Nietzsche, Bezák. a jedna nezodpovedaná otázka

Autor: Boris Cíferský | 17.12.2012 o 18:43 | (upravené 17.12.2012 o 18:50) Karma článku: 6,94 | Prečítané:  1283x

Hollywoodske rozprávky začínajú svoju storyline slovami, „kde bolo, tam bolo ..“ Dnes tu začnem aj ja – pred dávnymi stáročiami zásahom sokratovcov sa zmenilo vnímanie ľudí, prestalo oslavovanie boha Dionýza a nastúpil boh Apollón, namiesto hýrenia a slastných pocitov sme sa tak dostali do sféry rozumu a ideý, stali sme sa otrokmi svojich vlastných hláv. O pár storočí na to, Friedrich Nietzsche koncipuje svoje najslávnejšie tézy, z ktorých niektoré sa stali základom príliš radikálnych interpretácii, ale niektoré iné, naopak, sa stali zdrojom nadčasových právd.

http://navid.edublogs.orghttp://navid.edublogs.orgFriedrich Nietzsche

Ľudstvo zásahom pár vyvolených dostalo sa podľa Nietzscheho do situácie, kedy začína „prisluhovať neživotnej morálke“. Nietzsche kresťanskú morálku označuje za výtvor „ochrnutého a chudobného“ človeka. Hlása smrť boha, boha platónskeho pôvodu, boha európskej metafyziky a nastolenie novej morálky. Dokonca tvrdí, že kresťanstvo nie je nič iné len platónska filozofia prerozprávaná voľne tým najširším ľudovým vrstvám.

 

Súčasné dianie okolo osoby pána arcibiskupa Bezáka ma z času na čas núti premýšľať o platnosti Nietzscheho téz v súčasnom spoločenskom prostredí. Nemecký filozof chápal kresťanstvo ako „falošné morálne merítko“ a miestami mám pocit, že sa nemýlil. Je to bezpochyby kontroverzný postoj a množstvo veriacich by som ním určite nepotešil a tak na svoju obhajobu uvádzam, že sám som veriaci. Verím v Boha, v život večný, verím v stvorenie sveta popísané Bibliou, ktoré sa mi zdá byť pravdepodobnejšie než vedecké hypotézy, to, čomu však v posledných rokoch prestávam veriť, je charakter viery, ktorú nás cirkev nepriamo núti prezentovať. Z viery sa stala, ako tvrdí jedna postava vo filme „The Man from Earth“, čisto „šou“, ktorej centrom je Vatikán a pri tom sa zabúda na to hlavné, na vieru. Toľko veríme v Boha, až zabúdame na to, čo kresťanstvo hlása a vytvárame tým samy ono „falošné morálne merítko“, nemala azda cirkev vystupovať ako vzor, ideál, ktorý by ľudia mali nasledovať? Nemala by cirkev pôsobiť ako vnútorne koherentný celok, ktorý by sa nemal štepiť kvôli svojim nezhodám? Nemali by mať veriaci pocit, že tu ide o vieru a nie o cirkevnú politiku?

 

Mám pocit, že tu nejde o nič iné, než o politiku. Všetko to, čo sa deje nemá s vierou ako takou nič spoločné. Je to, ako to trochu preženieme, cirkevná reality-šou, v ktorej si účastníci odkazujú cez médiá čo by mali a čo by nemali robiť a pritom sa zabúda na to, že práve tí, ktorí by mali autoritami, nositeľmi tých správnych vecí, konajú, pri najmenšom kontroverzne. Ako majú veriaci veriť, keď vidia, že tí, ktorí by ich ku viere mali viesť zlyhávajú? Niektorí upozorňujú, že cirkev ustrnula ešte v minulom storočí a nie je schopná veľkých reforiem. Nedávno pápež cez Twitter pozdravil veriacich, čím akoby chcel poprieť moje slová, nič to však nemení na slovách kritikov, ktorí tvrdia, že cirkev už nepredstavuje tú morálnu autoritu ako kedysi, keďže sa nedokázala prispôsobiť dobe, v ktorej dnes žijeme. Niektorí veriaci s radosťou spomínajú na predposledného pápeža Jána Pavla II., ktorý dokázal veriacich „vyburcovať“ k viere, dokázal s nimi komunikovať jazykom, pri ktorom nepotreboval prekladateľa a nech sa o ňom tvrdí čokoľvek, tak spravil cirkvi dobrú reklamu, ktorú hlavne po udalostiach z desaťročí predtým potrebovala. Dnes však komunikácia ustala, nie je to problém len Slovenska a situácie okolo arcibiskupa Bezáka, ale skôr problém celého sveta a akejsi krízy cirkvi, ktorá nerozhodne hľadí dopredu a pýta sa čo ďalej.

 

A tá moja subjektívna nezodpovedaná otázka znie: Nemala by byť (kresťanská) cirkev normou a vzorom toho, ako majú ľudia, čo v ňu veria, snažiť sa žiť? Nemala by veriacim objasňovať význam slova „viera“ namiesto toho, aby ho krajne radikalizovala? Nemala by sa viera začať týkať skutočne viery a Boha a nie nezhôd, káuz, hriechov, pokleskov a rôznych protichodných tendencii.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?