Woody Allen: Už nemôžem hrať chlapíka, ktorý zatúžil po dievčati

Autor: Boris Cíferský | 3.10.2013 o 13:30 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  664x

„Akonáhle máte peniaze a scenár, ako dlho môže trvať natočiť film,“ pýta sa Woody Allen v reakcii na slová o tom, že je ohromujúce, že takmer každý rok prichádza s novým filmom. 77-ročný filmár obdrží na Zlatých Glóbusoch cenu za celoživotný prínos filmu.

Z filmu Jasmínine slzy (2013)Z filmu Jasmínine slzy (2013)www.timeout.com

Neexistuje nikto viac hodný na cenu Cecila B DeMilleho než Woody Allen, vyhlásil pred nedávnom Theo Kingsma, ktorý má na starosti organizáciu Zlatých Glóbusov. Práve na nich 77-ročný režisér obdrží spomínanú cenu za celoživotný prínos do sveta filmu. Otázkou je však to, či si Allen príde sošku aj skutočne prevziať. Woody v minulosti vyjadril názor, že kľúčom k úspechu je byť videný, avšak nie je isté, či si túto radu vezme aj sám k srdcu. Na minuloročných Zlatých Glóbusoch ho „zaskočila“ Nicole Kidman, ktorá odovzdala stručný odkaz pri predávaní ceny za najlepší originálny scenár, ktorú si odniesol za film Polnoc v Paríži. Jeho nový film Jasmínine slzy má šancu na získanie ďalších cien, kritikov zaujal predovšetkým výkon Cate Blanchett v roli Jasmine. Allen priznal, že tvoriť filmy nie je ťažké, ale ťažké je to, aby sa stali dobrými.

 

Nepracujem tak ťažko v porovnaní s taxikármi, učiteľmi či policajtami. Ľudia si myslia, že spraviť jeden film ročne je ohromujúce. To nie je. Akonáhle máte peniaze a scenár, ako dlho to môže trvať? Nie je to až tak veľká vec,“ uviedol Allen v nedávnom rozhovore pre magazín Time Out. 

Hoci Woodyho filmy ako Anne Hall, Manhattan či Zlaté časy rádia sú vysoko cenené aj po rokoch, tak režisér je často sklamaný z filmov, ktoré sa napokon neukázali byť takými, ako si ich on sám vysníval.

 

...Raz za čas si pomyslím: ´Toto je skvelé, spravil som presne to, čo som chcel.´ Ale väčšinu času si to nemyslím, dopíšem (scenár) a mám negatívne pocity. Hovorím si: ´Ó môj bože, mal som tak skvelý nápad a pozri sa, čo som s ním urobil.´ Obvykle dostanete nepríjemné prekvapenie, keď uvidíte, čo ste to vlastne vytvoril...“

 

Allenove filmy sa len málokedy podobali jeho pôvodným nápadom. Uviedol, že diela ako Purpurová ruža Káhiry, Výstrely na Broadwayi, Manželia a manželky a Polnoc v Paríži sa najbližšie blížia k jeho originálnej úvodnej predstave. V súvislosti so svojim posledným filmom, Blue Jasmine, v ktorom zažiarila Cate Blanchett, uviedol úspešný americký režisér, že sa cítil oveľa pohodlnejšie, keď písal takúto vážnu rolu pre ženu, než keby ju mal písať pre muža. 

Keď som pred dlhými rokmi začínal s písaním, písal som len pre mužov a ja som predstavoval tie hlavné role. Ľudia hovorili, že som vždy písal pre mužov a z mužského pohľadu a to bolo limitujúce. Keď som však žil s Diane Keaton (ktorá bola jeho partnerkou a objavila sa v jeho ôsmich filmoch) a dobre ju spoznal, veľmi to na mňa zapôsobilo a ovplyvnilo ma. Bol som pre ňu schopný napísať Annie Hall. To bolo prvýkrát, kedy som napísal skutočne významnú ženskú postavu.“

 

Rodák z Brooklynu, ktorý v roku 1966 debutoval svojou hrou Don´t Drink The Water (Nepi tú vodu) na Broawayi, napriek vyššiemu veku nevykazuje žiadne spomalenie v tvorbe filmoch, no jeho chuť zahrať si v nich hlavné postavy už nie je tak silná.

 

V súčasnosti nechcem písať nič pre seba. Po celé desaťročia som mohol byť vierohodne tým, kto získal dievča a stal sa hrdinom. Ale keď začnete byť starším, tá pravdepodobnosť sa znižuje. Už nemôžem hrať manžela túžiaceho po manželke suseda či chlapíka, ktorý zatúžil po dievčati. Nie je to uveriteľné. Je ťažké pre mňa nájsť role, ktorú sú zábavné. Nechcem hrať geriatrické role. Chcem hrať niečo, čo bude zábavné.“

 


 

Allen však nevylúčil, že sa ešte niekedy postaví priamo pred kameru a preto jeho rolu vo filme Do Ríma s láskou rozhodne nemôžeme chápať ako jeho derniéru. Najbližší Woodyho film by sa mal v kinách objaviť už v budúcom roku a podľa filmového serveru imdb.com sa v ňom objavia napríklad Colin Firth, Emma Stone či Marcia Gay Harden.

 

Zdroj: timeout.com, theguardian.com

Foto: Timeout.com, thehkneo.com


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?