Desať najkrajších operných skvostov, ktoré môžete počuť i naživo

Autor: Boris Cíferský | 30.5.2013 o 0:52 | (upravené 13.11.2013 o 9:34) Karma článku: 7,50 | Prečítané:  10937x

Opera Slovenského národného divadla ponúka v posledných mesiacoch množstvo významných titulov predných operných majstrov – Giacomo Puccini, Giuseppe Verdi či Richard Strauss, to všetko sú mená, ktoré dnes majú svoju váhu. Mnohé z dnešných árii, duetov či chórusov budete istotne poznať, z reklám či bežného života a možno ani neviete, že právom prislúchajú k mnohým známym titulom.

Giuseppe Verdi: La Traviata – Libiamo ne´lieti calici (označovaná aj ako „drinking song“)

V prvom dejstve Verdiho opery sa ocitáme na party v dome Violetty. Tá spoločne s Alfredo Germontom, mladíkom, ktorí je do nej beznádejne zbláznený. Ich spoločný duet je oslavou popíjania vína, respektíve iných alkoholických pochutín. Je to jeden z duetov, ktoré zľudoveli a to aj vďaka využitiu v reklamných spotoch.

 

 

Giuseppe Verdi: Aida – Triumfálny pochod (Triumphal March)

V druhom dejstve Verdiho krásnej opery sa Radames vracia z úspešnej výpravy proti Etiópii. Verdiho pochod je plný radosti, šťastia, víťazstva, ale aj úľavy, že už to všetko skončilo. Jeden z najkrajších pochodov, z Metropolitnej opery, vidíte nižšie.

 

 

Giaccomo Puccini: Bohéma – Quando m´en vo (známy tiež ako „Musetta´s Waltz)

V druhom dejstve Pucciniho Bohémov spieva jedna z vedľajších postáv, krásna, no hádavá Musetta túto krásnu áriu, ktorým sa snaží svojho milovaného Marcella donútiť žiarliť. „O soave fanciulla“ je síce určite známejší part z Bohémy, ale osobne sa mi vždy vybaví tento.

 

 

Piotr Iľjič Čajkovskij: Eugen Onegin – Gremin´s aria

Kto by nepoznal slávne dielo ruskej školy Eugen Onegin? Slovenské spracovanie Čajkovského klasiky je na veľmi vysokej úrovni, čo zaisťujú i skvelí interpreti. Jednou z najznámejších pasáží je ária kniežaťa Gremina, v ktorej sa vyznáva Oneginovi zo svojej lásky k Tatiane. Nicolai Ghiaurov (nižšie na videu) spieva túto áriu nesmierne precítene, nemyslite?

 

 

Giuseppe Verdi: Nabucco – Va, pensiero (známa tiež ako „Chorus of the Hebrew Slaves“)

Jeden z celosvetovo najznámejších operných chórusov pochádza od majstra svojho remesla Giuseppa Verdiho, ktorý v treťom dejstve nechá spievať otrokov o svojom ťažkom životnom osude.

 

 

Giacomo Puccini: Turandot – Nessun Dorma

Pucciniho opera Turandot býva označovaná niekedy za „extravagantnú“, no nič to neuberá na kráse jej mnohých árii a duetov. Najznámejší part nesie názov „Nessun dorma“ (v preklade Nikto nespí) a je áriou (tenoristu) Calafa, ktorý je zamilovaný do zdanlivo citovo chladnej princezny Turandot. Vybral som krásnu verziu z Pekingu z roku 1998, kde túto legendárnu áriu zaspieval dnes už bohužiaľ nežijúci Sergej Larin.

 

 

Giacomo Puccini: Tosca – Tre sbirri una carroza (tiež známa ako „Te Deum“

Pucciniho Tosca je mojou srdcovou záležitosťou a preto vybrať jednu „naj“ časť nedokážem. Pre niektorých to určite bude legendárna „Recondita armonia“ maliara Caravadossiho, pre mňa je to však záverečná časť z prvého dejstva, ktorú, ako si môžete vypočuť nižšie, skvele stvárnil Sherrill Milnes, jeden z najlepšie stvárnených Scarpiov. Treba však povedať, že aj ten slovenský, František Ďuriač, má v sebe tú Scarpiovu prefíkanosť.

 

 

Giuseppe Verdi: Otello - Credo in un Dio crudel

Verdiho preklad tejto barytonovej árie znie „Verím v krutého Boha“. Diváci sa s ňou stretnú na začiatku druhého dejstva, kedy Jago vyjadrí svoju nenávisť, ktorú prechováva k ľudstvu. Sherrill Milnes má na záporné postavy asi nadanie, o čom vás možno presvedčí aj teraz.

 

 

Georges Bizet: Carmen - „L´amour es un ouiseau rebelle“ (známa tiež ako Habanera“)

Láska je rebelujúci vták, tak by sa dala preložiť jedna z najznámejších árii, ktorá si našla svoju cestu do reklám či animovaných programov. Jej téma je určite dobre známa aj laikovi, je to úvodná ária, ktorou sa prezentuje Carmen. Je to pieseň lásky o tom, aká je vôbec láska. Jedna z najlepších svetových sopranistiek Angela Gheorghiu ju takto prekrásne precítila.

 

 

Richard Wagner: Lohengrin - Im Fernem Land

Slovenské národné divadlo len nedávno prinieslo na javisko Wagnerovu strhujúcu operu Lohengrin, kde sa môžu diváci v treťom, poslednom dejstve, započúvať do tejto strhujúcej árie. Tenor Ben Heppner ju takto krásne stvárnil ešte v roku 2005.

 

 

A jeden záverečný (baletný) bonus, toho, čo ma oslovilo aj ako veľkého laika, ale aj oslovuje ako menšieho laika.

 snu /span/span/span

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?