Prekliatie Marie Callas

Autor: Boris Cíferský | 21.3.2014 o 10:39 | (upravené 28.3.2014 o 14:53) Karma článku: 13,23 | Prečítané:  8989x

Nie vždy všetko skončí tak, ako je naplánované. Legendárny barytonista Tito Gobbi a slávna Maria Callas predviedli svojho času niečo, čo sa len tak nevidí.

Maria CallasMaria Callashttp://assets2.classicfm.com

Začiatkom marca tohto roku si operný svet pripomenul 30 rokov od smrti legendárneho operného barytonistu Tita Gobbiho. K jeho najznámejším rolám patrí postava Scarpiu z Pucciniho Toscy, v ktorej sa objavil nespočetne veľakrát a mal ju teda veľmi dobre nacvičenú. Spoločne s Mariou Callas vytvorili jednu z najznámejších operných dvojíc svojej doby.

 

Nič ich však nemohlo pripraviť na to, čo sa udialo v jeden večer v Tosce.

 

V závere druhého dejstva (video nižšie) mala zabodnúť Callas (Tosca) do Tita (Scarpia) nôž a tým ukončiť jeho život. Následne mala utiecť z rímskeho Villa Farnese a ísť za Caravadossim, ktorému mala oznámiť, že bude zastrelený len naoko.

 

 

A presne tak sa aj dialo, spočiatku. Callas skutočne (naoko) prebodla Tita, ten si ľahol na zem tváriac sa mŕtvy. Callas však akosi neopúšťala scénu, ako bolo naplánované, nevedela nájsť východ. Trpela totiž krátkozrakosťou a kým na skúškach mohla nosiť okuliare, tak tu už to nebolo možné. Keďže odmietala kontaktné šošovky, tak nevidela veľmi dobre. Gobbi, ktorý v tom čase už ležal mŕtvy na podlahe, sa jej jemnými gestami snažil dať najavo, kam sa má pohnúť. Maria si ho všimla.

 

Chvíľu sa snažila "držať" kamennú tvár, no po chvíli sa nahlas rozosmiala. Za ňou aj „mŕtvy" Gobbi. Diváci, ktorí sedeli v sále sa so sólistami pustili taktiež do smiechu. Tragický obraz tak dostal neočakávaný komický nádych. Gobbiho originálne pohyby na podlahe neušli ani pozornosti prítomných publicistov, ktorí hneď na ďalšie ráno v novinách písali o „originálnej smrteľnom kŕči" Scarpiu. Aby sa situáciu už neopakovala, divadlá radšej zabezpečili šepkára, ktorý Callas navigoval správnym smerom.

 

(Gobbi vľavo a Callas v strede)

 

Tandem Gobbi-Callas mal na seba, ľudovo povedané, šťastie i na ďalších Toscách. Callas bola na jednom predstavení tak „šikovná" že sa jej Gobbiho skutočne podarilo zraniť nožom, keď ho zabíjala. Nebolo to nič vážne, ale jej výkrik „Môj bože!" paradoxne pridal závére dejstva na pôsobivosti. Od tohto incidentu sa Callas ešte viac bála toho, ako bude Gobbiho zabíjať.

 

Pri inom predstavení, počas generálky v londýnskom Royal Opera House, sa Gobbimu podarilo podpáliť parochňu Callas, keď si neuvedomil, že stojí blízko sviečky. Pohromu rýchlo odvrátil, za čo si od Marie vyslúžil milé „ďakujem, Tito".

 

Foto: classicfm.com

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?