Od najväčšej tragédie v dejinách nakrúcania filmu uplynie 30 rokov

Autor: Boris Cíferský | 23.5.2013 o 7:05 | (upravené 13.11.2013 o 9:33) Karma článku: 7,37 | Prečítané:  2607x

Tragédie sa nevyhýbajú ani umeniu. Počínajúc Brandonom Lee a jeho smrťou počas nakrúcania Vrany, končiac úmrtím švédskeho komika Lasseho Erikssona, smrť ukazuje, že si nevyberá kedy a niekedy zasiahne aj vtedy, keď to nikto nečaká. Dnešný príbeh bude toho dôkazom.

Po nehodePo nehodehttp://movieaccidents.files.wordpress.com

V roku 1983 sa producentský tím na čele so Stevenom Spielbergom rozhodol, že vráti na filmové plátno obľúbený seriál zo 60-ych rokov 20. storočia menom The Twilight Zone (u nás známy aj ako Pásmo súmraku). Ten bol niečo ako Akty X, avšak s tým rozdielom, že na konci prinášal často morálne ponaučenie. V seriáli si vtedy epizódne zahrali viaceré neskôr dobre známe tváre ako Lee Marvin, William Shatner, Charles Bronson, Veronica Cartwright a mnohí ďalší. Filmová Zóna súmraku sa skladala zo štyroch poviedok, ktorú režírovali štyria významní režiséri – Steven Spielberg, John Landis, Joe Dante a George Miller. Vo filme sa objavili herci ako Dan Aykroyd, Albert Brooks, John Lithgow a aj Vic Morrow. Práve on sa stal bohužiaľ aktérom jednej z najväčších tragédii v dejinách nakrúcania.

 


 

Vic Morrow nikdy nebol veľkým hollywoodskym hercom, ale vedel sa upísať správnym projektom. Prvýkrát sa objavil pred objektívom kamery v známom diele Richarda Brooksa Džungľa pred tabuľou a pre našinca bude najznámejší z filmov ako Posledný žralok (1981) či komédie Zlé správy pre Medvede (1976), kde si zahral po boku Walter Matthaua. Väčšie úspechy zbieral mimo reflektoru, v úzadí. Spolupracoval s Leonardom Nimoyom a či ďalšími veľkými tvorcami, no jeho najväčšie „úlovky“ prišli, paradoxne, na začiatku a v strede jeho kariéry. Koncom 60-ych rokov sa stal producentom seriálového The Twilight Zone a v roku 1970 vyprodukoval vlastný špageti-western s názvom Sledge, v ktorom si hlavnú úlohu zahral svetoznámy James Garner. Keď v roku 1983 Morrow prijal možnosť podieľať sa na Zóne súmraku, málokto by vtedy tušil, že to bude jeho vôbec posledná úloha. A nielen pre neho.

 

V skoré ráno 23. júla točili tvorcovia jednu z mnohých scén v rámci toho filmu. Morrow hral Billa Condora, muža, ktorý cestoval v čase na rôzne miesta, ktoré mu mali odhaliť to, kým sa stal. Condor bol rasista, ktorý nenávidel všetky iné rasy, než bol on sám. A tak si „odskúšal“, aké je to byť Židom počas nacistickej okupácie vo Francúzsku, Černochom za čias Ku-Klux-Klanu a Vietnamcom počas Vietnamskej vojny. Tragédia sa stala práve počas točenia poslednej sekvencie z tohto príbehu. Morrow, spoločne s dvomi mladými deťmi vo veku 7 a 6 rokov sa práve sa nachádzali v rieke a pokúšali sa ju prebrodiť. Helikoptéra, ktorá krúžila voľne vo vzduchu, bola náhle a neplánovane zasiahnutá pyrotechnikou, ktorá ju poškodila. Začala sa rútiť priamo k zemi a napokon dopadla smerom na rieku, kde práve stáli dve deti a Morrow. Nemali šancu, všetci boli okamžite mŕtvi.


(Video nie je vhodné pre citlivejšie povahy!)


 

Film sa napokon podarilo dokončiť, ale tieň úmrtia troch ľudí nad ním zostal. Režisér John Landis celú udalosť prežíval najťažšie, keďže nešťastie sa stalo práve počas „jeho“ príbehu. Psychicky sa zrútil, bral antidepresíva a celá udalosť sa negatívne podpísala na jeho kariére. Tým to však všetko ešte zďaleka neskončilo. Rodičia nebohých detí zažalovali celý štáb a podarilo sa im dosiahnuť aspoň finančného odškodnenia. Rovnako tak aspoň finančnej satisfakcie dosiahli príbuzní Morrowa, jeho manželka Carrie Morrow a dcéra a neskôr dobre známa herečka Jennifer Jason Leigh.

 

Súd v procese nenašiel konkrétneho vinníka, ktorý by niečo zanedbal. Po dlhých mesiacoch sa tak uzavrel prípad jednej z najväčších tragédii počas nakrúcania filmu. Zóna súmraku predstavovala aj posledný súmrak pre trojicu ľudí, ktorí určite zomrieť nemuseli.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?