Čierna komédia: Keď herci vidia lepšie v tme ako na svetle

Autor: Boris Cíferský | 3.10.2013 o 7:30 | (upravené 13.11.2013 o 10:23) Karma článku: 2,08 | Prečítané:  567x

Britského dramatika Petera Shaffera dnes väčšina pozná vďaka Milošovi Formanovi a jeho Amadeovi. Práve z jeho predlohy totiž český režisér vychádzal pri svojom Oscarmi ovenčenom diele. Peter Shaffer je však autorom viacerých zaujímavých hier, jednou z tých najzaujímavejších je Čierna komédia.

Ilustračný obrázokIlustračný obrázokUpravený obrazok z www.teapartytribune.com

Za úspechom Shafferovej hry treba vidieť predovšetkým jeden geniálny nápad – ten spočíva vo výmene svetla a tmy. Keď je teda na javisku tma, tak sa všetci tvária, ako keby bolo svetlo a keď je svetlo, tak všetci sa správajú ako potme. Svedkom tohto pomyselného boja medzi svetlom a tmou je jedine divák. Ten na javisku nielenže sleduje zábavnú frašku, ale aj snahu hercov zahrať vierohodne ako v tme, tak i za svetla.

 

História vzniku hry je zaujímavá. V roku 1965 hľadal riaditeľ Národného divadla v Londýne Laurence Olivier novú hru, ktorú by mohol uviesť na javisku. Dramaturg divadla Kenneth Tynan oslovil Shaffera, ktorého poznal ako dobrého dramatika, s tým, či mu nevie pomôcť. Ten mu naznačil svoj plán na svoju jedno-aktovku, ktorá by spočívala vo využití „čínskej“ tmy, teda obrátenia videnia svetla a tmy. Tynanovi sa nápad tak pozdával, že Shaffera okamžite dotiahol k Olivierovi, ktorý mu zadal, i cez Shafferove značné protesty (že sa jedná len o nápad, nie hru) príkaz vytvoriť scenár.

 

A tak sa dal Shaffer do práce. Úloha to bola náročná aj z toho dôvodu, že v čase, keď dramatik začínal hru písať, tak Olivier už začal na ňu predávať lístky a propagovať ju. K časovým problémom sa pridali aj organizačné počas skúšok a scenár sa tak dotváral a upravoval prakticky za pochodu a ešte počas posledných skúšok dochádzalo k zmenám. Napokon však všetko skončilo úspešne a narýchlo šitá hra sa stretla s veľkým úspechom.

 

Hra čerpá hlavne zo svojej ústrednej myšlienky, teda obrátenia svetla a tmy a z toho vyplývajúcej situačnej komiky. Nedá sa však povedať, že nemá príbeh. Ústredná línia príbehu sa točí okolo mladého umelca, ktorý sa snaží presvedčiť otca svojej milovanej, prísneho plukovníka, že je pre ňu vhodný a dokáže sa o jeho dcéru dôstojne postarať aj po materiálnej stránke. Plány však naruší výpadok prúdu a následne tma odhalí skutočnú tvár ľudí, ktorí si myslia, že práve v tej vše-obklopujúcej temnote sa dá všetko ukryť.

 

Shafferovu hru už čoskoro uvedie v réžii Juraja Bielika a Antona Korenčiho Divadlo Lab VŠMU. Premiéry sú naplánované na 28. a 29. októbra. Viac informácii o tomto predstavení i o tých ďalších nájdete aj na webe www.foyer.sk.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?