Smutné prekliatie Tristana a Isoldy Richarda Wagnera

Autor: Boris Cíferský | 24.5.2013 o 7:07 | (upravené 13.11.2013 o 9:33) Karma článku: 3,98 | Prečítané:  459x

Ťažko by sme v opernom svete hľadali smutnejší a trpkejší príbeh než je ten, ktorý obklopoval Wagnerovu známu operu Tristan a Isolda.

Richard WagnerRichard Wagnerhttp://1.bp.blogspot.com

Richard Wagner vložil do Tristana a Isoldy tri roky tvrdej práce. Projekt však začal prinášať skladateľovi smolu ešte predým, než ho vôbec dokončil. Pri práci na ňom ho opustila, po 22-ročnom manželstve, herečka Wilhelmine „Minna“ Planer, do ktorej rúk sa dostal papier dokazujúci neveru jej manžela s istou Mathildou Wesendonck. Zrútená Minna rýchlo našla útočisko v náručí iného muža a Wagnerova milenku Mathildu Wesendonck jej manžel radšej vzal za hranice, ďaleko od Richarda. Nemecký skladateľ tak zostal na všetko sám. Ako sám povedal, ocitol sa v „naozajstnom pekle“. Až v roku 1865, šesť rokov po krvopotnom dokončení práce, bol Tristan a Isolda prvýkrát uvedený.

 

Záhadné úmrtie Tristana

Na premiére boli hlavné úlohy zverené do rúk dvoch manželov Ludwiga a Malvíny Schnorr von Carolsfeldovcov. V máji však Malvina ochorela a premiéra sa tak musela o mesiac posunúť. Desiateho júna k premiére skutočne došlo. Zdalo sa, že prekliatie Tristana a Isoldy bolo zlomené, ale bol to len začiatok. 21. júla, len po štyroch reprízach, Ludwig Schnorr von Carolsfeld náhle zomrel na neznámu chorobu. Mal len 29 rokov. Zrútená Malvina už nikdy viac nedokázala vstúpiť na javisko. A to žila ešte ďalších 38 rokov. „Peklo“ sa odohrávalo aj v zákulisí. Wagner, ktorý mal zjavne k ženám slabosť, neodolal kráse istej Cosimy von Bulow. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby táto dáma nebola manželkou dirigenta jeho opery.

 

Prekliaty Mníchov

Nešťastie prenasledovalo túto operu aj naďalej, aj dlhé desiatky rokov po Wagnerovej smrti. 21. júna 1911 v Mníchove, práve počas jubilejnej stej reprízy Tristana a Isoldy postihol silný srdečný infarkt Felixa von Mottlho, dirigenta predstavenia. Bol okamžite prevezený do nemocnice, kde však o niekoľko dní na to skonal. Mal iba 55 rokov. O 57 rokov sa situácia zopakovala. Joseph Keilberth, ktorý bol počas druhej svetovej vojny riaditeľom nemeckého filharmonického orchestra Prahy, utrpel počas dirigovania Tristana a Isoldu infarkt a zomrel. Stalo sa tak na tom istom mieste, kde predtým Wagnerova opera zobrala život aj Mottlovi. Keilberth mal 60 rokov.

 

Ani New York nebol ušetrený

V marci v roku 2008 zavítal Tristan a Isolda aj na dosky Metropolitnej opery v New Yorku. Do hlavných úloh boli obsadení Ben Heppner a Deborah Voigt. Predtým než však Voigt vôbec dokázala odspievať aspoň jeden part, ochorela na vážnu vírusovú infekciu. Bola po peripetiách preobsadená. Voigt sa už vyliečená, vrátila na scénu počas druhej reprízy, v polovici jej však prišlo nevoľno a musela byť nahradená inou interpretkou, ktorá v tej chvíli bojovala s problémami s hrdlom a jej soprán teda nebol tak čistý, ako sa patrilo. Prekliatie však pokračovalo. V piatej repríze došlo k zraneniu tenoristu Garyho Lehrmanna. Metropolitná opera uviedla ešte šiestu reprízu, v ktorej si po prvýraz a naposledy spolu zaspievali Heppner a Voigt a operu z repertoára stiahla.

 

Wagnerova opera bola už zrejme spočiatku odsúdená na neúspech. Stála životy niekoľkých dirigentov, jedno manželstvo a „spôsobila“ zopár chorôb a zranení. Dodnes panuje u niektorých presvedčenie, že za to všetko môže náročnosť, ktorú Wagner do svojej opery vložil. Do opery, ktorá je dnes považovaná za jeden z veľkých pilierov modernej opery.

 

Zdroj: http://www.culturemagazine.ca


rusov na ne

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?