Dievčatko v červenom kabáte

Autor: Boris Cíferský | 27.9.2013 o 18:12 | (upravené 27.9.2013 o 19:46) Karma článku: 8,63 | Prečítané:  2759x

Keď sa dnes povie Schindlerov zoznam, tak niektorým sa v pamäti vybaví láskavý Liam Neeson, iným démonický Ralph Fiennes, no niektorí si dozaista spomenú aj na to malé dievčatko s blond vlasmi a v červenom kabátiku, ktoré chodilo ulicami poľského Krakowa v čase nemeckého vyhladzovania geta. Scéna sa stala tak známou predovšetkým vďaka tomu, že červený kabát dievčatka predstavoval jediný farebný obraz v inak čisto čierno-bielom filme.

Dodnes je to právom považované za jeden z najfascinujúcejších filmových debutov všetkých čias. V tom čase len 4-ročná Olivia Dabrowska, sa prakticky cez noc stala jednou z najznámejších filmových postáv všetkých čias. Keď server ign.com vytváral rebríček sto najväčších filmových momentov, tak práve scénu s „Girl in the Red Coat“ (ako býva dievčatko označované) umiestnil na 73. miesto, pred napríklad scénu z Moloko Milk Baru z Kubrickovho Mechanického pomaranču (1971). Kto by však čakal, že Olivia sa stane hviezdou prvej triedy, tak by zostal sklamaný. V siedmich rokoch sa objavila v oceňovanom filme poľského režiséra Krzysztofa Krausa Pouličné hry (Gry uliczne), no od tej doby o nej príliš nebolo počuť. A to aj preto, že ona sama nechcela.


(Dievča v červenm kabáte dnes)


 

Keď v marci tohto roku vyhľadali novinári pri príležitosti 20. výročia vzniku Spielbergovho filmu Dabrowskú, tak jej slová mnohých prekvapili. „Cítila som sa zahanbená, že som bola v tomto filme a nahnevaná na moju mamu a otca, keď hovorili niekomu o tejto časti.“ povedala pre The Times. Účinkovanie vo filme jej prinieslo nevyžiadanú pozornosť a poznámky od okolia. „Muselo to pre teba veľa znamenať a musíš vedieť tak veľa o holokauste,“ často počúvala. Jej frustrácia z reakcii ju prinútila tajiť svoje účinkovanie v slávnom filme. Počas štúdii na univerzite ju však vďaka internetu spolužiaci odhalili a ona musela vyjsť s pravdou von.


Americký režisér jej radil, aby si film pozrela, až keď bude dospelá. Podľa jeho slov potrebovala na film „dorásť“. Mal pravdu. Keď si Dabrowska v jedenástich rokoch Schindlerov zoznam pozrela, a porušila tak sľub, ktorý hviezdnemu režisérovi dala, bola zhrozená: „Bolo to strašné. Veľa veciam som (vo filme) neporozumela, ale bola som si istá, že už to nikdy v živote nechcem vidieť.“ Keď sa na film pozrela o sedem rokov na to, už z nej bola podstatne zrelšia žena. Jej hanba a stud z účasti v Spielbergovom filme sa zmenili na hrdosť, z toho, že mohla byť súčasťou niečoho takto veľkého. „Spielberg mal pravdu. Potrebovala som dorásť, aby som mohla film vidieť.“ Dnes 24-ročná Dabrowska naďalej príležitostne hrá a študuje už štvrtým rokom knihovnícku vedu. 

Ako to v skutočnosti s dievčatkom a jeho životom bolo sa už asi nikdy úplne presne nedozvieme. Sám Spielberg niekoľkokrát priznal, že inšpiráciou k vytvoreniu postavy dievčatka v červenom kabáte mu boli rozhovory s preživšími z krakowského geta. Jej charakter bol veľmi podobný Romy Ligockej, ktorá ako 5-ročná prežila (na rozdiel od filmovej postavy) vyhladzovanie geta. Tu, v Krakowe, bola známa predovšetkým vďaka tomu, že chodila v červenom kabáte. O útrapách, ktoré zažila napísala aj knihu, Dievčatko v červenom kabáte, ktorá vyšla v roku 2002, dlhé roky po Spielbergovom filme, v ktorom sa Ligocká na základe spomínanej scény spoznala..

 

V priebehu dlhých rokov bolo vypracovaných hneď niekoľko teórii, čo všetko môže malé dievčatko v kabátiku symbolizovať. Samotný Spielberg uviedol, že to symbolizovalo krv na rukách tých, ktorí o holokauste vedeli a predsa nič neurobili. „Bola to veľká krvavá škvrna, červená farba na každého radare, ale nikto s tým nič neurobil. A to je dôvod, prečo som s touto červenou prišiel.“ A práve táto červená na kabáte malého 4-ročného dievčatka ju spravila možno neplánovane slávnou. Spravila z nej dievča, ktorému dnes nikto nepovie inak ako "dievča v červenom kabáte."Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?