Robert De Niro: Za zenitom?

Autor: Boris Cíferský | 8.11.2013 o 9:32 | Karma článku: 3,60 | Prečítané:  521x

Robert De Niro. Uplynulo tridsať rokov odvtedy, čo sa objavil v dnes už kultovom diele Martina Scorseseho Špinavé ulice. Dnes ho fanúšikovia poznajú ako mafiána Vita Corleona, “zúriaceho býka” Jakea LaMottu, Noddlesa, Jamesa Conwaya a mnohých ďalších.

Robert De NiroRobert De Nirohttp://celebswiki.com

Robert De Niro v auguste tohto roku oslávil okrúhlu sedemdesiatku. Role "zúrivých" boxerov, lovcov jeleňov, estrádnych komikov či milencov zrejme definitívne zanechal, no v posledných rokoch (prakticky od začiatku nového storočia) je to už len tieň niekdajšej hviezdy.


Dokazuje to aj pohľad na De Nirov profil na obľúbenom filmovom serveri. Z posledných 33 filmov si iba štyri* získali nadpriemerné hodnotenie vyznačené červenou farbou. A len v jednom jedinom z nich, v trpkej road-movie Sme v pohode, si zahral hlavnú úlohu. V troch ďalších stvárnil len vedľajšie role, raz veľkého finančného magnáta (Všemocný) a druhý raz otca emočne labilného mladého muža (Terapia láskou).

 

De Niro nezaujme ani ako mafián, vyšetrovateľ či senzibil

Americký herec medzi divákmi zlyháva v rolách, ktorého ho paradoxne najviac preslávili – ako nemilosrdný kriminálnik (Horlivosť) mafián (Krstný otec) či v “otcovských” rolách (Príbeh z Bronxu). Jeho posledné pokusy, medzi ktorými sú najnovší Mafiáncovci (kde hrá bývalého mafiánskeho bossa), Elitní zabijáci či Oprávnené vraždy potvrdzujú, že starnúci De Niro stráca svoj niekdajší lesk a to úmerne s rastúcim vekom. Postihol ho podobne neblahý osud ako jeho generačného surputníka Al Pacina, ktorý sa dokonca objavil vo filme Jack a Jill, ktorý bol po zásluhe ocenený Zlatou malinou.

 

Tri najhoršie filmy za trinásť rokov

Aj ďalší (smutný) fakt možno zaujme. Všetky tri divácky najmenej kladne hodnotené filmy sú datované po roku 2000, vrátane možno až príliš uletenej komédie Dobrodružstvá Rockyho a Bullwinkla, ktorý si vyslúžila 35%-tné hodnotenie u nás a 40% v USA**. Kým v tomto filme bola jeho rola ešte marginálna, tak ako v Stone, tak v Moste osudu hral De Niro tie hlavné husle. Väčšinu divákov však sklamal a to v oboch prípadoch.

 

De Nirova charizma divákov do kín neláka

Hodnotenia divákov však často nie sú jediným kritériom úspešnosti filmu. Jedným z ďalších je, či si to chceme či nechceme priznať, aj finančný profit. Takmer každý mainstreamový počin má totiž ambíciu sa stať aj komerčne úspešným. A ako to s filmami, v ktorých hral De Niro hlavnú rolu (či jednu z hlavných) vyzerá? To už vidíte v tabuľke nižšie.

 

Názov filmu

Náklady

Výnosy

Sme v pohode (2009)

$21 miliónov

$16.44 milióna

Stone (2010)

$22 miliónov

$9.48 milióna

Analyzuj znova (2002)

$60 miliónov

$55.00 miliónov

Kauza CIA (2006)

$90 miliónov

$99.48 milióna

Elitní zabijáci (2011)

$70 miliónov

$56.38 milióna

Terapia láskou (2012)

$21 miliónov

$236 miliónov

 

Ako vidíte, tak s výnimkou posledne menovaného filmu, Terapie láskou, ani De Nirova charizma nedokázala pritiahnúť divákov do kín a spôsobiť, aby sa film stal (aspoň trochu) komerčne úspešným.Väčšinov sa filmy stávali komečne neúspešnými, spôsobovali pre produkčnú spoločnosť straty a to znižovalo aj kredit hereckej hviezdy.

 

Sošky sa mu vyhýbajú

Posledného Oscara De Niro získal v roku 1981 za strhujúce stvárnenie postavy boxera Jakea LaMottu v Zúriacom býkovi. Odvtedy ho Akadémia síce trikrát nominovala (naposledy za rolu v Terapii láskou), no už ani raz neocenila. Vyhýbajú sa mu aj (pri všetkej úcte k nim) menej významné ceny ako Zlaté Glóby či BAFTY. Síce občas ešte dostane ceny za celoživotný prínos filmu či podobné “lifetime” ocenenia, tak kritici či vo všeobecnosti odborná obec už na De Nira pomaly zabúda. Niet sa čomu čudovať, postava senátora v uletenom Rodriguezovom počine Machete, starnúceho mafiánskeho bossa v Bessonovom novom kino-hite Mafiánovci či životom sa pretĺkajúceho “starca” v Being Flynn rozhodne nie sú filmy, ktoré majú ambíciu byť ašpirantami na akúkoľvek cenu. Ani od ďalších filmov, v ktorých sa americký herec objaví, nemôžeme čakať zázraky – či už od “dôchodcovského” Hangoveru menom Frajeri vo Vegas či ďalšej komédie, tentoraz z boxerského ringu, Grudge Match.

 

Robert De Niro sa hľadá

Od roku 2000 sa Robert De Niro objavil v celkovo tridsaťštyroch filmoch (priemerne takmer tri na rok!), no vysoká kvantita neznamená zákonite vysokú kvalitu. 70-ročný rodák z New Yorku je herecky stále bravúrny, no už menej sú jeho postavy vierohodné. Napriek vyššiemu veku nemá problém vziať do ruky zbraň a vystrieľať gangstrov ako Belmondo za čias svojej najväčšej slávy. Stále inklinuje k výrazným “machistickým” postavám dominantných mužov (Machete, Mafiánovci, Všemocný), ktorí niečo znamenajú a už menej si vyberá postavy, ktoré by v divákoch vyvolali hlbšie emócie. De Niro skrátka zostáva tým istým De Nirom ako za mlada, len s tým rozdielom, že má o pár desiatok rokov viac. Jeho filozofia zostáva nezmenená: “Najprv strieľaj, potom sa smej.” Ako estrádneho komika už zrejme De Nira už nikdy neuvidíme. No, ako vyšetrovateľa, mafiána či všeobecne zločinca, asi dokým udrží v ruke zbraň. Jeho repertoár zostáva pomerne bohatý (od komédii, cez akčné filmy až po horory), no divákov už nezaujme tak, ako tomu bolo v minulosti. Nič to však nemení na tom, že je to jeden z najvýraznejších hercov po roku 1970.

 

* Manuale d´amore 3 som kvôli nižšiemu počtu hodnotení nebral v úvahu

** Výsledok na imdb.com


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?