Sam Rockwell vám ukáže, ako môžu vyzerať Nezabudnuteľné prázdniny

Autor: Boris Cíferský | 17.10.2013 o 18:15 | (upravené 13.11.2013 o 10:24) Karma článku: 1,74 | Prečítané:  1476x

Keď máte štrnásť rokov, tak sa vám môže svet zdať miestom, v ktorom sa cítite odcudzení. Ale akonáhle do neho vstúpi Sam Rockwell, už ani AnnaSophia Robb sa nemusí zdať nedostupná.

Sam RockwellSam Rockwellwww.usatoday.com

Na dobré filmy nepotrebujete veľký rozpočet. Aronofského autorský počin Noah pohltí (predovšetkým kvôli komplikovanej a technicky náročnej postprodukcii) možno až $150 miliónov, ale Nat Faxon a Jim Rash ukázali, že sa dá nakrútiť skvelý film aj za zlomok z tejto ceny, necelých $5 miliónov. Pokiaľ sú vám títo páni neznámi, tak vedzte, že na konte majú Oscara za adaptovaný scenár ku Paynovmu Deti moje s Georgeom Clooneym v hlavnej roli. A práve tento film im dovolil vytvoriť ďalší, v ktorom už lepšie uplatnili svoju vlastnú víziu – The Way Way Back (2013. v českom preklade Nezapomenutelné prázdniny) predstavujú ich prvý režijný počin a ako debut je to veľmi dobré dielo. 

Menoslov hviezd, ktoré kývli dvojici a zahrali si vo filme je fascinujúco dlhý – Steve Carrell, Maya Rudolph, AnnaSophia Robb, Sam Rockwell, Amanda Peet, Toni Collette, Rob Corddry či cameujúci DJ Qualls. A to ešte Jake Gyllenhall povedal nie. To je viac než slušné obsadenie pre film s tak malým rozpočtom. Podporuje to teda označenie pre film ako „nezávislý“, v ktorom nejde ani tak o autorské honoráre, veľkolepý rozpočet, do detailov technickú kvalitu, ale skôr o radosť z možnosti zahrať si v peknom filme. The Way Way Back je príbehom o 14-ročnom tichom chlapcovi menom Duncan (Liam James), ktorý prichádza s mamou (Toni Collette) aj s jej novším priateľom Trentom (Steve Carrell) na letné prázdniny. Duncan trpí po rozchode rodičov, nevie sa nikam zaradiť, je uzavretý, introvertný, osamelý. Všetko sa však zmení, akonáhle spozná muža menom Owen (Sam Rockwell), ktorý pracuje vo vodnom parku a ten mu ukáže, ako sa stať dospelým a získať srdce krásnej Susanny (AnnaSophia Robb). 

Hoci všetci veľkí herci dostali vo filme približne rovnakú príležitosť, predsa len nad všetkými vyčnieva Sam Rockwell. Ten po rokoch opäť dostal zaujímavú rolu a s postavou Owena, správcu akvaparku, sa dokonale zžil. Nepredstavil postavu ako otcovský typ, ktorý má slúžiť ako náhražka za neprítomného biologického otca Duncana, ale skôr ako prototyp človeka uväzneného na pomedzí mladosti a zrelej dospelosti, čo stvárňuje v dvoch hereckých polohách – komickej (postava „frajera“) a vážnej (postava „ochrancu“). Stelesňuje iniciátora, ktorý uvádza nesmelého Duncana do sveta dospelých a zároveň prostredníctvom toho sa aj on sám približuje ku Caitlin (Maya Rudolph), s ktorou ho spája viac než len pracovný vzťah. Rockwell si svoju rolu náramne užil a potvrdil tak, že je rovnako dobrým a presvedčivým hercom ako v komédiách, tak i v dramatickejších roliach, v ktorých sa objavoval v posledných rokoch. 

Zdatne mu však sekundujú aj ďalší herci, bez ktorých by film ako komplet neobstál. Steve Carrell dobre stvárnil rolu arogantného a nepríjemného partnera Toni Collette, ktorá naopak vierohodne podala rolu matky, ktorá po rozchode nevie nájsť pevnú pôdu pod nohami. AnnaSophia Robb potvrdzuje, že napriek tomu, že má iba 20 rokov, tak je skvelou herečkou. Samotný Duncan, dnes 17-ročný Liam James, ktorého si niektorí môžu pamätať z The Horsemen, mňa síce príliš nepresvedčil, ale šance ešte určite dostane. V jeho prípade si prerod z nikoho na niekoho viem predstaviť aj o niečo viac realistickejšie a herecky zaujímavejšie. 

Zostáva len dodať už len zopár faktov. Film sa svojim tvorcom už teraz vyplatil, zarobil už vyše $21 miliónov a získal aj cenu od divákov na Newport Beach Film Festivalu v tomto roku. O dvojici Faxon – Rash tak zrejme ešte budeme počuť. 

A áno, osobná poznámka na záver, Rockwellovi by som dal fakt nejakú cenu. Ako herca ho príliš nemusím, ale nebyť neho, film by bol o dosť priemernejší. 

Obrázky v článku: collider.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?