Zomrel Milan Čorba, významný slovenský kostýmový výtvarník

Autor: Boris Cíferský | 12.5.2013 o 16:07 | Karma článku: 7,07 | Prečítané:  2107x

Divadelná obec smúti v krátkom čase už po druhýkrát. Po nečakanom odchode Petra Mankoveckého, prinieslo dnes sme.sk správu o úmrtí ďalšieho významného muža, Milana Čorbu, manžela Emílie Vášaryovej.

Milan ČorbaMilan Čorbawww.snd.sk

V umeleckom svete často platí, že divák pozná tých na javisku, ale už menej pozná tých, ktorí sú mimo javiska. Milan Čorba nebol nikdy „javiskovým“ hercom, avšak viacero hercov by vďaka nemu nebolo tak „javiskovými“ ako on. Manžel Emílie Vášaryovej, Milan Čorba, zomrel v sobotu večer vo veku 72 rokov, ako informoval na svoje stránke denník sme.sk. Milan Čorba pôsobil v posledných takmer tridsiatich rokoch v Slovenskom národnom divadle, kde pôsobil na pozícii kostyméra a scénografa a bol kľúčovým „elementom“ viacerých úspešných predstavení – vďaka jeho citlivej ruke ožili dejiny v mimoriadne úspešnej Tančiarni, obliekol aj Mozarta v Shafferovom Amadeovi a ruku k dielu priložil aj v prípade tanečnej rozprávky Malý Princ, ktorý na motívy predlohy Antoine de Saint-Exupéryho vytvoril Michal Pavlíček. Spomeňme aj ďalšie projekty – Gogoľových Hráčov, Kukučínov Dom v Stráni, Ionescove Stoličky či stále ešte aktuálne projekty ako Tak sa na mňa prilepila, Bratia Jurgovci a Aj kone sa strieľajú. V roku 2010 získal Milan Čorba zaslúžené Krištáľové krídlo za celoživotné dielo.

 

Hoci obliekal iných, sám tvrdil, že nie vždy sa mu podarí samého seba čo najlepšie obliecť. „Dosť často sa mi stáva, že sa s takým uspokojením oblečiem a potom stačí, že prejdem do vedľajšej miestnosti a tam zbadám zhrozený pohľad mojej manželky. Ale myslím si, že taká ľudská nedokonalosť je veľmi príťažlivá,“ uviedol počas Art Film Festu v Trenčianskych Tepliciach, ako píše levican.sk. Počas tohto festivalu sa Čorba vyjadril aj na margo veľkých zmien v jeho profesii za dlhú dobu, s nostalgiou si zaspomínal na to, ako mu chýbali napríklad aj vreckovky: „Už netvoríme v socialistickom, ale slobodnom trhu. Keď bolo počas komunizmu niečo nedostatkovým tovarom, napríkad vreckovky, museli sme ich dať ušiť. Aj keď neboli monterky, dali sme ich šiť na mieru. Museli sme sa vynájsť. Dnes však máme otvorené ruky,“ píše moviemania.sk.

 

Milan Čorba nebol len divadelným kostymérom, svoje šikovné ruky „prepožičal“ aj viacerým filmov, vôbec prvým bola Zmluva s diablom ešte z roku 1967 (v tomto filme si zahrali Zuzana Kocúriková, Marián Labuda starší či Stella Zázvorková), no do jeho šiat sa obliekli aj herci v ďalších hraných filmoch, z tých najvýznamnejších menujme napríklad dnes už legendárne Ružové sny, Tisícročná včera, Noční jazdci či Obsluhoval som anglického kráľa.

 

Jeho prácu si cenili nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí – spolupracoval s Medzinárodným divadelným inštitútom UNESCO i ďalšími významnými organizáciami. V brnenskej Mahenovej činohre vytvoril kostýmy pre viacero inscenácii vrátane Veselých paničiek Windsorských či komédie Taká ženská na krku. Brnenské národné divadlo o ňom napísalo, že „jeho tvorbu charakterizuje dôsledné rešpektovanie štýlov dramatika, osobnosti herca a predstavovanej postavy ako v televíznej, tak aj v divadelnej i filmovej tvorbe.“ Popri práci nezabúdal ani na výchovu mladých generácii a svojich nasledovníkov. V rámci svojho pôsobenia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde pôsobil ako dekan, rektor i pedagóg.

 

S veľkým mužom by sa patrilo rozlúčiť veľkými slovami. Tie však nenahradia to, čo strata takto významného muža predstavuje. Divák často nevníma, že i kostým je dielom niekoho. A tým niekým bol veľakrát Milan Čorba. Ten vdýchol inscenáciám a filmov „život“ vďaka svojim kostýmom, spravil z ľudí mladších i starších, veril v to, že existuje „slovník“ šiat. Veril v to, že i šaty rozprávajú. „Jeho filmové kostýmy rozprávajú o postavách svoj autentický príbeh, ktorý odkrýva nepoznané polohy filmového hrdinu, dokresľujú charaktery, a prezrádzajú aj nevyslovené súvislosti,“ napísal dávno levican.sk. V sobotu jeden veľký charakter odišiel, svet stratil ďalšieho veľkého hrdinu, zostalo však po ňom dielo, ktoré bude inšpirovať ďalších a obliekať hercov ešte po ďalšie roky a desaťročia.

 

Česť jeho pamiatke!

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?