Prci, Prci, Prcičky: Po trinástich rokoch

Autor: Boris Cíferský | 12.5.2013 o 13:50 | (upravené 13.11.2013 o 9:31) Karma článku: 2,68 | Prečítané:  1253x

Keď sa dnes povie „moderná tínedžerská komédia“, tak sa povie Prci, Prci, Prcičky. V minulom roku uzrelo svetlo sveta už ôsme pokračovanie, ktoré zároveň poodhalilo ono prekliatie hercov jednej role.

Keď v roku 1999 prichádzalo do kín American Pie 1 (v slovenskom názve Prci, Prci, Prcičky), nikoho by ani nenapadlo, že by z toho mohol byť tak veľký hit. Hit, ktorý sa napokon dočkal až ôsmich pokračovaní, z ktorých však, práve to prvé zostalo tým zrejme najvydarenejším. V USA získal film označenie „R“, teda nevhodný pre maloletých divákov kvôli svojmu jazyku, konzumácii alkoholu či sexuálnym scénam, respektíve ich narážkam. Niektoré krajiny mu však udelili podstatne väčší a tvrdší „rating“, v Malajzii jeho nezostrihanú verziu dokonca zakázali. Film ako taký však vstúpil do histórie, stal sa obrovským hitom a vynútil si pokračovanie. Tých bolo napokon trochu viac, avšak až o trinásť rokov na to prišlo pokračovanie, ktoré stálo za to.

Zopár zaujímavostí z prvého dielu (1999)

  • Alyson Hannigan mala hrať pôvodne postavu Heather – tú hrana napokon Mena Suvari

  • Prvú rolu vo filme dostal Seann William Scott (Stifler)

  • Server „LoveFilm“ určil v roku 2012 film siedmou najvtipnejšou komédiou všetkých čias

  • Vo filme si zahrala aj kapela 182, ktorá sledovala Jimov (Jason Biggs) striptíz cez webkameru

Návrat starých známych hercov v roku 2012 nebol prílišným prekvapením a bolo len otázkou času, kedy k tomu dôjde. Dôvody boli v základe dva – peniaze a herci. Pre mnohých hercov predstavovalo práve PPP návratom „aspoň“ do druhej ligy. Stigma v podobe účasti v tomto filme sa však na hercoch výrazne podpísalo a podobne ako Daniel Radcliffe zostane navždy Harrym Potterom, tak i Jason Biggs zostane navždy Jimom. Prci Prci Prcičky: Stretávka (v americkom originále American Pie: Reunion) sa stala komerčne i divácky pomerne úspešnou, pri $85 miliónovom rozpočte si film celosvetovo zarobil vyše $ 235,000,000, teda takmer štyrikrát toľko. Jednička zarobila takmer navlas rovnakú sumu, akurát pri rozpočte oveľa menšom, „iba“ $35 miliónov.

3-mesačné natáčanie v roku 2011 dalo v Atlante dokopy opätovne starú známu partiu, ktorá v priebehu dlhých trinástich rokov, až na pár výnimiek, nedokázala na sľubne rozbehnutú kariéru výraznejšie nadviazať. Pre mnohých, ako už bolo povedané, predstavoval návrat k Prcičkám, ďalšiu šancu v ich kariére. Už dávno totiž platí, že divácky úspešný film tvoria aj známi herci, dobrým príkladom je najnovší Jack Reacher Toma Cruisa, ktorý hoci remeselne nie je až tak dokonalý, tak práve vďaka Cruisovi v hlavnej úlohe sa dočkal, z diváckej obce, pomerne slušných ohlasov. A čo „naši“ herci z American Pie? Ako sa im počas trinástich rokov darilo? Každému inak.

USPELI: Alyson Hannigan, Seann William Scott

Alyson Hannigan toho v priebehu trinástich rokov síce až tak veľa nenatočila, ale všetko to vynahrádza jej rola v obľúbenom sitcome How I Met Your Mother, kde si zahrala manželku Marshalla (Jason Segal). K tejto roli jej dopomohla i úloha v American Pie, hoci v oboch filmoch stvárnila dve odlišné postavy. Nestratil sa ani Seann William Scott, pre ktorého PPP trilógia bola veľkým vstupom do sveta filmu. Najznámejšími filmami, v ktorom si od tej doby zahral bola štvorica Road Trip, Kámo, kde mám fáro?, novom Goon a vo Vitajte v džungli, kde si zahral bok po boku Dwayna „The Rock“ Johnsona, Rosario Dowson a Christophera Walkena. Kritikov najviac zaujal v diele Apokalypsa Richarda Kellyho (režiséra Donnieho Darka), ktorý však medzi divákmi už dávno zapadol prachom.

NEURÁLNE: Mena Suvari, Jason Biggs, Tara Reid

Mena Suvari mala byť hviezdou, ale nikdy sa ňou úplne nestala. V tom istom roku ako sa objavila v Prcičkách, si zahrala aj v Oscarovej Americkej kráse ženu, ktorá zvedie Kevina Spaceyho a ešte ju za to aj ocenia (kritici). Mena však na tieto role nenadviazala, hrala už len v béčkových snímkoch, ktoré rýchlo zapadli prachom. Jason Biggs bol podstatne aktívnejší, od roku 2000 sa objavil v približne dvadsiatke snímkov, v žiadnom z nich však výrazne nezažiaril. Zaujmú len dva filmy, trpko-sladký Prozacový národ (kde však robil len „křoví“ excelujúcej Christine Ricci) a Čokoľvek Woodyho Allena, ktorý sa však radí k slabším filmom amerického majstra. Biggs mal šancí dosť, avšak preraziť, neprerazil. Tara Reid si v priebehu v posledných trinástich rokoch zahrala vo viacerých podradných filmoch, s viacerými skvelými hercami, avšak práve až „reunionované“ Prcičky predstavujú jej veľký návrat. Dôvod, prečo je v tejto skupine je ten, že je podľa mnohých pozorovateľov jedným z najtalentovanejších hercov z celej tejto plejády hercov – v minulosti chodila do viacerých prestížnych škôl a raz sa to možno prejaví …

NEUSPELI: Edde Kaye Thomas, Chris Klein, Thomas Ian Nicholas

Eddie Kaye Thomas stvárnil postavu Paula Fincha, ktorá mu vyniesla množstvo rolí … v divadle. Thomas bol vždy, ako sám hovoril, predovšetkým javiskovým hercom a filmu mu nie vždy „voní“. Občas sa však v nejakom objavil, no zatiaľ dieru do sveta príliš neurobil, s výnimkou zaujímavého seriálu How to Make It in American a menších postáv v obľúbenej Zahulíme, Uvidíme trilógii nebol Thomas prakticky vôbec vidieť. To isté však platí aj o Chrisovi Kleinovi, ktorý sa síce od roku 1999 objavil vo veľa filmoch, avšak vždy len vo vedľajších úlohách. Po boku Mela Gibsona si zahral v Údolí tieňov a keď už dostal možnosť zahrať si „hlavňáka“ v Dlhom víkende, tak svoju šancu trestuhodne zahodil. Nutno povedať, tento film bol zatracovaný viac menej, od počiatku. Príliš sa nevyznamenal ani Thomas Ian Nicholas, ktorý sa však začal oveľa viac venovať hudbe, než filmu. S výnimkou Let the Game Begin sa mu tiež hlavné role vyhýbali.

AKO SKONČILI HERCI MIMO HLAVNÝCH ROLÍ

Prci Prci Prcičky, to neboli len spomínaní herci, ale aj viacerí ďalší herci, z ktorých niektorí sa vďaka dobrej práci presadili v rôznych iných projektoch. Eugene Levy si nielenže zahral vo všetkých pokračovaniach American Pie, ale mihol sa aj v úspešných filmoch ako Zažiť Woodstock Anga Leeho, či Policajtom proti svojej vôli so Samuelom L. Jacksonom. Jennifer Coolidge, vysnená žena Paula Fincha a matka Stiflera, toho nakrútila v priebehu dlhých rokov rozhodne najviac zo všetkých, no diváci si ju najviac zapamätajú asi vďaka úlohe v sitcome Matta LeBlancka Joey, kde si zahrala jeho agenta a jej značne extravagantné správanie jej získalo ďalších fanúšikov. Asi najúspešnejším hercom spomedzi všetkých sa stal John Cho, ktorého pomerne malá rola v Prci Prci Prcičky vystrelila tohto, pôvodom juhokórejského herca, do výšin. Jeho nezabudnuteľné „M.C.B.P.“ predstavuje dnes legendárnu scénu prvého dielu American Pie 1. Cho sa stal nielenže aktérom príjemne odľahčenej trilógie s názvom Zahulíme, Uvidíme, ale v roku 2009 získal i miesto vo vynovenom Star Treku, kde si zahral postavu Hikaru Sulu, člena posádky vesmírnej lode. Uvidíme ho aj v pokračovaní v tomto roku.

Návrat starej známej partie nebol prekvapením. Výsledok pomerne bol, keďže sa očakával podstatne väčší prepadák. Napokon sa tak nestalo, čo je určite dobre. Dáva to priestor na ďalšie pokračovanie. Na ďalšie bilancovanie. Na ďalšie zaspomínanie na to, čo sa zmenilo. American Pie 1 niektorým hercom v ich kariére pomohol, iným, možno skôr uškodil. Uškodil im v tom zmysle, že ich až príliš „zaškatulkoval“ do tínedžerských rolí. Herec však potrebuje dospieť. Scottovi sa to podarilo, Hannigan taktiež, mnohí však, predovšetkým Eugene Levy, zostali so sériou pevne spätí. Možno až príliš pevne. Snáď im však návrat po trinástich rokoch pomôže, k tomu, aby sa znova „našli“ a zabojovali ešte o svoje miesto na slnku.Či už film vnímame ako kvalitný, či ako nekvalitný, nemôžeme mu uprieť to, že pre mnohých tínedžerov sa stal kultovým. Bohužiaľ kultom, ktorý sa nie vždy oplatí nasledovať ....

 


span style=o je urdy oplat

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?