Veľa síl, pán Chudík!

Autor: Boris Cíferský | 24.9.2013 o 23:05 | (upravené 25.9.2013 o 11:59) Karma článku: 10,93 | Prečítané:  1298x

AKTUALIZOVANÉ „Primár Sova“ Ladislav Chudík nechýbal ani v 243. repríze obľúbeného predstavenia Tančiareň. 89-ročný herec sa po pár mesiacoch opäť stretol na javisku so starými známymi, medzi ktorými nechýbali Juraj Slezáček, Emília Vášáryová a mnohými ďalšími. Ostatná repríza však bola iná, než tie predchádzajúce.

Ladislav ChudíkLadislav Chudíkwww.sme.sk - Peter Žákovič

Ak by som dnes písal niečo nové o Tančiarni, predstavení Slovenského národného divadla, tak by som napísal niečo o návrate Juraja Slezáčka, o energickej Simone Mihálikovej, o elegantnej Eve Sakálovej či o nečakanej absencii divákmi obľúbenej Heleny Krajčiovej (ktorá už v oficiálne zverejnenom obsadení ani nefiguruje), o zohratosti hereckého kolektívu či pozitívnom vplyve na divákov.

 

V poradí už celkovo 243. repríza, prvá v novej divadelnej sezóne, však bola opäť niečím iná než tie predchádzajúce. Nebolo by to len o novom obsadení, o premiére Barbory Švidraňovej, známej napríklad McCoyovej inscenácie Aj kone sa strieľajú, ale skôr o udalostiach, ktoré sa dotkli najstaršieho člena tanečnej „smotánky“, Ladislava Chudíka. Ten v máji oslávil 89. narodeniny, no i napriek pokročilému veku sa stále nebojí postaviť na dosky, ktoré znamenajú svet. Nebál sa ani dnes stvárniť rozsahom možno malú, no nesmierne významnú postavu staršieho pána, ktorý v Tančiarni zastáva vedúce postavenie.

 

V úvode druhého dejstva dnešného predstavenia prišiel na javisko Juraj Slezáček a oznámil divákom smutnú správu, že pán Chudík nemôže v predstavení pokračovať. Zároveň však tlmočil jeho odkaz, či respektíve prosbu, ktorá znela jasne. Pokračujte. Publikum zareagovalo krásne - spontánne vstalo a mohutným potleskom poslalo na diaľku pozitívnu energiu našej hereckej legende. Energia, ktorá sa rozšírila do útrob divadla, musela byť cítiť, verím tomu. Režisér predstavenia Martin Huba, ktorý postavu, ktorú stvárňoval Ladislav Chudík, pozná zo všetkých snáď asi najlepšie (veď ju tiež stvárňoval), narýchlo preobliekol a zaskočil za svojho hereckého kolegu.

 

Primár Sova, ako mu dodnes niektorí skôr narodení isto povedia, sa veľakrát nechal počuť, že práve ten záverečný aplauz je tým, ktorý ho ženie dopredu. Je o ňom známe, že na rolu, ktorú v Tančiarni stvárňuje, sa poctivo pripravuje aj týždne vopred. Pohybovo i duševne. Dokazuje tým to, čo znamená profesia hereckého profesionála. Že to je aj o tej poctivej a tvrdej drine nielen na javisku, ale aj mimo neho.

 

Každý, kto kultúru sleduje a jeho obzor nie je ohraničený len súčasnosťou a poslednými rokmi vie, čo všetko Ladislav Chudík pre túto oblasť života urobil. Mnohí budú po dnešných slovách či priamej skúsenosti, hovoriť možno o „derniére“, „konci v Tančiarni“, no ja budem pozitívnejší. Budem dúfať, že ak to zdravie dovolí, tak sa 4. októbra diváci dočkajú „obnovenej premiéry“ nestora slovenského herectva.

 

Dovtedy, veľa síl, pán Chudík!


Aktualizácia 25. 9. 2013 - 11:58 - Podľa informácii z divadla sa pán Ladislav Chudík cíti už lepšie.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?