Pred 200 rokmi uviedol operný gurmán G. Rossini Talianku v Alžíri

Autor: Boris Cíferský | 3.6.2013 o 11:00 | (upravené 13.11.2013 o 9:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  362x

Taliansky operný skladateľ Gioacchino Rossini nie je slovenským divákom dozaista neznámy. Opera Slovenského národného divadla v súčasnosti uvádza jeho komickú operu, Barbier zo Sevilly, ktorá je pravdepodobne najznámejšou operou tohto talianskeho majstra. Jeho staršia, Talianka v Alžíri, však bola tou, ktorá talianskeho majstra vystrelila nahor. Pred niečo vyše 200 rokmi ju prvýkrát uviedol.

G. RossiniG. Rossinihttp://medias.medici.tv

Talianovi Gioacchinovi Rossinimu boli smiech a dobrá nálada asi blízke. Celý svoj život komponoval predovšetkým komické opery, ktorými si získal srdia divákov po celom svete. Napriek tomu, že netvoril príliš dlho, tak stihol napísať celkovo takmer štyridsať opier. Hoci Barbier zo Sevilly je jeho pravdepodobne najznámejšia opera, tak jej kvality boli dozaista ovplyvnené aj úspechom jeho minulých opier, vrátane Talianky v Alžíri (v talianskom originále L´italiana in Algeri). Rossini býva označovaní za „malého Mozarta“, kvôli podobnému štýlu práce. Už v osemnástich rokoch, pri uvádzaní svojej vôbec prvej opery, Rossini ukázal, že má talent. O tri roky na to mal už čo-to za sebou, skutočným prielomom však bola práve až Talianka v Alžíri, vďaka ktorej prerazil aj za hranicami. Kladne ju hodnotili nielen v domácom Taliansku, ale aj v neďalekom Nemecku. Bola to jeho vôbec prvá opera, s ktorou sa dostal takto za hranice.

 


 

Rossini svoju operu (presnejšie dramma giocoso) napísal v čase, keď mal 21 rokov a zjavne silnú inšpiráciu. Sám s obľubou tvrdil, že mu jej vytvorenie trvalo len necelé tri týždne. 22. mája 1813, teda pred niečo vyše 200 rokmi, bola v benátskom Teatro San Benedetto (neskoršie nazvanom príznačne ako Cinema Rossini) po prvýkrát uvedená Rossiniho (polo)komická opera. Už úvodná predohra dávala tušiť, o čo sa Rossini pokúša – podobne ako v neskoršom Barbierovi zo Sevilly, bola jeho opera popri dominantnej komickej zložke doplnená aj trochou vážnosti. Overtúra Talianky začínala pokojnými tónmi, ktoré sa neskôr "zvrhli" do energického, podľa niektorých až zbesilého, tempa. Taký bol však štýl Rossiniho práce. Jeho schopnosť dodávať tónom energiu a pritom zachovať všetko elegantné a celistvé, to Rossini dobre vedel. A orientoval sa aj vo svete mimo opery. Dnes je okrem hudby známy aj ako gurmán. Známy gastronóm Waverley Root raz v narážke na Rossinho napísal, že „talianske jedlo je ako opera.“ Rossinimu jedlá chutili minimálne toľko, ako divákom jeho opery.

 


 

Rossiniho Talianka v Alžíri opera sa prvej „vážnej“ skúšky dočkala až o šesť rokov po premiére v Benátkach, kedy bola prezentovaná v britskom Londýne. Angličania si Rossinho zamilovali. Opera putovala ďalej. Postupom času bola uvedená vo viacerých veľkých mestách, vrátane Rímu, Londýna, Milána, New Yorku a mnohých ďalších. Fenomenálny úspech Rossiniho Talianky v Alžíri „prinútil“ talianskeho majstra s podobným štýlom ako mal Mozart (obaja tvorili drammy giacoso) k ďalšiemu komponovaniu. O približne tri roky na to uzrel svetlo sveta jeho Barbier zo Sevilly. Múzy opäť stáli na Rossiniho strane a operu dokončil vo veľmi krátkom čase. Aj vďaka úspechom svojej Talianky dostala jeho opera priestor vo významnom rímskom opernom dome Teatro Argentina, kde svoje dielo Dvaja Foscariovci uviedol aj sám veľký Giuseppe Verdi. Barbierom zo Sevilly sa Rossini naveky nezmazateľne zapísal do dejín opery. Dôkazom toho je asi aj tvrdenie Beethovena, ktorý v Barbierovi videl niečo, čo pretrvá dovtedy, dokým bude opera existovať. Asi mal pravdu.


predohra dsal,

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?