Americká noc 1

Autor: Boris Cíferský | 2.8.2012 o 14:46 | (upravené 2.8.2012 o 15:10) Karma článku: 2,52 | Prečítané:  275x

... alebo ako sa jeden mladík z Bratislavy uzmyslel, že si pôjde nakrútiť vlastný amatérsky film, pričom nevedel, do čoho poriadne ide.

Nadpís blogu nie je náhodný, odkazuje k filmu Francoisa Truffauta s rovnomenným názvom, ktorý je tiež tak trochu o filmovom natáčaní. Ale môj príbeh začína ešte niekde inde. Vlastne dosť dávno.

Filmom som bol fascinovaný oddávna. Ale až posledné roky a dostatok voľného času z tejto fascinácie spravili vášeň. Začalo sa to pre mňa stávať športom, veľkou životnou školou a filmom som žil. V týchto časoch som žil postavami podobne ako Wertherova Lotta prežívala "trampoty jisté Jenny". Ubehli mesiace, ja som napozeral stovky filmov (aktuálne toto číslo je okolo 1900, teda cca 3,000-3,500 hodín čistého času) a začal som sa zamýšľať nad tým, či je to skutočne tak ťažké. Nakrútiť film. Pre radosť, potešenie, pre možnosť prezentovať svoj vlastný pohľad na svet, podobne ako to robili veľkí romantickí autori. Bezpochyby je moja predstava romantická, vznešená, idealistická a možno (väčšina povie naisto) romantická.

Táto vznešená, romantická predstava však začína v auguste naberať reálnu podobu. Scenár mám takmer hotový, lokality vyhliadnuté, techniku zabezpečenú, zostáva vyriešiť hudbu a ďalšie veci.  Som realista, vždy som bol a tento prvý pokus (pokiaľ nepočítame nejaký "self-recording") beriem ako skúšku. Ako snahu zistiť, či to, čo vyzerá dobre na papieri, v hlave, v myšlienkach, obstojí aj v realite. Som ako Kieslowského Amatér, postupujem pomaly a pritom všetko tak trochu objavujem.

Tvorba scenára je vec tak trochu zábavná. V šuflíku mám niekoľko ďalších scenárov, ale až po čase som si uvedomil, že vlastne nevyjadrujú moje vlastné JA a to, čo chcem vyjadriť. Nie sú o mne, sú to akoby slova iného. Inšpiráciu nachádzam každý deň a dospel som k názoru, že poriadny scenár je taký, pri ktorom človek nenapíše viac než stranu či dve denne. A k tomu, že dobrý scenár je taký scenár, na ktorý keď sa pozriem aj o týždeň na to, som s ním vnútorne stotožnený.

Keď som prvýkrát písal ľuďom o plánoch, že chcem niečo natočiť, mnohí sa na to pozerali skepticky. Dnes myslím, že to mnohí vnímajú realistickejšie, nádejnejšie. Dnes viem, ČO, KDE, AKO, len neviem to, ako to všetko skončí. Určite to bude veľká škola, že moje predstavy, ktoré mi kolujú v hlavách budú po vystavení realite mne samému asi na smiech. Ale je to prvý krok. Neviem kam tento krok povedie, kde to skončí, ale myslím, že to čo robí, bude mať zmysel. Chcem v tom pokračovať, je to rozhodne zmysluplnejšia činnosť, než flákanie sa po meste a pod., ale aj to treba.

Pravdupovediac, tento blog nepíšem kvôli karme. Nepíšem ho ani preto, aby som si spravil reklamu (to vlastne ani nejde, dokým to čo má vzniknúť nevzniklo). Nesnažím sa hľadať sponzorov. Možno mi však niekto bude ochotný dať nejakú radu, niečo, čoho sa držať, čo robiť, keď nebudem vedieť čo. Som režisér a scenárista v jednom (s kamerou za pár šupiek), ale za to s chuťou. Myslím, že dobrý námet je viac než dobrá technika či špičkoví herci. Možno je to naivné. Predsa však, by bola hlúposť odmietnuť rady skúsenejších, zrelších.

A možno niektorí z vás sa budú chcieť zapojiť, priložiť ruku k dielu, skúsiť niečo nové. Ja sa nebránim ľuďom, ktorí to chcú skúsiť. Toto nie je náborový plagát, len výstrel do tmy. Každopádne, ak ma niekto bude hľadať tu ma nájde: boriscifersky@gmail.com.

Držte mi palce, nech všetko zvládnem a nech keď budem začiatkom septembra (ak všetko pôjde ako má) písať "Americká noc 2", už o pocitoch z natáčania. Bude to veľká škola, ale zároveň krásne zakončená prázdniny a posledný relax pred bakalárskym ročníkom na vysokej. Bude to dúfam EPIC. Pocitovo.

 

. Ur

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?