Takí trochu temnejší X-Meni

Autor: Boris Cíferský | 3.6.2014 o 13:05 | Karma článku: 10,26 | Prečítané:  4306x

Bryana Singera príliš neobľubujem. Ale po zhliadnutí posledných X-Menov ho oveľa viac rešpektujem.

X-Men univerzum je natoľko rozsiahle, že sa dá vytvoriť prakticky akýkoľvek príbeh. Niečo zveličiť, niečo upraviť, niečo vynechať alebo niečo doplniť.X-Men: Budúca minulosť bude pre zanietených fanúšikov niečo staro-nové (koncept Sentinelov je koniec-koncov dobre známy z animovaného seriálu i komiksov) a pre tých ostatných niečo úplne nové a nepochybne i zaujímavé.

Bryan Singer sa, v porovnaní so staršími časťami, odhodlal k logickému kroku – kým prvý a druhý diel, ktorý režíroval pred bezmála pätnástimi rokmi boli, v podstate, len „jemné“ verzie, takX-Men: Budúca minulosť je, nebývalo naturalistická. Roztrhané telo, hlava oddelená od trupu, prebodnuté končatiny – to všetko bolo niečo, čo sme v tak vyhrotenej podobe u neho ešte snáď nevideli. Ale je to, ako som písal logický krok – mladí diváci odchovaní na starých X-Menoch zostarli a je potrebné im ukázať aj niečo nové.

Samozrejme, podobne ako v poslednom diele kontroverzného Twilightu, je všetko nekrvavé (čo je dôležité aj pre rating prístupnosti), no na druhú stranu, teraz ide o viac. Ako Singerov film ukazuje, ide o celý svet – o svet zničený a spustnutý vojnou, v ktorej nie sú víťazi. Svet „nakazený“ Sentinelmi, ktorí vznikli len prostou fortunatou, neplánovanými okolnosťami po smrti Traska. Nehovoriac o tom, že vidieť umierať Storm, Magneta a ďalších legendárnych X-Menov neodmysliteľne spätých s celým týmto univerzom, muselo nejednému veľkému fanúšikovi vniesť slzy do očí. Je to teda niečo iné než Twilight, ale stále, trochu naivné. Ale, na druhú stranu, je tu možné bádať kvalitatívny posun od niečoho malého k niečomu väčšiemu.

Zároveň však, nechýba všetko to, čo je známe z minulých dielov – (tentoraz príliš nefungujúca) ľúbostná línia, osvedčené, no trochu zastaralé vtipy, nulová psychologizácia (a z toho vyplývajúca väčšia priamočiarosť) a predovšetkým, priam úžasná „plochosť“. Ako poslední X-Meni ukazujú, tak dôraz je kladený výhradne na dve postavy – Charlesa Xaviera a Logana/Wolverina. Jedine tí prechádzajú nejakým hlbším psychologickým vývojom, kedy sa vnútorne menia. Logan ukazuje svoju „mentorskú“ stránku (rozhovor s Magnetom v lietadle), Charles objavuje dôležitosť toho, prečo byť tým, kým má byť. Všetky ostatné postavy, vrátane Magneta, zostávajú vo svojich nezmenených, bližšie neurčených polohách, ktoré im prislúchali prakticky od začiatku. A ono to je práveže škoda, napríklad postava Bishopa (jeho rola v rámci X-Men univerza je v mnohom zásadná!) či koniec-koncov aj Magneta (jeho spojenie s X-Menmi za účelom porazenia Apokalypsa, respektíve Sinistra) by si zaslúžili aspoň menšie rozvedenie. Je však pravdou, že pri takom veľkom počte postáv a s tým súvisiacich príbehov, je to náročné.

X-Men: Budúca minulosť je efektne natočená „popcornová“ zábava, ktorá si vás získa spádom, akčnými scénami, príbehom a možno aj svojim naturalizmom. Bude zaujímavé sledovať, či tento, na X-Menovské pomery vyhrotený naturalizmus, udrží Singer aj v ďalšej časti. Predsa len konflikt s Apokalypsom predstavuje v celom X-Men univerze snáď ten najväčší boj. Kto bude stáť na strane kladných hrdinov tentoraz? A pre znalejších pridám diskutabilnú otázku, uvidíme aj Warrena Worthingtona, "Angela" z tretieho dielu X-Menov, ktorý predstavoval v kontexte Apokalypsa, výraznú figúru? Bude sa Singer držať známeho kontextu, alebo sa opäť vyberie do neprebádaných zákutí, ktoré mu fantázia umožňuje?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?