Komické nehody a neplánované improvizácie na predstaveniach v SND

Autor: Boris Cíferský | 29.4.2014 o 12:10 | Karma článku: 12,22 | Prečítané:  9359x

Divadlo nie je rutina. Ani keď hráte niečo po 50.-ty krát neznamená to, že všetko musí skončiť tak, ako je to naplánované. Dnešných osem príhod vám niektoré inscenácie, ktoré možno poznáte, predstaví v trochu inom svetle.

Z operety NetopierZ operety NetopierAlena Klenková, snd.sk

Pre účel dnešného blogu som trochu zalovil v pamäti a zaspomínal na niektoré netradičné či komické príhody, ktoré sa udiali v rámci mojich častých divadelných návštev v SND.

 

Či už to boli neočakávané improvizácie, ktoré nemali oporu v scenári, rôzne neplánované nehody, či už komické, či vážnejšie, všetko spája moment toho, že to bolo niečo nové, inakšie než predchádzajúce reprízy. Verím tomu, že sa vám to bude páčiť.

 

„Odpálený" zapaľovač Emílie Vášáryovej (August: Stratení v Oklahome)

V samotnom závere inscenácie August: Stratení v Oklahome dochádza ku konfrontácii medzi Violet (Emília Vášáryová) a Barbarou (Diana Mórová). Violet, ktorá má rakovinu úst a nemala by fajčiť, si, už tak trochu na truc Barbare (ktorá sa o ňu stará) zapáli cigaretu. V jednej z repríz, na ktorej som bol prítomný však p. Vášáryovej odpadla časť zapaľovača (odletela niekam preč) a preto nemohla svoju postavu v závere „obohatiť" o tento zlozvyk. Majstrovstvo Emílie Vášaryovej sa potvrdilo, krabičku odložila bokom, nedala na sebe nič poznať a pokračovala vo svojich replikách.

 

Rozopnutá podprsenka Diany Mórovej (Tak sa na mňa prilepila)

Lucetta (Diana Mórová) a Bois D´Enghien (Tomáš Maštalír) majú medzi sebou v inscenácii Tak sa na mňa prilepila jednu scénu, v ktorej si to takpovediac „rozdajú" na stole. Pri jednej z repríz sa do svojich rolí natoľko vžili, že Diane Mórovej sa z toho všetkého rozopla podprsenka. Petra Vajdová to zrejme vnímala ako súčasť deja, takže až do okamihu, kým ju o to Diana Mórová nepožiadala, sa držala Tomáša Maštalíra okolo krku brániac sa odhaleniu. Ale v kontexte hry to bolo trochu komické - Petra Vajdová totiž pomáhala žene, ktorá len pred chvíľou zviedla jeho nastávajúceho!

 

Dvojitá improvizácia (Netopier)

Človek by očakával, že improvizačná súčasť deja na Netopierovi bude spätá s postavou Froscha. Nie vždy však tomu tak je. Na tohtosezónnom poslednom Netopierovi si svoj text obohatili dvaja sólisti Opery SND - Miroslav Dvorský a Ján Galla, ktorý svoju konverzáciu vo francúzštine obohatili o pár nových slovíčok (toilette a iné). V úvode tretieho dejstva bol Ján Galla nútený improvizovať opäť, to keď mu z hľadiska niekto poradil, aby predsa len dovolil Froschovi tie dvere otvoriť. „Správne," doplnil hlasného šepkára a Frosch dvere napokon skutočne otvoril.

 

Rozbíjanie tanierov (August: Stratení v Oklahome)

V inscenácií August: Stratení v Oklahome je jedna scéna, v ktorej Violet (Emília Vášáryová) a Barbara (Diana Mórová) rozbíjajú taniere. Barbara z hnevu, že jej mama nechce zjesť „smradľavú rybu", Violet ju len tak dopĺňa. To zaujímavé na tom je to, že kým Barbara ho takmer vždy rozbije, tak Violet sa to podarí len občas. Z piatich krát, čo som túto skvelú inscenáciu videl, sa to trikrát podarilo a dvakrát nie a mne to prinieslo i dve vyhraté stávky.

 

Spadnutá kulisa (Turandot)

Opera Turandot patrí medzi najslávnejšie opery Giaccoma Pucciniho a v nezabudnuteľnej réžii Jozefa Bendárika sa objavuje aj na doskách Opery SND. Ani tu vždy nešlo všetko, ako sa ľudovo hovorí, ako po masle. V jednej z repríz nevydržala kulisa nápor a spadla. Princ, tanečník z baletu, ktorý bol len nedávno odsúdený na trest smrti (v predstavení) za nezodpovedanie hádaniek, ju prišiel zdvihnúť a dať na svoje miesto. Život mu to však neušetrilo, Turandot bola neúprosná. Čo sa nehody týka, nikomu sa našťastie nič nestalo a nerozhodilo to ani interpretov.

 

Shakespeare a Majstrovstvá sveta v hokeji (Skrotenie zlej ženy)

Myslíte si, že za Shakespeara sa hral hokej? Osobne neviem, ale minimálne v Slovenskom národnom divadle to tak bolo. Práve počas (tuším) semifinálového súboja, v ktorom hralo Slovensko a v ktorom bola pred Euroveou veľkoplošná obrazovka, sa v Činohre hralo Skrotenie zlej ženy. Nikto akosi nemal príliš čas sledovať online spravodajstvo a pre tých, ktorý sa počas prestávky nestihli dozvedieť nič nové, ich o tom v peknej improvizačnej replike informoval Branislav Bystriansky. „1:0 vyhráme," povedal vtedy.

 

Kde sa dá najlepšie najesť? (Netopier)

Silvestrovský Netopier v SND bol večerom plným improvizácie. Adélka zaželala poštárovi pekný silvestrovský deň a pozadu nezostal ani Miroslav Dvorský. Ten svoju slúžku, už spomínanú Adele, požiadal, nech mu zaskočí do neďalekého Sheratonu a prinesie dobrú večeru a samozrejme to najlepšie víno. Väčšina rakúskych divákov po skončení operety skutočne do Sheratonu zavítala, kde mali pripravené stoly, s dobrým vínom a dozaista i dobrým jedlom. Celkom podarená improvizácia, nemyslíte?

 

Ruže v klavíri (Je úžasná!)

Jednou z divácky najpopulárnejších inscenácií v rámci Činohry SND je komédia Petera Quiltera Je úžasná! o asi najhoršej opernej speváčke všetkých čias, Florence Fosterovej Jenkinsovej, v hlavnej úlohe s božskou Kamilou Magálovou. Pri posledne dopoludňajšej repríze sa jej podaril menší „kiksík", keď jej ruže, ktoré mala položiť na piano, spadli do vnútra a akoby „prepadli". Zaskočilo to evidentne aj ju, keďže sa začala, spoločne s divákmi, smiať. Profesionálne však dokázala svoj smiech po pár sekundách uťať, no úsmev jej na tvári zostal. Rovnako ako divákom, po väčšinu predstavenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?