Krátke pojednanie o How I Met Your Mother

Autor: Boris Cíferský | 1.5.2013 o 18:03 | (upravené 1.5.2013 o 18:40) Karma článku: 4,69 | Prečítané:  1096x

V mojom dnešnom, viac odbornejšie poňatom blogu, sa pozriem na pár poznatkov, ktoré obklopujú obľúbený americký sitcom, ktorý si našiel priaznivcov aj v našich končinách.

How I Met Your Mother (HIMYM), alebo v slovenskom originále Ako som spoznal vašu matku je populárny americký sitcom, ktorý sa momentálna nachádza vo svojej ôsmej sezóne. Jeho najzávažnejší rozdiel oproti iným „vzťahovým“ sitcomom spočíva v tom, že HIMYM pracuje na princípe takzvanej obmedzenej narácie – odpoveď na otázku „kto je matka“ totiž býva zodpovedaná až v samotnom závere, teda seriál má svojou štruktúrou oveľa bližšie ku detektívkam, kde vraha tiež spoznáme väčšinou až na konci, než ku tradičnejším sitcomom, kde narácia (teda dej) nevykazuje známky podobného „zahmlievania“. Ako nápad je to vskutku geniálne, keďže to tak spája detektívny žáner so žánrom čisto komediálnym, čo nebýva časté. Navyše je príbeh vyrozprávaný retrospektívne, teda hrdina (Ted Mosby) rozpráva z budúcnosti, ako spoznal svoju manželku a to v minulosti, teda sa nám vytvárajú dve časové línie – v prvej časovej línii (prítomnosti) Ted svoju ženu ešte nepozná a je na tom podobne ako divák, informačne obmedzene. Druhá časová línia (budúcnosť) je v seriáli tlačená do úzadia, keďže v nej je už odpoveď na to, kto je „vrah“ známa, avšak zatiaľ len pre hlavného hrdinu.

 

Ďalším zaujímavým rysom How I Met Your Mother je jeho nebývalo veľká hyperbolizácia – tento americký sitcom je oveľa viac komediálnejší (v zmysle pseudo-aristotelovskej definície) než iné sitcomy. Oveľa menej sa totiž snaží o konkrétnosť s reálnym životom a oveľa viac pracuje s hyperbolizovaním vlastností postáv a udalostí, ktoré tieto postavy zažívajú. Dobrým príkladom je aj jeden z hrdinov filmu, Barney Stinson. Ten za osem sezón vystriedal veľké množstvo sexuálnych partneriek, prototyp zdravého sexuálneho života je tu ako vidíme zhyperbolizovaný do podoby športu, v ktorom ide o čo najlepšie skóre. Dozaista by sme aj v tomto svete našli podobné typy ľudí, avšak je ich len minimálne percento. Hyperbolizácia sa prejavuje aj v častej afektovanosti postáv, ktoré obyčajné rozhodnutia (či už bezvýznamné alebo významné) zveličujú do veľkých rozmerov – rozhodnutie o to, komu z priateľov zveriť dieťa v prípade smrti rodičov sa tak mení na obskúrnu hru v štýle Kolotoča.

 

K úspechu How I Met Your Mother a to na americkej i česko-slovenskej scéne dopomáhajú dobre vykreslené charaktery postáv – HIMYM však podľa niektorých pozorovateľov vytvára pomerne zvláštny paradox, ktorý v mnohých seriáloch nepozorujeme – polarizuje seriál do troch rovín, ktorú každú stelesňuje jedna postava:

 

  1. rovina – tzv. „comedy“ - Barney Stinson + Robin Scherbatsky

  2. rovina – tzv. „family“ - Lily Aldrin a Marshall Eriksen

  3. rovina – tzv. „drama“ - Ted Mosby

 

Sitcom nám teda spája v jednom tri seriálové archetypy (snáď mi tento termín Jung odpustí) – rodinný seriál (rodina a pevné zväzky sú na prvom mieste), komediálny seriál (užívať si život je super, nech to znamená čokoľvek) a dramatický seriál (cesta k nájdeniu ženy na celý život je vydláždená neúspechmi a bolesťou), pričom všetky tieto línie sa vzájomne preplietajú a jednotlivé postavy „prechádzajú“ z jedného do druhého a naopak. Vo väčšine prípadov si však všetky postavy zachovávajú svoj charakter (Barney je stále sukničkár, Marshal je „otcovský“, Mosby ten „večne hľadajúci“ a podobne).

 

Hoci kvalita jednotlivých dielov často výrazne variuje a je vidieť, že scenáristi často, obrazne povedané, varia z vody (za čo objektívne povedané nie vždy môžu), tak celkovo môžeme HIMYM považovať za pomerne kvalitný seriál, ktorý jedna polovica určite obľubuje kvôli svojmu nespornému humoru (ktorého zdrojom sú kuriózne vedľajšie postavy) a originálnej forme, druhá ho však bude vnímať ako ďalší prejav „lacnej“ zábavy a bude odkazovať možno k inteligentnejšiemu (čo sa humoru týka) Big Bang Theory. Zrovnávať však tieto dva seriály by bolo však mylné, nájsť však príbuzného k How I Met Your Mother možné v súčasnosti zrejme nie je, keďže tento sitcom si ide, ako som sa snažil dnes ukázať, svojou vlastnou cestou.

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?