Zábavný svet bratov Marxovcov

Autor: Boris Cíferský | 21.8.2013 o 10:10 | (upravené 21.8.2013 o 10:17) Karma článku: 4,32 | Prečítané:  623x

V našich končinách nie sú príliš známi, no v Amerike sú stále populárni. Woody Allen o jednom z nich raz povedal, že bol tým najlepším komikom, ktorého Amerika kedy mala. Meno Marx nepreslávil len nemecký filozof, ale aj americký komik. Alebo americký komik preslávil nemeckého filozofa?

Všetci bratia pohromadeVšetci bratia pohromadehttp://www.allposters.com

V našich končinách je meno Marx neodmysliteľne späté s filozofickými a politickými názormi Karla Marxa. V zámorí je meno Marx neodmysliteľne späte s hereckou skupinou bratov Marxovcov, ktorá pôsobila na umeleckej scéne v prvej polovici 20. storočia. Je správne hovoriť o umeleckej sfére, keďže väčšina bratov sa dostala cez spev k divadlu a od divadla k filmu. Práve vďaka filmu sa z nich stali hviezdy prvej triedy a práve film sa stal ich konečnou stanicou. Skupinu tvorili Groucho Marx, Chico Marx, Harpo Marx a čiastočne aj Zeppo Marx, ktorý ich však neskôr opustil, hoci podľa Groucha (najznámejšieho zo skupiny) bol tým najzábavnejším. Mnohých hercov preslávila, podobne ako napríklad Chaplina, typológia postáv, ktoré stvárňovali - pre Groucha bolo typické husté obočie, cigáro v ústach, mierne zhrbená chôdza a predovšetkým nepretržité vtipkovanie. To Harpo Marx bol tým najtichším v celej skupine, ako bývalý mím hrával postavu nemého muža, ktorého typickým nástrojom na zdroj zábavy bol obyčajný klaksón. Štvoricu dopĺňali Chico Marx a Zeppo Marx.

 

V našich končinách je najznámejším projektom bratov komédia Kačacia polievka (Duck Soup) z roku 1933. Už jeden z prvých veľkých filmov bratov ukázal, že bratia sa ničoho neštítia. Benito Mussolini film vo fašistickom Taliansku radšej zakázal, než aby dovolil ľuďom pozerať sa na niečo, čo vnímal ako útok na seba a svoju krajinu. Protestovali aj obyvatelia Freedonie (mesto, ktoré bolo vo filme prezentované), ktorí tvrdili, že ich film uráža. Dostalo sa im však od bratov odpovede, že si majú zmeniť názov mesta, že ten uráža ich film. Politická satira na tú dobu si získala množstvo priaznivcov a dovolila ľuďom na chvíľu zabudnúť na neľahkú situáciu v období hospodárskej krízy.


(Slávna "zrkadľová" scéna ako pocta Charliemu Chaplinovi)


 

Ich filmy však nemali vždy satirický podtext. Monkey Business z roku 1931 boli typickou komédiou v duchu Sluhu dvoch pánov Carla Goldoniho. Bratia sa pri úteku pred policajtmi ukryjú na lodi, kde sa nechali najať ako bodyguardi – a to ako pre gangsterov, tak pre ich nepriateľov. Jedným z ich najpopulárnejších filmov sa stala A Night at the Opera (Noc v opere) z roku 1935, kedy komickým spôsobom stvárnili love story z operného prostredia. O štyridsať rokov na to, nie náhodou, skupina Queen pomenovala svoj album ako „ A Night at the Opera“. Hádajte prečo …

 

Marxovci nakrútili množstvo filmov, no ich ďalším úspechom zabránila paradoxne ani nie vojna, ale smrť. V roku 1937 sa na večný odpočinok odobral ich producent Irving Thalberg, čo bratov veľmi zarmútilo. Od tej doby to s ich filmami išlo dolu vodou. Bol to totiž práve Thalberg, ktorý vedel zaistiť im dielam komerčný úspech, čo je alfou a omegou každého úspešného projektu. V roku 1941 po nakrútení The Big Store (Obchodný dom) to vyzeralo na definitívny koniec kedysi úspešnej bratskej hereckej skupiny.


(The Big Store bol neúspešným aj pre dlhé hudobné čísla a situačný humor)


 

Povojnový svet im však doprial ešte pár minút slávy. V roku 1946 sa traja bratia, Groucho, Harpo a Chico naposledy spojili a výsledkom toho bola Noc v Casablance. Keď majitelia autorských práv na pôvodnú Casablancu s Humphreym Bogartom a Ingrid Bergman protestovali proti využitiu názvu, tak Groucho Marx im odpísal štýlom, ako za starých dobrých čias. Vraj nevedel, že mesto Casablanca vlastní štúdio, ktoré film s rovnomenným názvom nakrútilo. Casablanca tak ukončila viac než 20-ročnú filmovú kariéru bratov Marxovcov. Definitívne.

 

Spomenuli si však na nich mnohí. V jednej epizóda obľúbeného seriálu M.A.S.H. sa Hawkey Pierce (Alan Alda) prezliekol za Yankee Doodle doktora, čím tvorcovia vzdali poctu geniálnemu Groucho Marxovi. Trapper John sa prezliekol zas za Harpo Marxa. A práve o Grouchovi raz Woody Allen povedal, že to bol najlepší komik, akého kedy Amerika mala. Možno na tom, niečo pravdy bolo.


 

Zdroj fotografii v článku:

http://twi-ny.com

http://farm1.staticflickr.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?