Derniéry v SND: Končí Čajka, Tosca, Bohéma či Rabínka

Autor: Boris Cíferský | 14.5.2013 o 9:37 | (upravené 14.5.2013 o 9:51) Karma článku: 1,91 | Prečítané:  405x

Premiéry i derniéry. Slovenské národné divadlo sa ešte túto divadelnú sezónu rozlúči s niektorými zaujímavými inscenáciami. Od septembra je však pripravených viacero lahôdok, ktoré zaujmú i náročného diváka.

Už dnes, 14. mája o 19:00 sa diváci v Štúdiu rozlúčia s komédiou známeho nemeckého dramatika Heinricha von Kleista s názvom Rozbitý džbán. Partička okolo Emila Horvátha a Dušana Jamricha naposledy rozosmeje hľadisko v SND v predstavení, ktoré sa na doskách SND udržalo niečo vyše dvoch rokov. Hoci kritici slovenské spracovanie nemilosrdne rozbili, diváci tento „džbán“ pozliepali a s radosťou si prišli pozrieť komédiu, pri ktorej na dve a pol hodiny zabudli na starosti všedného dňa. V júni čakajú v Činohre SND derniéry aj dve ďalšie zaujímavé predstavenia – 13. júna o 19:00 v Štúdiu sa Ingrid Timková stane poslednýkrát Gisi Fleischmannovou v dokumentárnej drámy Anny Gruskovej s názvom Rabínka. Rabínka sa v repertoári nášho najväčšieho divadla zdržala len pomerne krátko a to niečo vyše rok, no svoj účel dozaista splnila – predstavila, ako uviedla Anna Grusková, „príbeh jednej konkrétnej ženy, veľmi statočnej židovskej aktivistky“ a predstavila to spôsobom, ktorý ocenili diváci a aj recenzenti. Štúdio SND prináša už tradične inscenácie pre náročnejšieho diváka, čoho dôkazom bola aj Rabínka, ktorá svojou vysokou mierou štylizácie pohladila nejedného divadelného milovníka. Téma holokaustu bude rezonovať aj v júnovej premiére Rechnitza – Anjela skazy Elfriede Jelinek, ktorá sa uskutoční už 8. júna. Záver divadelnej sezóny sa bude niesť v duchu rozlúčky s Čechovovu Čajkou – tá do divadla naposledy priletí 26. júna o 19:00 a´jej cyklus sa tak uzavrie po viac než roku krúženia nad hlavami divákov. Tí si na ňu zvykli a radi ju medzi sebou vítali. Pokiaľ neviete, čo vás čaká, možno oceníte nasledovnú recenziu, ktorá sa objavila na aj na sme.sk a jej autorom je Zuzana Uličianska.

 

Obsadenie derniér

 

Obsadenie derniér

 

Až štyri derniéry sú prichystané pre Operu SND. A hneď dvakrát bude patriť posledný potlesk do neba Giaccomovi Puccinimu – SND sťahuje z ponuky ako Toscu, tak i Bohému. Strata Toscy je bolestivá, prichádza po dlhých šestnástich rokoch, kedy Pucciniho veľdielo očarovalo divákov nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Toscinu lásku voči maliarovi Caravadossimu i prekrásne árie budete môcť naposledy počuť naživo 17. júna o 19:00. Len o jedenásť dní na to si Pucciniho árie naposledy užijete aj v Bohéme, avšak, dobrou správou je to, že v novej divadelnej sezóne sa môžu milovníci opery tešiť na úplne nové spracovanie tejto nestarnúcej klasiky. Láska medzi Mimim a Rodolfom zostane naďalej, minimálne v SND, tak naďalej živá. Mimochodom, toto naštudovanie SND opúšťa SND po dlhých devätnástich rokoch! V tomto duchu je oveľa mladšou neoromantická opera Maria Theresia, ktorej autorom je Roland Baumgartner, významný rakúsky skladateľ. Inscenácia o osudoch Márie Terézie sa s veľkým diváckym záujmom síce nestretla, no práve náš operný dom bol tým, kde sa uskutočnila svetová premiéra tejto opery. A po ôsmich mesiacoch, presne 26. júna o 19:00 usadne sympatická Luisa Albrechtová stelesňujúca Máriu Teréziu na trón bohužiaľ naposledy. Vôbec prvá veľká derniéra je však naplánovaná pre Dcéru pluku Gaetana Donizettiho, komickú operu v dvoch dejstvách a francúzskom jazyku, v ktorej posledný potlesk zaznie 18. mája o 19:00 – náš operný dom sťahuje Donizettiho operu z repertoáru po dlhých deviatich rokoch.

 

Obsadenie derniér

 

 

Obsadenie derniér

Jediným, kto derniéry nechystá je balet.

 

Kým niektoré hry odchádzajú, iné prichádzajú. Už v júni nás čakajú v činohre SND premiéry Jelinkovho Rechneiz – Anjel skazy a pre milovníkov komédii je tu Shakespearova klasika Veľa kriku pre nič. V novej sezóne zaujme očakávaná Jana Eyrová v réžii skvelého Mariána Amslera (premiéra 1. februára 2014), Flaubertova Madam Bovaryová (premiéra 15. novembra 2013) či veľký opus Thomasa Manna Buddenbrookovci, ktorým SND pokračuje v tradícii veľkých realistických opusov. Budúca sezóna sa tak bude niesť v značne romanticko-realistickom duchu. Obsadenie jednotlivých inscenácii ešte nie je známe.

 

Opera SND ešte v tejto sezóne premiérovo uvedie romantickú operu Richarda Wagnera Lohengrin a na budúcu sezónu sú pripravené viaceré operné lahôdky, ktoré zaujmú možno aj tých operne menej zbehlých – pripravená je Verdiho krásna opera Rigoletto v naštudovaní Friedricha Heidera (4. október 2013), unikátny Dorian Gray od Kate Pullinger (premiéra 8. novembra 2013) či Čajkovského Piková dáma, ktorú si v Novej budove budú môcť operní fanúšikovia vychutnať už od 23. mája 2014.

 

Niet pochýb o tom, že nás čaká nielenže pekný záver tejto divadelnej sezóny, ale dozaista i pekné chvíle v budúcej sezóne. Jana Eyrová, Madam Bovaryová, Rigoletto či Piková dáma sľubujú nevšedné zážitky i skutočnú katarziu.

 

Zdroj informácii: www.snd.sk

Zdoj obrázku: www.snd.sk


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?