reklama

Všetko najlepšie, Hawkeye!

Včera uplynulo presne 78 rokov od narodenia herca, ktorého pozná snáď celý svet. Alan Alda sa do pamätí ľudí zapísal postavou doktora Hawkeye Pierca z kultového seriálu M*A*S*H.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Alan Alda (Hawkeye Pierce)
Alan Alda (Hawkeye Pierce) 

X+Alan Alda (Hawkeye Pierce)

Jedného dňa za Alanom Aldom prišiel Gene Reynolds so zaujímavou ponukou. Ukázal mu scenár Larryho Gelbarta pre seriál M*A*S*H. Aldovi sa scenár nesmierne páčil, označil ho za „najlepšiu vec, akú kedy čítal," no bol na pochybách.

Jeho rodina žila v New Jersey a seriál sa mal natáčať v Kalifornii. Do poslednej chvíle sa tak nevedel rozhodnúť. Pár hodín pred tým, než malo začať nakrúcanie prvej epizódy, sa v jednej kaviarni stretol spoločne s Gelbartom a Reynoldsom. Hovorili spolu až do jednej hodiny v noci, aby sa uistili o tom, či si rozumejú. Alda napokon prijal ich ponuku, hoci to znamenalo, že štyri mesiace v roku bude mimo domova. Svoje rozhodnutie však napokon nikdy neľutoval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nemal som vôbec žiadnu predstavu, ako stvárniť sukničkára, ktorý veľa pil, no bol i veľmi inteligentný. Musel som prísť na to, ako sa stať týmto človekom," uviedol neskôr Alda. Jeho Benjamin Franklin "Hawkeye" Pierce sa výrazne líšil od toho, ako bol vykreslený vo filme Roberta Altmana hercom Donaldom Sutherlandom či v románe Richarda Hookera. Larry Gelbart chcel iného Hawkeyho, živšieho, so sardonickým zmyslom pre humor.

Kým seriál v prvej sezóne vykazoval len slabú sledovanosť, tak 2-hodinové finále v roku 1983 si nenechalo ujsť celkovo 125 miliónov Američanov. Sledovanejší bol už len Super Bowl. Sám Alda finále režíroval, rovnako ako aj niekoľko ďalších častí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K samotnému seriálu sa viaže hneď niekoľko zaujímavých príhod. Počas nakrúcania záverečnej časti, kedy sa doktori lúčili s ich „otcovským" veliteľom Shermanom T. Potterom (Harry Morgan), sa Alda nevedel prestať smiať. „Bol tak vtipný a roztomilý," spomínal neskôr. V M*A*S*H-i sa tiež takmer vôbec neimprovizovalo, všetko išlo podľa Gelbartovho scenára. Výnimkou bola jedna epizóda, v ktorej novinár robil čierno-biele rozhovory s doktormi. Práve to bola od hercov kompletná improvizácia.

„Keď ste mladí, nemusíte mať šťastie na dobré role. My sme mali šťastie v tom, že nás dali takto dohromady. Naučili sme sa spolu žiť, učiť sa jeden od druhého, v tom, ako si zobrať to najlepšie z nás."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

(Najobľúbenejšia Aldova epizóda sa volá In Love and War, v nej sa Hawkeye zamiluje do Kórejčanky)

Keď päť rokov po skončení M*A*S*H-u dostal ponuku seriál obnoviť, odmietol. Mal už dosť imidžu dobrého a zlatého chlapíka a namiesto toho prijal ponuku Woodyho Allena, aby si zahral jednu z významnejších rolí v jeho vážnejšom filme Zločiny a poklesky. Spolupráca so známym „neurotikom" bola pre Aldu, veľmi príjemná, a o štyri roky sa tak objavil aj v ďalšom jeho filme Tajomná vražda na Manhattane.

Jednou z jeho najúspešnejších rolí po M*A*S*H-i bola rola neverného manžela Georgea vo filmovom spracovaní známej divadelnej hry Bernarda Slada Na budúci rok v rovnakom čase (1978), kde si zahral bok po boku s Ellen Burstyn. Univerzálny príbeh o hlbokej a úprimnej láske dvoch milencov odohrávajúci sa v priebehu niekoľkých desaťročí si vyslúžil štyri nominácie na Oscara a Zlatý Glóbus pre Burstyn. Medzi Aldove ďalšie známe postavy patrí Bill Warren v inteligentnej komédii Apartmán v Kalifornii (1978), Jack Burroughs v trpkej vzťahovej dráme Štyri ročné obdobia (1981, podieľal sa aj na scenári) a v posledných rokoch sa objavil napríklad v snímkoch Po čom ženy túžia (2000), Nič než pravda (2008) či Boj o patent (2008). Zo seriálov si ho môžu diváci pamätať najmä ako senátora Arnolda Winicka z cenami ovenčeného Západného krídla. Za stvárnenie spomínanej postavy si odniesol Alda sošku Emmy v roku 2006.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

(Alan Alda a Ellen Burstyn vo filme Na budúci rok v rovnakom čase)

Dnes, už 42 rokov od prvej klapky M*A*S*H-u Alda stále hrá a stále niečo produkuje. Jeho najobúbenejšími seriálmi sú Downton Abbey a Homeland. S manželkou Arlene sú spolu už takmer 57 rokov. Majú spolu celkovo tri krásne deti, jedna z nich, Beatrice, sa objavila aj vo filme Štyri ročné obdobia a dnes nakrúca dokumentárne filmy. Druhá je učiteľkou pre nepočujúce deti.

„Väčšinou zabúdam na to, aký deň je, takže nerozlišujem nedeľu od iných dní. Hrám, pracujem a to až tak, že sa na mne moja žena smeje, z toho, ako často píšem. Ale zistil som, že nedokážem nič dokončiť, pokiaľ sa tým nestanem posadnutý a preto túto posadnutosť premietam do všetkého. Okrem tenisu. Ten hrám bez posadnutnosti. Súperov však porážam, čo je spôsobené asi tým, že priťahujem tých, ktorí hrajú rovnako zle, ako ja."

Takže, všetko najlepšie!

Zdroje: forbes.com, saturdayeveningpost.com

Foto: sitcomsonline.com, namtab.com, focusfeatures.com

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu