reklama

Tolstojov román Anna Kareninová sa stal inšpiráciou pre samovrahov

Prečo sa Anna Kareninová rozhodla ukončiť svoj život tak, že skočila pod vlak? Kto ju k tomu inšpiroval?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Lev Nikolajevič Tolstoj mal pôvodne v pláne napísať historický román, ktorý by sa odohrával v čase vlády Petra Veľkého. Nech sa však snažil akokoľvek, nedarilo sa mu vytvoriť dostatočne príťažlivé postavy, ktorých osud by nielen zaujímal jeho čitateľov, ale hlavne jeho samotného. Možno aj pod vplyvom výrokov filozofa Arthura Schoppenhauera o tom, že jednotlivec je viac zaujímavý než spoločnosť, zameral svoju pozornosť na úplne inú tému – postavenie ženy vo svete.

Už azda od samotného počiatku mal v pláne napísať román o vydatej žene z urodzených pomerov, ktorá si vlastnými činmi zruinuje svoj dovtedajší život. V denníku jeho manželky Sofie nachádzame aj zmienku o tom, že chcel, aby hlavná hrdinka vzbudzovala súcit, nie odsúdenie. Trvalo však dlhé mesiace, až roky, kým sa z tohto prvého plánu vyvinulo to, čo dnes poznáme ako Annu Kareninovú. Prečo sa však Tolstojova hrdinka rozhodla ukončiť svoj život skokom pod vlak? Odpoveď nám poskytujú udalosti zo začiatku roku 1872, teda päť rokov pred vydaním knihy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opustená družka

Vtedy sa od priateľa dozvedel o neočakávanej smrti 35-ročnej Anny Pirigovej, ktorá bola milenkou istého 50-tnika menom Babikov, ktorý bol susedom Tolstojovcov. Pirigová, ktorá bola vzdialenou príbuznou Tolstojovej ženy, sa rozhodla svoj život dobrovoľne ukončiť po tom, čo sa dozvedela, že ju Babikov, s ktorým dlhé roky ako jeho družka žila, plánuje opustiť a oženiť sa za mladučké dievča nemeckého pôvodu, ktoré bola guvernantkou jeho syna.

Keď sa ku Pirogovej dostali zvesti o nadchádzajúcom sobáši, zaslala Babikovovi výhražný dopis, v ktorom ho varovala, že bude zodpovedný za jej smrť. Babikovove úmysly to nezmenilo a na list jej neodpovedal. Pirigová teda splnila to, čo avizovala - na miestnej železnici sa vrhla pod prichádzajúci vlak. Správa sa rozšírila ako status na Facebooku a Tolstoj, akonáhle sa to dozvedel, dal rýchlo zapriahnuť koňa. Musel to vidieť. Žena, ktorá sa hodí pod vlak, to tu ešte nebolo, pomyslel si asi. Pohľad na jej zohavené telo v ňom však zanechal veľmi nepríjemné pocity.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Tolstoj rozpráva vnúčatám príbeh
Tolstoj rozpráva vnúčatám príbeh (zdroj: http://forusa.org)

Inšpirácia pre samovrahov

Babikova smrť jeho družky nijako zvlášť nezasiahla. Aj on sa prišiel pozrieť na železničnú stanicu, no slzy by ste v jeho očiach hľadali márne. To v tých Tolstojových by ste našli určitý druh fascinácie. Nesmierne ho totiž zaujalo, že sa Pirogová rozhodla ukončiť svoj život práve takto. Do svojho diára si poznačil, čo sa stalo s poznámkou, že to možno ešte niekedy využije v nejakom svojom románe. Prečo ho však Pirigovej smrť natoľko zaujala?

Pretože práve Anna Pirigová sa stala jednou z prvých, ak nie úplne prvou ženou v celom Rusku, ktorá sa rozhodli zvoliť práve tento druh samovraždy. Dovtedy totiž ženy volili iné spôsoby suicida, no s rozmachom železničnej infraštruktúry získali ďalší a ako sa ukázalo aj v prípade Pirigovej, pomerne istý spôsob odchodu z tohto sveta. Podľa Jeffreyho Bermana román Anna Kareninová prispel k popularizácii samovraždy na železnici.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zabiť sa pokúsila aj Tolstojova manželka

Dnes už môžeme len špekulovať o tom, aký by bol koniec Anny Kareninovej nebyť Anny Pirigovej. A ak mal aj Jeffrey Berman pravdu, tak kto vie, či by to niekoľko životov nezachránilo. A čo sa stalo s hrdinami dnešného príbehu? Babikov veľa šťastia v živote nenašiel. Jeho mladá manželka nemeckého pôvodu zomrela tesne po pôrode a z neho sa stal nevrlý vdovec s tromi deťmi, o ktoré sa navyše údajne ani príliš nestaral.

Tolstojova manželka sa taktiež pokúsila o samovraždu a to dokonca dvakrát. Nevybrala si však železničnú stanicu a vlak, ale chlad a zimu - skočila do diery v ľade. Prežila nielen tieto suicidálne pokusy, ale napokon aj svojho manžela. Toľko šťastia však už nemala Anna Kareninová. Prvá románová hrdinka, ktorá sa rozhodla ukončiť svoj život na železničnej stanici. Bohužiaľ, nebola poslednou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hlavná fotka: Wikipedia.org

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu