Svet bez lásky očami 17-ročnej prostitútky

Autor: Boris Cíferský | 27.1.2014 o 10:50 | Karma článku: 11,70 | Prečítané:  39141x

Je mladá a krásna. Má 17 rokov a je dievčaťom z dobrej rodiny. Napriek tomu sa živí ako prostitútka. Francois Ozon vo svojom najnovšom filme ukazuje, ako to vyzerá vo svete bez lásky.

Marine Vacth (Isabelle), hlavná hrdinka Ozonovho filmuMarine Vacth (Isabelle), hlavná hrdinka Ozonovho filmuwww.toutlecine.com

Francúzsky režisér Francois Ozon je v našich končinách doposiaľ najviac známy vďaka svojmu autorskému snímku 8 žien z roku 2002, v ktorom dal v jednom filme dokopy tie, snáď najväčšie, francúzske herečky posledných desaťročí.

 

Pri svojom poslednom filme, Len 17 (v originále Jeune & jolie) sa vracia k téme dysfunkčných vzťahov. Kým v 5x2 (2004) to bol partnerský vzťah, tak v Len 17 sú to vzťahy medzi 17-ročnou prostitútkou a jej okolím.

 

Študentka Isabelle pochádza z úplnej, naoko fungujúcej a dobre situovanej rodiny. Leto trávi mimo domova a tu sa zoznámi s jedným mladíkom. Zažije s ním svoju prvú sexuálnu skúsenosť. Tá však nesplní jej očakávania. Po návrate do rodného Paríža sa tak vrhne do víru sexuálnych eskapád so staršími mužmi, s ktorými sa snaží objaviť to, čo sa vlastne skrýva za pojmom sex. Stáva sa platenou spoločníčkou, prostitútkou a v tomto novom povolaní začína nachádzať, v istom zmysle, zaľúbenie.

 

 

Isabelle svoje správanie ospravedlňuje snahou si ľahko zarobiť, pravdou však je, že ju tiahne zvedavosť, túžba objavovať. Keď je však jej tajomstvo prezradené, je konfrontovaná so svetom naokolo, predovšetkým rodičmi. Tí, pochopiteľne, ťažko znášajú, že ich dcéra pracuje ako prostitútka. Ani jeden z rodičov však nie je úplne bez viny. Matka má potajme pomer s manželom kamarátky, nevlastný otec vníma svoju dcéru viac ako ženu, než ako vlastné dieťa. Najliberálnejšie uvažujúci je mladší brat, s ktorým má Isabelle najlepší vzťah a pri ktorom sa dokáže otvoriť.

 

Keď hlavná hrdinka odhalí neveru vlastnej matky, uvedomuje si, že vlastne žije vo svete bez lásky. Taká bola aj z jej pohľadu jej prvá sexuálna skúsenosť, ktorá bola len sexom, nič viac. Rovnako také falošné je aj manželstvo jej rodičov, ktoré je založené na klamstvách. Jej biologický otec o ňu záujem príliš nejaví, párkrát do roka jej pošle peniaze, čím jeho povinnosť prakticky končí. Komu teda veriť, keď nie dospelým? Preto aj Isabelle cíti, že životná cesta prostitútky, pre ktorú sa dobrovoľne rozhodla, je ospravedlniteľná. Vo svete bez lásky je totiž láska prílišným luxusom. A tam, kde nie je láska, nie sú ani city.

 

 

Francois Ozon však vo svojom poslednom filme zachádza ešte ďalej. Jeho chladne dokumentárny, citovo „nepriepustný" snímok, ktorý je štúdiou života 17-ročnej dievčiny na prahu dospelosti, sa zaoberá aj otázkami čistoty ženy, vykúpenia či hľadania vlastného ja. Isabelle ako archetyp, je v rozličných podobách prítomná v každom z nás. I my hľadáme odpovede a občas nenachádzame. Ozon si zachováva odstup a na mnohé otázky odpovede exaktne nevysloví. Necháva teda, ako to býva jeho zvykom, odniesť si z Len 17 to svoje. Či už opovrhovať hlavnou hrdinkou za jej necitlivosť, sebeckosť, alebo s ňou práveže súcitiť a hľadať príčiny toho, prečo sa z nej stala prostitútka.

 

Foto: http://www.telegraph.co.uk, lemondre.fr


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?