V každom z nás je kúsok z Waltera Mittyho

Autor: Boris Cíferský | 28.12.2013 o 19:33 | (upravené 28.12.2013 o 19:41) Karma článku: 6,47 | Prečítané:  707x

Walter Mitty je vo „svojom“ svete hrdinou, ktorého všetci obdivujú. V tom „našom“ svete je to však len obyčajný archivár, ktorý žije smutným, opusteným a prázdnym životom.

Ben Stiller (Walter Mitty)Ben Stiller (Walter Mitty)http://www.hollywoodreporter.com

Poznámka: Nasledujúce riadky môžu byť prezrádzať zápletku deja a to, čo sa vo filme udeje. Neprezrádzajú však finálne vyvrcholenie.

 

V každom z nás je kúsok Waltera Mittyho. A každý ním chce byť. Walter Mitty je hlavná postava filmu Bena Stillera Tajný život Waltera Mittyho. Je to nesmelý muž, snílek, človek uväznený vo vlastnom svete plnom bublín naokolo. Je neviditeľný ako Invisible Man, opustený a na jeho narodeniny si spomenie len jeho sestra. Pozná definíciu slova odvaha, no namiesto toho, aby bol odvážny, len sníva, o tom, akoby to bolo keby bol odvážny. Postáva pred počítačom uvažujúc či „winkne“ slečnu, ktorá sa mu páči, namiesto toho, aby tak urobil. Bojí sa cestovať lietadlom a spoznávať svet a jeho denník cestovateľa je prázdny napriek tomu, že ho má desiatky rokov.

 

Často bývam ako Walter Mitty. Snívam o ženách namiesto toho, aby som ich reálne spoznával. Snívam o tom, ako sa dostanem na vrchol Mount Everestu, namiesto toho, aby som vyšiel tých pár schodov na tretie poschodie v paneláku. Určite aj sami si nájdete zopár príkladov, spoločným menovateľom všetkého je odvaha. Ak ju máte, dokážete zažiť všetko to, ako Walter Mitty. Byť na vrchole Himalájí, plaviť sa na rybárskej lodi, letieť v helikoptére s opitým Islanďanom či uplácať militantov v Afganistane koláčom od mamy – skrátka žiť svoj život naplno, mimo tej bubliny, čo nás obklopuje. 

Walter Mitty je muž, ktorý "objavil" odvahu. Objavil to druhé ja, ktoré drieme v nás. Walter je chlap, ktorý našiel v sebe silu vykonať veľké veci, o ktorých dovtedy len sníval - povedať svojmu šéfovi, že je „čurák“, nájsť cestu k žene, po ktorej túžil - skrátka prestal byť tým neviditeľným tigrom, ktorého Sean Penn fotil v horách, bol tým, ktorého všetci rázom poznali. Zo zakríknutého archivára, ktorý bol občas tak trochu „mimo“, sa Mitty stal tým, ktorý žil svoje sny – už nesníval o tom, ako bol v Himalájach, on v nich skutočne bol. Mitty spravil to, čo dokáže len málokto - žil svoj sen, namiesto toho, aby o tomto živote len sníval.

 

Stillerov film pred nás kladie otázku toho, nakoľko sme odvážni. Aká časť z nás je „mittiovská“. Walter Mitty je totiž v každom z nás – sme plní snov, nesplnených túžob, existujeme v občas depresívnej realite sužovaný tou najzákladnejšou otázkou zo všetkých – čo keby? Čo keby sme vtedy to dievča pozvali na rande, nebol by náš život dnes iný? Čo keby sme vtedy nestlačili spúšť? Verím v nekonečne veľké množstvo realít, v ktorej každej jednej som sa rozhodol inak, než v tej predtým. A verím tomu, že aspoň v jednej som skutočne a nevyvrátiteľne šťastný. A v aspoň jednej som Walterom Mittym. 

Ben Stiller nakrútil svoj najdospelejší film. Film pre starších, ktorí už vedia, ako veľmi bolí odpoveď na otázku „čo keby?“ Walter Mitty je filmom o živote v bubline a mimo nej. O opustenosti, odcudzenosti a absencii života v jeho najčistejšej podobe. Film ako taký má svoje vady a nie je ich vôbec málo, ale cez to všetko dokáže počas necelých dvoch hodín povedať viac než by väčšina filmov dokázala za šesť. Film dýcha, žije a cíti, podobne ako aj Walter Mitty. A to môžeme aj my všetci. Stačí len vystrčiť hlavu z piesku a vnímať ten nový život.


Foto: guardian.com, filmlinc.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?