Hitom internetu sú ženy, ktoré zažívajú orgazmus počas čítania kníh

Autor: Boris Cíferský | 15.5.2013 o 7:34 | (upravené 15.5.2013 o 7:41) Karma článku: 9,49 | Prečítané:  4777x

Dnešný blog bude venovaný zaujímavému príspevku Claytona Cubbita do umenia. Jeho projekt venovaný ženskému orgazmu vzbudil vo svete pomerne značný rozruch. Ku nám sa však dostal až teraz.

V dnešnej dobe sa vďaka internetu veci stávajú neintímnymi – už aj niečo také ako je pôrod, ženská obriezka, pitva, to všetko sa stáva vďaka internetu a kamere prístupným prakticky pre všetkých, čo o to majú záujem. V posledných dňoch a týždňoch sa stalo hitom internetu niečo iné, intímne – ženské orgazmy. Fotograf Clayton Cubitt v rámci svojho kontroverzného projektu „Hysterical literature“ zachytil ženy, ktoré zažívajú pri čítaní knihy orgazmus. Nejedná sa o žiadny film pre dospelých či nejaké domáce video. Jeho projekt zachytáva reálne ženy sediace na stoličke pred kamerou a čítajúce knihy. Divák však vidí len určitú časť obrazu, tá zvyšná, je pre nás ukrytá. Pod stolom sa totiž ukrýva Cubittova asistentka, ktorá s pomocou erotických pomôcok dráždi intímne partie týchto dám.

 

Genialita tohto projektu nespočíva iba v samotnej myšlienke, ale aj v posolstve. Tým je snaha o umelecké zobrazenie niečoho takého intímneho, ako je orgazmus. Nečakajte žiadnu nahotu, žiadne „dospelácke“ polohy. Čakajte však previnilý pocit z voyeurstva. Ženy čítajú knihy nahlas, sústredia sa na správne vyslovovanie každej vety, avšak postupom času nad nimi ich telo víťazí – ich slová sa menia na nezrozumiteľný „miš-maš“, koncentrovaný výraz vymieňajú za úsmev, kadencia hlasu sa mení, ženy sa potia a po chvíli sa slová menia na vzdychy. Autor projektu, Clayton Cubbit pre DailyDot.com povedal: „Zaujíma ma súboj vo vnútri človeka medzi mysľou a telom a tým, kde sa nachádza hranica a ako sa s ňou dá manipulovať. Tiež ma zaujíma, ako kultúra vníma rozdiel medzi tým, čo je prijateľné a zakázané, medzi tým, čo môže byť zobrazené a tým, čo musí zostať skryté.“ Cubbit tým má na mysli predovšetkým orgazmus. Ten v niektorých kultúrach predstavuje niečo zakázané, v iných kultúrach je to vec výlučne medzi partnermi a v spoločnosti je tabu.

 


 

Prvou „hviezdou“ Cubittovho projektu sa stala pornoherečka Stoya, ktorá sa pre účasť rozhodla údajne z toho dôvodu, že ju zaujímal aspekt orgazmu vo vzťahu k tomu, ako vplýva na chémiu mozgu. Pri tom zmienila aj pojem „la petite mort“ (v doslovnom preklade malá smrť), ktorý Francúzi využívajú na označenie pocitov, ktoré žena zažíva pri dosahovaní vrcholu. Významný kritik Roland Barthes sa zaoberal súvisom medzi smrťou a sexom a dospel k poznaniu, že by tento termín mal popisovať aj ciele literatúry. Pocit, ktorý človek zažíva pri čítaní dobrej knihy je podobný ako pocit, ktorý človek zažíva pri orgazmu. Treba povedať, že niečo takéto poznali už v antike, už vtedy sa počas osláv Boha Dionýza jej účastníci dostávali do zvláštneho opojenia a prežívali slastné pocity zo života a smrti. Cubittov projekt teda zachytáva onú „la petite mort“, teda tú chvíľu, kedy žena dosahuje svojho orgazmu a v tej chvíli sa pohybuje, ako Francúzi veria, vo sfére transcendentna, teda, zjednodušene, mimo tohto sveta.

 

Stoya bola zároveň tou, ktorá médiám poodhalila Cubittovu metódu s asistentkou pod stolom. Fotograf pre Salon.com popísal svoj postup takto: „Všetko sme robili len na jeden pokus, priamo, bez strihu, bež druhých záberov. Pokračoval som v nakrúcaní aj po skončení sedenia, vznikli tak zaujímavé rozhovory o skúsenostiach žien, ale zatiaľ to neplánujem zverejniť.“ Keď sa redaktori totožného webu spýtali Cubitta, kde si vzal inšpiráciu pre svoju „hysterical literature“, tak odvetil, že to pochádza z viktórianskej lekárskej teórie, podľa ktorej dokáže vibrátor a hydroterapia liečiť. Cubitta však zaujímala práve tá hranica medzi mysľou a telom, o ktorej sme písali vyššie - „Zaujíma ma, súboj medzi mysľou a telom, ako dlho človek udrží prevahu nad druhým.“

 


 

Genialita Cubittovho plánu spočíva predovšetkým v tom, že na základe toho, čo divák vidí, tak sú to práve knihy a čítanie, čo spôsobujú orgazmus. Aj keď divák spozná pravdu (teda sa dozvie o prítomnosti asistentky pod stolom), tak stále si bude knihu a orgazmus spájať vo vedomí a v pamäti. Jeho unikátny projekt je bezpochyby kontroverzným, keďže odhaľuje intímnu stránku života ženy, na druhú stranu je však nesmierne citlivým – v dobe, v ktorej sme zaplavení najrôznejšími erotickými videami profesionálnej i amatérskej kvality, ktoré odhaľujú všetko, Cubitt všetko zahaľuje a necháva vyniknúť len jeden moment – ženský orgazmus. Ako z jeho slov vyplýva, chce mu vrátiť jeho „duchovnú“ podstatu.

 

Zdroj: http://thoughtcatalog.com


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?