Netradiční hostia na bále princa Orlofského

Autor: Boris Cíferský | 6.2.2014 o 16:15 | Karma článku: 7,06 | Prečítané:  2192x

Čo by ste povedali na to, keby ste v jednej z rolí v rámci činoherného predstavenia či opery, videli napríklad prezidenta, premiéra, niektorého z ministrov či nejakú inú známu osobnosť? Presne to sa stalo v Netopierovi Johanna Straussa mladšieho.

Štefan HarabinŠtefan HarabinSITA

Piateho apríla tohto roku uplynie 140 rokov od premiéry operety Netopier, ktorej autorom je Johann Strauss mladší. Jej vznik a následný vývoj po viedenskej premiére je rámcovaný niektorými milými a úsmevnými príhodami, ktoré v konečnom dôsledku neraz prispeli k spopularizovaniu Straussovej operety a k tomu, že si dodnes udržiava istú sviežosť. Kým v rakúskej metropole nezaznamenalo dielo pri premiére veľký úspech, v americkom Washingtone tomu bolo naopak. Písalo sa o nej v miestnej tlači, paradoxne nie však v súvislosti s jej umeleckou stránkou, ale skôr obsadením.

 

Druhé dejstvo operety sa odohráva na honosnom bále, ktorý hostí tajomný princ Orlofsky. Veľa sa o ňom (či o nej, záleží od uhlu pohľadu) nevie, je však bohatý a rád svoje peniaze rozhadzuje všelijakými spôsobmi. Na bál sú pozvané všetky postavy, neverník Gabriel von Eisenstein, jeho zamaskovaná manželka Rosalinde a v prezlečení aj riaditeľ väznice Frank či Doktor Falke. K nim i množstvo ďalších hostí, ktoré plnia funkciu zboru.

 

 

Americká premiéra Netopiera odohrávajúca sa v opere vo Washingtone sa stretla s veľkým úspechom, čo zapríčinili i trochu netradiční hostia na bále princa Orlofského. Boli to traja sudcovia Najvyššieho súdu USA, ktorí boli predstavení ako „surprise guests" a prišli v preoblečení za sudcov v talároch. Sudcovia teda hrali sudcov. Obecenstvo údajne jasalo a novinári mali o čom písať. Z americkej premiéry Straussovej operety sa stala veľká udalosť spoločenského významu.

 

Zhodou okolností to nebolo naposledy, čo sa v Netopierovi objavili podobní hostia. V roku 2003 ponúkol riaditeľ, opätovne washingtonskej opery, možnosť zahrať si v operete trom sudcom Najvyššieho súdu - Ruth Bader Ginsburg, Stephenovi Breyerovi a Anthonymu Kennedymu. Všetci traja jeho ponuku prijali (dvaja z toho už mali skúsenosti s podobným účinkovaním) a v jeden sobotný večer sa zhodne stretli na javisku s Placidom Domingom, ktorý vtedy stvárňoval Gabriela von Eisensteina. Ich role boli, samozrejme, „nemé", hoci v minulosti už spievali. Informáciu o ich účasti prevzali viaceré miestne médiá ako CNN.

 

Ten slovenský, presnejšie bratislavský, Netopier zatiaľ na podobne netradičných hostí šťastie nemá. Bolo by však dozaista zaujímavé vidieť bok po boku s našimi opernými sólistami Štefana Harabina alebo aj iných sudcov či napríklad politikov. Ako napríklad poznamenal sudca Stephen Breyer, tak je „veľmi dôležité, že ľudia, ktorí na operu nechodia, by na ňu prišli." A myslím si, že takéto zaujímavé cameo by ľudí do hľadiska určite prilákalo.

 

(José Cura sa tiež objavil na bále Princa Orlofského)

 

Foto: azopera.org

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?