Filmové zápisky (1) – Darebáka preslávili James Dean, autá a nahota

Autor: Boris Cíferský | 13.11.2013 o 10:20 | Karma článku: 3,27 | Prečítané:  832x

Rok 1985 bol, aspoň z pohľadu filmu, rokom bezstarostných komédii s mladými hercami – svetlo sveta uzreli Donnerovi Buráci s mladým Joshom Brolinom, The Breakfast Club so skvelou partiou okolo Emilia Esteveza či prvý diel Návratu do budúcnosti. Na vlne úspešných tínedžerských komédii z rokov minulých sa zviezol film Darebák, o ktorom bude dnes reč.

Kelly Preston v DarebákoviKelly Preston v Darebákovihttp://cineplex.media.baselineresearch.com

Prvá polovica 90.-ych rokov patrila sexu. Práve v tomto období vznikli slávne tínedžerské komédie, v ktorých mladé postavy zažívali svoje prvé (nielen) sexuálne skúsenosti. Spomeňte na tituly ako Porky (1982), Bitka na Ridgemont High (1982), Pomsta šprtov (1984) či The Last American Virgin (1982). Darebák nie veľmi známeho režiséra Mela Damskiho sa tématicky zaradil bok po boku týmto titulom. Ukázal trochu jednostranný a čierno-biely pohľad do života vtedajšej mládeže.

 

Keď Noel Black písal scenár ku Darebákovi, tak to pre neho predstavovalo “niečo autobiografické”. Dej situovaný do konca 60.-ych rokov do malého mestečka v Ohiu bol sčasti reflexiou na “deanovskú” Ameriku, v ktorej sa mladí ľudia projektovali do role rebelov, ktorí sú nepochopení a ktorých problémy sú podobné ako starosti ich filmového idola. Majú konflikty s rodičmi, ktorí im nerozumejú, uvedomujú si komplikovanosť vzťahov s kamarátmi i s opačným pohlavím a intenzívne vnímajú pominuteľnosť života. Chcú veľakrát neprirodzené spoločenské zriadenie (delenie na chudobných a bohatých a z tohto vyplývajúce privilégiá) poraziť vlastnou vášnou k životu. A taký je čiastočne aj Darebák, o neustálom boji za niečo.

 

V hlavnej roli nový James Dean

Hoci ten “pravý” James Dean bol v tom čase už tridsať rokov po smrti, tak Darebák si ho znova uctil. Nielen slávnou jazdeckou scénou (tzv. “chicken race”), v ktorej išlo o to, kto vydrží dlhšie nebrzdiť, ale aj častými narážkami (napríklad zdvihnutý límec košele). Hlavná postava v Darebákovi, Gene (na obrázku nižšie), je svojmu protejškovi v mnohom podobný – je vysoký, urastený a ako správny frajer jazdí na motorke, láme ženské srdcia, pomáha slabším a má konflikty prakticky so všetkými (od rodiny, cez učiteľov až po známych). V malom mestečku, kam prichádza, sa ihneď zapozerá do krásnej Bunny Miller (Catherine Mary Stewart), stane sa mentorom nemotorného Jonathana (Doug McKeon) a dostane sa do konfliktu s Kennym (D. W. Brown), synom miestneho boháča, ktorý má taktiež zálusk na Bunny. 

Tri línie príbehu

Darebák sleduje tri línie príbehu – vzťah medzi Genom a jeho vyvolenou, krásnou Bunny (na obrázku dole vpravo), ďalej vzťah Gena k jeho otcovi a samozrejme aj vývoj vzťahu medzi nesmelým Jonathanom a “kráľovnou plesu” Marilyn (Kelly Preston). Všetky vzťahy sú romanticky búrlivé, v každom jestvuje neustále napätie. Naplneniu vzťahu medzi Genom a Bunny nebráni ani tak Kenny, ako skôr neprirodzené spoločenské zriadenie, v ktorom tí najbohatší majú mať prednostné právo na dievčatá. Vzťah medzi Jonathanom a Marilyn zažíva tiež rôzne fázy – kým v tej prvej pôsobí Jonathan len ako zakríknutý mladík, tak v závere sa z neho stáva sebavedomý muž. Vzťah medzi Genom a jeho otcom je poznačený minulosťou plnou nešťastí a otcov hnev je tak skôr len prejavom smútku nad svojim vlastným osudom, ktorý len vybíja na svojom synovi. Ten, hoci pôsobí ako tvrdý rebel, tak je rovnako citliví ako všetci naokolo. 

Darebáka preslávila nahota Kelly Preston

Po tom, čo sa Jonathanovi podarí konečne získať vysnenú Marilyn, ho ona pozve k sebe domov, aby si “to” užili, keď jej rodičia nebudú doma. A tak sa v jedno slnečné popoludnie stane z nesmelého mladíka dospelý muž – ešte predtým sa však divákom naskytne pohľad na nahé telo 23-ročnej herečky, ktorá pred svojim milencom zhodí šaty a dovolí mu po prvýkrát v jeho živote vidieť nahú ženu. Ich romantické popoludnie spríjemnené (nechráneným) stykom naruší až návrat Marilyniných rodičov, čo vyústi do dodnes hojne využívanej formy, v ktorej milenec uteká oknom, aby nebol odhalený. V tomto prípade však je. Zaujímavé je to, že táto sexuálna scéna bola v niektorých krajinách vystrihnutá, keďže podľa tých, ktorí to mali na starosti bola až príliš explicitná. 

Zasvätenie do sveta dospelých

Postavou, ktorá zažíva vo filme tú najväčšiu premenu je mladý Jonathan. Ten v úvode špehuje Marilyn popod stolom, aby zistil aké spodné prádlo jeho vyvolená nosí a v závere ju odmieta a vrhá sa do víru nového vzťahu so ženou, ktorá o ňom už dlho sní. Medzi týmito dvomi časovo vzdialenými situáciami sa vyskytne viacero menších, ktoré vplývajú na konečnú premenu z chlapca na muža. Prvý nesmelý dotyk na ženský hrudník, prvé alkoholické opojenie, prvé problémy so zákonom, prvá bitka či prvý sex. Všetko to vrcholí v samotnom závere, kedy Jonathan (v ďalšej slávnej scéne filmu) potestá Kennyho za jeho správanie a to tak, že mu zničí auto, symbol jeho domnelej nadradenosti. Nájde odvahu, postaví sa tyranovi, uspeje a následne už sebavedomo pozve dievča na rande. Kruh sa uzatvára. 

Nenáročná tínedžerská komédia

Darebák je to, čo by sme mohli označiť za “nenáročný” film. Nemá totiž ambíciu preniknúť hlbšie do postáv a nemá ambíciu niektoré motívy viac rozviesť. Dobrým príkladom je spomínaný nechránený styk medzi Jonathanom a Marilyn či problematický záver, ktorý menej optimistickú víziu budúcnosti maskuje romantickou súčasnosťou. Film by sa dal tiež kritizovať za čierno-biele videnie postáv – na jednej strane je Gene, Jonathan, Bunny a Rosalie a na strane druhej Marilyn a Kenny. Zdrojom konlifktu sú ich vzájomné interakcie a rozličná výchova. Darebák rozhodne nepredstavuje to najlepšie z tínedžerských komédii, avšak ako pohľad do života vtedajšej mládeže zaujme a pobaví. Miestami aj trochu neplánovane.

 

Druhý diel o týždeň ...


Obrázky: sharefiles.com, imcdb.org, gcube.milliyet.com.tr, forgottenflix.com


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?