinásť rokov môže so súhlasom rodiča vidieť tento film. Rating „R" znamená, že divák mladší ako 17 rokov musí byť sprevádzaný staršou osobou.

Rating „PG-13", ktorý Lucasov film obdržal získava v dnešnej dobe, pomerne veľa filmov. Stačí, aby sa v ňom objavovalo trochu nahoty, užívanie drog (v akejkoľvek podobe) či násilie. V prípade tohto typu filmov by toto násilie nemalo byť, ak budem citovať MPAA (Motion Picture Association of America), „..nie realistické, extrémne či pretrvávajúce." To, či to tak nie je v Star Wars nechám na posúdení Vás. Môj názor je taký, že by „R-ko" mal dostať, ale dnes je to už, samozrejme, bezpredmetné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba už len dodať, ako to býva na Slovensku. Televízne stanice Star Wars vysielajú bežne pred 22. hodinou (české TV filmy reprízujú aj doobeda) a v kinách mal film prístupnosť od 12 rokov. Napriek tomu, že celá sága býva označovaná ako „rozprávka pre dospelých", tak býva prístupná aj pre detských divákov. Otázne je však to, či je to správne. A zodpovedanie tejto otázky, je aj cieľom dnešného blogu. Mali by byť filmy s príliš naturalistickými zábermi prístupné pre každého, s určitými obmedzeniami, alebo výlučne len pre dospelých? Star Wars: Pomsta Sithov je totiž trochu unikátom, keďže napriek svojej (vzhľadom na prideľený rating) brutalite, si zachováva status najprístupnejšieho „krváku", v ktorom zomierajú aj deti. A vidieť to môže byť nepríjemné aj pre ktoréhokoľvek dospelého.

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu