reklama

Skutočná Anna Kareninová bola Puškinovou dcérou

Annu Kareninovú Lev Nikolajevič Tolstoj spočiatku vykresľoval ako nie príliš atraktívnu ženu. Po tom však spoznal dcéru Alexandra Sergejeviča Puškina a všetko sa zmenilo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Znalci Anny Kareninovej, slávneho románu Leva Nikolajeviča Tolstoja, istotne dobre vedia, že ruský autor sa pri vykreslení fyzickej, ale i osobnostnej stránky postáv neraz inšpiroval vlastnými priateľmi alebo dokonca i členmi svojej rodiny. Nebolo to v jeho prípade nič neobyčajné, keďže podobne si vypomohol už pri Vojne a Mieri. V prípade Anny Kareninovej bol predobrazom Levina Tolstojov brat Dmitrij, Karenin zosobňoval sčasti ministra financií Valujeva a takto by sa dalo pokračovať ďalej. Vo väčšine prípadov pripomínali jednotlivé postavy akési skladačky vytvorené z viacerých reálne žijúcich ľudí. V prípade hlavnej hrdinky, Anny Kareninovej, však bola situácia o niečo iná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

História románu Leva Nikolajeviča Tolstoja je neodmysliteľne spätá s iným velikánom ruskej literatúry, Alexandrom Sergejevičom Puškinom. Neprejavovalo sa to iba v poeticko-estetických východiskách (to, ako Puškin písal sa odrážalo aj v spôsobe práce u Tolstoja), ale, čo je zaujímavejšie, i v samotných charakteroch. Predobrazom Anny Kareninovej, tak ako ju Tolstoj vo svojom románe vykreslil, totiž bola v rozhodujúcej miere Puškinova najstaršia dcéra, barónka Mária Alexandrovna Hartungová. Kým v prvých náčrtoch románu bola Anna Kareninová nepríliš atraktívnou ženou s „drsnými črtami tváre“, v tých ďalších, už ovplyvnených jeho známosťou s Marie, bola krásnou ženou s čiernymi kučerami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Puškin, Tolstoj a Čechov
Puškin, Tolstoj a Čechov (zdroj: libo.ru)

Tolstoj Puškinovu dcéru spoznal v roku 1861 na bále, ktorý organizoval významný generál Tulubijev. Od chvíle, kedy vstúpila do miestnosti, bol očarený jej neobyčajnou krásou. Tá vychádzala nielen z jej afrických čŕt tváre, ale ju aj zdedila po svojej matke, Natálií Nikolajevne Gončarovej, ktorá bola považovaná za jednu z najkrajších žien vo vtedajšom Rusku. Počas bálu robil Tolstoj Márií celý čas spoločnosť – ona mu rozprávala o svojom otcovi (niektorí teoretici sa domnievajú, že Puškinova mentalita sa zrkadlí práve v Anne), o umení a literatúre a on ju so záujmom počúval. Bola milá, vzdelaná, ovládala cudzie jazyky a tridsaťtri ročného spisovateľa dokázala dokonca i rozosmiať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tú noc, akonáhle prišiel z bálu domov, sa mu sníval sen, v ktorom jeho oči uprene hľadeli na Máriín nahý a nádherný lakeť. Ani počas ďalších týždňov na ňu nedokázal zabudnúť. Začal viac študovať Puškina, čítať jeho knihy, a v istých čas dokonca veľmi vážne zvažoval, že by jeho meno i vtesnal do mena hlavnej hrdinky, z ktorej tak chcel spraviť Annu Puškin Kareninu. Síce sa napokon tak nestalo, ale Anna Kareninová a Puškinova najstaršia dcéra Mária Hartungová boli v jeho očiach už navždy prepojené.

Hlavná foto: http://obviousstate.com

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu