Filmové zápisky (5) - Kto zavraždil senátora Carrolla?

Autor: Boris Cíferský | 11.12.2013 o 10:29 | (upravené 11.12.2013 o 10:35) Karma článku: 4,09 | Prečítané:  343x

Doba konšpiračným filmom priala. Zavraždenie Martina Luthera Kinga, Malcolma X či Roberta Kennedyho, aféra Watergate či vietnamská vojna. Jedným z najpamätnejších filmov reagujúcich na udalosti týchto rokov je Pohľad spoločnosti Parallax režiséra Alana J. Pakulu z roku 1974.

Z filmu Pohľad spoločnosti ParallaxZ filmu Pohľad spoločnosti Parallaxhttp://www.annyas.com

Všetko to začalo románom The Parallax View Lorena Singera, veterána druhej svetovej vojny. Ten vo svojej knihe reagoval na množiace sa informácie podľa ktorých počas niekoľkých rokov od smrti J. F. Kennedyho veľa svedkov jeho vraždy záhadne zomrelo. Singer predostrel vlastnú víziu toho, ako sa to stalo – vládna organizácia s názvom Bureau of Social Structure vraždí potencionálnych svedkov, ktorí mohli vidieť, čo sa skutočne stalo.

 

Kniha sa na pulty dostala v júni 1970 a takmer okamžite sa dostala aj do sféry záujmu filmárov. Réžia bola napokon zverená do rúk Alana J. Pakulu a hlavnú rolu získal Warren Beatty. Pre Beattyho mala rola novinára trochu špecifickú príchuť – v posledných rokoch totiž pracoval ako poradca pri kampani prezidentského kandidáta Georga McGoverna a rázom mal byť tým, ktorý bude odhalovať tajomstvá okolo vraždy politika. Aj pre Pakulu bol film výnimočný – po Klute (1971) to bol už druhý film s konšpiračným námetom v krátkom čase a jeho úspech mu dopomohol k tomu, že o dva roky na to získal možnosť nakrútiť (vrchol jeho filmovej "konšpiračnej" trilógie) Všetci prezidentovi muži reflektujúci aféru Watergate.

 

O Kennedym nepadne ani slovo

Spoločnosť Doubleday, ktorá vydala Singerov román, sa hneď po uvedení nechala počuť, že chce knihu preniesť aj na filmové plátno. Napriek tomu, že v tom čase nakrúcali len vzdelávacie filmy, tak sa im to napokon podarilo, nie však úplne. Zo Singerovho diela sa totiž do filmu dostalo len veľmi málo – o Kennedym nepadne ani slovo, politická vražda je spáchaná obľúbenom, no "bezmennom" senátorovi Charlesovi Carrollovi bez politickej príslušnosti, z novinára Malcolma Grahama sa stáva Joe Frady a ten sa v túžbe po odhalení pravdy o záhadných úmrtiach snaží infiltrovať do spoločnosti Parallax, ktorá najíma vrahov z prostredia obyčajných ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Napriek tomu, že o Kennedym či iných udalostiach sa explicitne nehovorí, tak postava senátora vo filme budí dojem podobnosti so skutočnou osobou. 

Otázky nie sú dovolené

Film začína i končí podobne – vyšetrovacia komisia objasňujúca vraždy známych politikov predkladá verejnosti úvodnú správu o tom, ako to s ich smrťou vlastne bolo. Scenár je vždy rovnaký – psychicky labilný vrah je známy a žiadne dôkazy podporujúce akúkoľvek konšpiráciu sa nenachádzajú. Ba čo viac, k pochybnostiam nie je ani len priestor, keďže „otázky nie sú dovolené,“ ako cynicky konštatuje komisia. A keď už sa nejaké otázky vynoria, tak najjednoduchšie je pochovať všetky možné dôkazy smerujúce ku konšpirácii – teda svedkov. A presne to sa údajne dialo aj v prípade vraždy J. F. Kennedyho, i v Pakulovom diele. 

Vytvoriť najslávnejšiu scénu trvalo štyri mesiace

Postprodukcia filmu nebola ani najkratšia a ani najjednoduchšia – Pakula sa totiž rozhodol, že trochu upraví scénu prijímacieho pohovoru Joe Fradyho do spoločnosti Parallax. Kým v knihe snímali vhodnosť jeho reakcii špeciálne okuliare, tak vo filme to bolo inak. Aby Pakula vyhovel svoje predstave, tak sa rozhodol vytvoriť fotografickú koláž, ktorú Fradymu na pohovore pustili. Vybrať, vytvoriť a upraviť túto montáž zabralo dlhé štyri mesiace, rovnako dlho trvalo aj nakrúcanie celého filmu. „Malo to vo vás vyvolať zúrivé šialenstvo, ak ste boli tými, ktorí sa nachádzali mimo spoločnosti a teda tými nechcenými, jedným z tragických ľudí, ktorých spoločnosť nepozná a nezaujíma sa o nich,“ uviedol režisér. 

Kafkov svet

Pohľad spoločnosti Parallax v dobe svojho vzniku predstavoval atypický zjav. Pakula sa v ňom totiž odpútal od tradičných konvencií, od gýču a predstavil všetko trochu inak. Hlavný hrdina už nie hrdinom v tom pravom slova význame, keďže je to sčasti vydedenec v spoločnosti. Sám žije a sám aj bojuje proti tej neznámej sile, ktorá riadi svet. Tento jeho boj sa odohráva v bizarnom Kafkovom svete, v ktorom sa nedá rozpoznať, kam až siaha spiknutie a čo je tá spoločnosť Parallax vlastne zač. Kto za ňou stojí, či aké sú jej ambície. Čím viac toho Frady zisťuje, tým viac otázok tým vyvstáva. Problémom však zostáva to, že „otázky nie sú dovolené“ a preto všetko to, čo on ako novinár zistí, je niečo nové, nepoznané a potenciálne nebezpečné.To, pre koho a prečo, to už sú nedovolené otázky.

Foto: parallax-view.org


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?