Chýba mi Alf

Autor: Boris Cíferský | 15.5.2013 o 15:10 | Karma článku: 8,78 | Prečítané:  785x

Nie som ešte rodič. Ale neviem či by som ako rodič dovolil dieťaťu pozerať televízor. Náhodou by totiž preplo, tam kam nemalo a zistilo by niečo, čo by vedieť nemalo …. aký svet nie je.

Dnešná programová ponuka televízie JOJ ma, v negatívnom zmysle slova, ohromila. JOJ sa profiluje sloganom „viditeľne tvoja“, avšak neviem, čo je viditeľné na tom, že je moja. Jedenásť z jej pätnástich programov počas dnešného dňa obsahovali témy ako násilie, vražda, zločin a podobne. Ak by sa chcel človek odreagovať, na výber mal Geisennovcov či Páli Vám to? Páliť Vám to bude aj bez tej relácie. TV JOJ je depresívna a keďže je „viditeľne moja“, aj ja som depresívny. Sledovať ťahanice v Súdnej sieni, mŕtvoly v Krimi, ostatky v Kostiach, to nie je ani zďaleka vyvážené. Ale stále sa dá prepnúť inam. Čo takto Markíza? Tu sa človek odreaguje (aspoň dnes) o niečo lepšie, pokiaľ však divák nie je presladený romantik a nemá rád hnijúce mŕtvoly, respektíve inak povedané, chce sa zabaviť, tiež príliš nepochodí – Búrlivé víno zreje pomaly, Horúca krv ma necháva chladnou, zostáva 20-minútové Dva a pol chlapa či zvláštne varenie-nevarenie v podobe Bez servítky. A na konci dňa, Modré z neba, ktoré svoj podtitul charitatívneho programu už dávno stratilo a stalo sa čisto šou. Ideme ďalej. Verejnoprávna jednička vsádza predovšetkám na telenovely (Kachorra, Sila lásky, Dve storony odnoj Anny) a súťaže (Taxi, Duel, 5 proti 5), čo dopĺňa o programy pre dámy (Dámsky klub, Tajomstvo mojej kuchyne). Kvalitný program prichádza až po dvadsiatej v podobe silnej Spielbergovej drámy Amistad. Ale aj na verejnoprávnu televíziu je to málo.

Myslím si, že si médiá často neuvedomujú moc, ktorú majú. Ich funkcia nie je len v informovaní, ale aj vo formovaní. Médiá vytvárajú obrazy, (de)formujú pravdu, tvária sa ako hlas jednotlivca (viď markizácke „budeme sa pýtať za vás), pričom však vôbec nevedia, kto to divák je. A vôbec nevedia, aký je svet za bránami štúdii a prenosových vozov. Nevedia, že divák je inteligentný a svet rozhodne nie je tak depresívny. Jedna vražda je predstavuje len promile z toho všetkého dobra, čo sa denne udeje. Práve však takéto extrémy, odchýlky z normálnosti, sú pre nich zaujímavé. Schválne píšem „nich“, pretože mne napríklad reportáž o tom, ako zomreli v Dunaji dve deti, nič neprináša. Jedine to môže v divákovi vyvolať istú deformáciu skutočnosti a začne vnímať, že niečo takéto sa bežne deje. Spravodajské relácie nikdy nezačínajú šťastne, vždy musí niekto umrieť, aby bol deň dňom. Aby sa človek mohol doma ukájať vlastným pocitom, že jeho život je dobrý. Alebo lepší než život iných.

Chýba mi Alf. Ako program. Ako signál, že mediálny svet má s tým skutočným svetom, čo to spoločné. Alf, Susedia, Priatelia, Frasier, bez ohľadu na to, či sú to dobré sitcomy či nie, sú to sitcomy zábavné, ktoré ukazujú, že celý svet nie je len miestom depresie a utrpenia. A rozhodne radšej uvidím svoje dieťa sledovať Alfa než sledovať Noviny TV JOJ, v ktorých sa môže dozvedieť, že zabiť sestru je niečo, čo je hodné toho, aby sme to šírili cez médiá, teda zapamätaniahodné.

Ja viem, že je vždy možné prepnúť kanál, vypnúť televízor, vždy má človek možnosť voľby, ale ako by povedal Sartre, voľba je to vždy absurdná. Ak chce človek vedieť, čo sa deje v spoločnosti, v ktorej žije (v zmysle toho, čo sa deje globálne), musí tieto relácie sledovať. Jeho voľba ho vedie do sveta plného násilia, teda je absurdná. Chýba mi Alf, voľba prirodzená, dobrá, v ktorej sa nespomína slovo vražda, násilie, znásilnenie, poprava, korupcia …. ale zvýrazňujú sa podstatne iné hodnoty, dobrosrdečnosť či spravodlivosť, teda niečo, čo vidíme v „spravodajstve“ len výnimočne.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?