Desať scén, ktoré sa takto vo filme pôvodne nikdy nemali objaviť

Autor: Boris Cíferský | 4.10.2013 o 7:00 | (upravené 13.11.2013 o 10:24) Karma článku: 7,47 | Prečítané:  2007x

Herci sa nie vždy držia scenára, ktorí majú v rukách. Niekedy je preto nutné scénu pretočiť znova, niekedy dokonca viackrát, vyskytnú sa však aj prípady, kedy sa práve táto nová scéna začne zdať lepšia než pôvodná a režisérovi sa natoľko zapáči, že ju vo filme napokon ponechá. Niekedy je herec nútený sám zaimprovizovať, keďže samotný scenár mu k tomu poskytuje priestor a niekedy k zmene plánov dôjde vplyvom najrôznejších okolností. Dnes vám predstavím desať scén, ktoré sa vo filmoch pôvodne nemali objaviť v podobe, ako ich dnes uvidíte.

Z filmu Obvyklí podozrivíZ filmu Obvyklí podozrivíhttp://www.vintank.com

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy – Zbraň vs. Meč

Mala to byť pôvodne dlhá bojová scéna, no Harrison Ford akosi bojoval s otravou z jedla a na dlhý súboj sa necítil. Zašiel teda za Stevenom Spielbergom s prosbou, aby mohli nakrútiť scénu o niečo inak. A tak sa namiesto dlhého súboja nastal koniec oveľa rýchlejšie.

 


 

Temný rytier – Jokerovo tlieskanie

Jokerova „tlieskacia“ scéna sa stala nezabudnuteľnou. Stala sa ňou preto, že vôbec nebola v scenári, avšak dokonalo vystihovala Jokerovo pohŕdanie autoritami. Zaujímavé je si tiež povšimnúť, že Heath Ledger (Joker) počas scény vôbec nezmenil svoj mimický prejav a jeho improvizácia tak pôsobila maximálne vierohodne. Ako vlastne aj celé jeho stvárnenie Jokera.

 


 

Pretty Woman – Scéna s náhrdelníkom

Neklace scene“, ako sa nazýva, si do dnešných dní pozrelo na Youtube viac než 376.000 ľudí. Mala to byť pôvodne scéna, v ktorej milionár Edward Lewis (Richard Gere) ukáže novodobej Popoluške Vivian (Julii Roberts) náhrdelník, no Gere scénu ozvláštnil tak, že vo chvíli, keď sa Vivian načahovala po krabičke, ju zavrel. Smiech, ktorý následne počujete, v scenári (rovnako ako ani to zavretie) nebol, no režisérovi Garrymu Marshallovi sa to natoľko pozdávala, že to tak ponechal.

 


 

Blbý a blbší – Najotravnejší zvuk na svete

Komédia bratov Farrelyovcov patrí dnes už medzi prakticky kultové diela. Veľa z replík, ktoré sa vo filme objavili boli čistými improvizáciami, vrátane tej, ktorú vidíte nižšie. Mike Starr, ktorý stvárnil vo filme nájomného zločinca Joea Mentalina si s Carreym a Danielsom ochotne zaimprovizoval a to, ako zareagoval na „najotravnejší zvuk na svete“ vidíte nižšie.

 


 

Obvyklí podozriví – Komediant Del Toro

Ako spraviť zo scény nezáživnej identifikácie zábavné číslo? Stačí mať v štábe Benicia del Tora. Ten sa v hereckom tíme staral o zábavu, čo sa prejavilo i pri nakrúcaní tejto scény, pri ktorej sa herci nedržali smiechu. Režisérovi Bryanovi Singerovi to nevadilo a scénu v takejto forme vo filme ponechal.

 


 

Hviezdne vojny: Impérium vracia úder - „Ja viem“

Čo by ste povedali na to, keď vám krásna žena povie „milujem ťa?“ Ak by ste cítili to isté, tak by ste jej odpovedali: „Aj ja ťa milujem“. A toto mal pôvodne povedať aj Han Solo (Harrison Ford) krásnej princezne Leie (Carrie Fisher) v reakcii na jej vyznanie. Ford sa však rozhodol, že jeho postava sa k podobne romantickým a sentimentálnym prejavom nezníži a namiesto toho povedal len dve slová: „Ja viem“.

 


 

Gauneri – Čo spraviť s odrezaným uchom?

Reservoir Dogs alebo Gauneri predstavovali grandiózny vstup Quentina Tarantina do sveta „veľkého“ filmu. V jednej z najznámejších scén filmu mučí Michael Madsen postavu stvárnenú Kirkom Baltzom a napokon jej odreže ucho. Problém bol však ten, že Tarantino Madsenovi nepovedal, čo má robiť s uchom po odrezaní a tak všetko, čo sa udeje následne, je čistá improvizácia.

 

Pozor: Video nie je určené slabším povahám

 


 

Osvietenie - „Here´s Johnny“

Improvizačné nadanie ukázal aj Jack Nicholsom v legendárnom psycho-thrillere Osvietenie, ktorý je dodnes považovaný za jeden z jeho najlepších filmov. Nicholson si vtedy vypožičal repliku z The Tonight Show a svoje dramatické entrée ozvláštnil slovami „here´s Johnny“ v reakcii na to, že sa mu práve podarilo úspešne sa prebiť do kúpelne, kde sa schovávala jeho žena a syn.

 


 

Mechanický pomaranč – Singing in the Rain

Stanley Kubrick dlho hľadal spôsob, ako nakrútiť scénu v byte, kam vtrhne Alex deLarge a jeho banda výtržníkov. Nakoniec povedal Malcolmovi McDowellovi, nech si scénu zaranžuje podľa seba a ten sa mu odmenil tak, že ju ozvláštnil pesničkou „Singing in the Rain“ z rovnomenného filmu. Kubrickovi sa McDowellova myšlienka tak zapáčila, že hneď išiel kúpiť práve k nej a scénu vo filme ponechal.

 


 

Taxikár – De Nirova reč pred zrkadlom

V scenári Scorseseho Taxikára, ktorého autorom bol významný filmový teoretik Paul Schrader stálo, že „Travis hovorí sám na seba v zrkadle.“ Už tam ale nestálo, čo má hovoriť. Celá konverzácia medzi „dvoma“ Travismi tak bola čistou improvizáciou Roberta De Nira.


 

Zdroj: screener.com


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?