Chýba vám pekná miska? Tak táto vás bude stáť len $2.225 milióna!

Autor: Boris Cíferský | 20.5.2013 o 17:45 | (upravené 21.5.2013 o 8:12) Karma článku: 6,11 | Prečítané:  993x

Ukrývajú aj Vaše domáce vitríny také poklady ako tie, ktoré sa nachádzali doma u istého amerického občana? Môžete vďaka tomu ľahko zbohatnúť a navyše potešiť nejakého zberateľa. A stať sa tiež aktérom zaujímavého príbehu o jednej miske.

Vydražená miskaVydražená miskawww.guardian.co.uk

Veľké príbehy sa rodia z nepatrných vecí. Koncom marca obletel celý svet neuveriteľný príbeh jednej orientálnej misky, ktorú vidíte na obrázku napravo.

Istý muž z New Yorku ju kúpil počas garážového predaja ešte v roku 2007 od neznámeho predajcu za smiešne $3. Doma si svoju misku pekne vystavil do skrinke v obývacej izbe a celé štyri roky okolo nej chodil. Až neskôr sa začal zaujímať o to, odkiaľ táto váza pochádza a odpoveď mu vyrazila dych. Odborník na umenie mu odvetil, že miska pochádza z čias starej čínskej dynastie a bola vyrobená pred viac než tisíc rokmi.

Muž si tak rázom uvedomil, že práve vyhral umelecký „jackpot“ svojho života. Po konzultáciách sa expertmi sa rozhodol misku ponúknuť na predaj v aukcii. A tak začal ďalší veľký príbeh, tentoraz však aukčný. Zástupca aukčnej siene Sotheby už od počiatku nepochyboval, že táto na prvý pohľad ničím významná miska, sa stane hitom: „...môj prvý dojem bol taký, že hľadím na niečo veľmi, veľmi prekrásne … niečo, tak špeciálne, že to bude príťažlivé i pre potencionálnych zberateľov,“ spomína. A skutočne to tak bolo. Jedinú podobnú misku tohto druhu (farby, tvaru a dizajnu) vlastnilo už 60 rokov britské múzeum. A tie sa jej vzdať nemienilo. V hre bol teda veľký unikát, ktorého cena sa odhadovala na $200,000 - $300,000.

Utorok 19. marca sa zmenil teda na deň „D“, respektíve deň „M“. Štyria vtedy ešte neznámi zberatelia sa zapojili do toho, čo neskôr média označili za „auction war“, teda za aukčnú vojnu. Pôvodné $200,000 odhady rýchlo padli a dlho sa nevedelo, kde sa výsledná cena napokon zastaví. Tá napokon činila neuveriteľných $2.225 milióna. Šťastným víťazom sa stal londýnsky obchodník s umením Giuseppe Eskenaz. Ten na margo svojej výhry poznamenal: „(Miska) je absolútne perfektná. Je nedotknutá, nepoškodená, dokonalá.“

Mimochodom, iná váza, podstatne mladšieho dáta, patriaca do obdobia dynastie Quing sa v apríli tohto roku predala za rekordných $9.5 millióna. Predchádzajúci vlastník za ňu zaplatil však o niečo viac, $1.54 milióna. A čo bude robiť Eskenaz so svojou vázou? Na lupienky ju určite nevyužije. Ako správny obchodník ju predá. Určite so ziskom. Spokojní sú tak (takmer) všetci. Muž, ktorý ju kúpil za $3, aukčná sieň, muž, ktorý si ju vydražil i jej nový majiteľ. Jediný, kto môže mať hlavu v smútku je muž, ktorý ju za $3 predal. Ale kto by mohol tušiť, že je tá miska tak stará …

Zdroj: abcnews.com


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?