Ladislav Chudík – 70 rokov na doskách Slovenského národného divadla

Autor: Boris Cíferský | 9.1.2014 o 23:15 | (upravené 9.1.2014 o 23:29) Karma článku: 8,18 | Prečítané:  2483x

Dnes sa mu nepovie inak než legenda či maestro. Pred sedemdesiatimi rokmi sa Ladislav Chudík stal členom súboru Slovenského národného divadla a zostal ním dodnes.

Ladislav ChudíkLadislav ChudíkMartin Črep pre snd.sk (2007)

Keď v roku 1944 nastupoval Ladislav Chudík do Slovenského národného divadla, nikto by asi neočakával, že tu zotrvá sedemdesiat rokov. Ale predsa to tak je. Za ten čas vdýchol život asi stotridsiatim postavám, napríklad Petruciovi v Shakespearovom Skrotení zlej ženy, Merkuciovi v Rómeovi a Júlii, ale aj zlému Macbethovi či Herodesovi. Či už to bola kladná, alebo záporná postava, vždy jej nechýbalo jedno – silná charizma. Tá maestrovi zostala dodnes.

 

Ani vo vyššom veku si Ladislav Chudík neužíva dôchodok. Objavil sa v desiatkách repríz divácky obľúbeného predstavenia Tančiareň, predstavenia, ktoré symbolicky otvára vstupom na javisko a na ňom aj ako posledný zostáva. Tančiareň je tak trochu rekapituláciou spomienok veľkej hereckej legendy, veľa z toho, čo diváci môžu vidieť na javisku, tak Ladislav Chudík skutočne zažil – nemeckú okupáciu, koniec vojny, nástup komunizmu, inváziu vojsk Varšavskej zmluvy, Nežnú revolúciu i rozdelenie Česko-slovenska a ďalšie. Dejinné udalosti, o ktorých sa my, neskôr narodení, dozvedáme len z učebníc a rôznych archívnych materiálov, sú ukryté v pamäti hereckej legendy.

 

V závere štvrtkovej reprízy Tančiarne herci, s divákmi i spoločne s vedením Slovenského národného divadla a za prítomnosti niektorých médii, zablahoželali Ladislavovi Chudíkovi k tomuto výnimočnému jubileu. „Ladislav Chudík staval nielenže duchovný chrám slovenského divadla, ale staval aj slovenskú televíziu, slovenský rozhlas, slovenský film,“ zhrnul prínos maestra Roman Polák, riaditeľ Činohry SND. Ten prínos je samozrejme ďaleko väčší – každý jeden z hercov, ktorí stoja dnes na javisku je v istom zmysle odchovancom Ladislava Chudíka. Veľa hercov pedagogicky vychoval a ďalších dozaista inšpiroval spôsobom svojej práce.

 

Koncom mája oslávi Ladislav Chudík okrúhle životné jubileum a pevne verím, že aj vtedy mu diváci budú môcť vzdať hold neutíchajúcim aplauzom, ako vo štvrtok. Dovtedy, bravó maestro!

 

Krátke video zo záverečného ceremoniálu, ktoré som exkluzívne nakrútil, si môžete pozrieť nižšie. Ospravedlňte horšiu kvalitu obrazu.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?