reklama

Desať filmov, ktoré vás môžu prekvapiť

Leto je v plnom prúde. Hoci to niekedy tak, aspoň podľa počasia, nevyzerá. Keď budete po večeroch hľadať nejaký zaujímavý film, ktorý by ste si mohli pozrieť, možno sa vás niečo z dnešnej ponuky zaujme. Sú to filmy, ktoré sú máloz

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Počas svojho života som videl cca 4.000 filmov. Od skutočne raritných kúskov, ktoré v našich končinách videlo len pár desiatok ľudí až po blockbustery, ktoré každoročne plnia kiná. Veriť hodnoteniu ostatných sa nie vždy dá, keďže vždy platí, že tisíc ľudí a tisíc chutí. Dnešná desiatka menej známych titulov z rôznych žánrov vám možno dodá pár tipov na to, čo si pozrieť počas daždivých dní, temných večerov či len tak, aby ste sa trochu zabavili.

Wendy a Lucy

Nakrútiť dnes dobrý film za $200.000 je umenie. Kelly Reichardt sa to v roku 2008 podarilo a to si ešte mohla dovoliť obsadiť Michelle Williams. Wendy a Lucy je minimalistický film o veľkom priateľstve medzi osamelou dievčinou a fenkou, ktorá sa jej počas cesty na Aljašku stratí. Pokiaľ čakáte ďalšieho Marleyho či Hačiká, tak tu ho nenájdete, filmu Kelly Reichardt chýba sentiment, pátos, gýč, má však veľa realistického nazerania na svet, je to film „živý“ v podobe, aký veľa filmov nie je. Ak hľadáte niečo artovejšie, atypickejšie než bežná produkcia, no zároveň vnútorne veľmi úprimné, toto je tá správna voľba.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sacco a Vanzetti

Zo spolupráce Ennia Morriconeho a Giuliano Montalda vznikol nezabudnuteľný film o názorovej neslobode v USA v prvej polovici 20. storočia. Niccola Sacco a Bartolomeo Vanzetti boli v roku 1927 odsúdení k smrti za údajnú lúpež a vraždu, no skutočným dôvodom odsúdenia boli ich politické názory. Dokumentárnejšie ladený film zachytáva i skutočné dobové obrazové záznamy z protestov po celom svete, v ktorom sa desiatky až stovky tisíc ľudí domáhali prepustenia týchto, v očiach vládnucej elity, radikálov. Sacco a Vanzetti je filmom, ktorý i v dnešnej dobe dokáže veľa povedať, keďže ani bezmála sto rokov od smrti Saccu a Vanzettiho sa niektoré veci nezmenili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na stope

Ak hľadáte zaujímavú krimi-komédiu zo starej školy, tak ste Na stope tej správnej ttopy. V roku 1985 Jonathan Lynn zremakoval slávnu Vraždu na večeri (zahrali si tu Truman Capote, Peter Falk, David Niven, Peter Sellers či Maggie Smith) do podoby nového titulu s názvom „Na stope“. Či už si vyberiete starší či novší titul, čaká vás to isté. Dobrá zábava. Obsah oboch filmov je v zásade rovnaký – počas večere sa udeje vražda a spoločne s postavami ju rozplietame. Samozrejme, ako sa na záver ukáže, s vyriešením rébusu vraždy to až tak jednoduché nie je …

Za bránami pekla

Tupaca Shakura dodnes väčšina pozná predovšetkým vďaka jeho hudobným počinom, no nestratil sa ani vo filme. Asi najlepší film, v ktorom sa objavil, sa volá Za bránami pekla a zahral si v ňom napríklad s Timom Rothom, Thandie Newton či Lucy Liu. Počas dvadsiatich štyroch hodín sledujeme životy Tupaca a Rotha, ktorí sa po predávkovaní ich kamarátky „Cookie“ (Newton) rozhodnú skončiť s drogami a dať sa na „odvykačku“ pod dohľadom odborníkov. Až tak jednoduché to nebude, hlavne, keď sú pravidlá prísne, díleri ozbrojení a oni označení za zločincov a vrahov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hrozba v púšti

Režisér kontroverzného Blair Witchu Daniel Myrick v roku 2008 nakrútil nenápadný film s názvom „Hrozba v púšti“. Už samotný názov napovedá, že to bude „béčko“ ako vyšité, a aj jeho ratingy ani obsadenie tomu napovedajú. Hrozba v púšti je však ten typ science-fiction filmu, pri ktorom do posledných chvíľ neviete, aká je pointa a do posledných chvíľ spoločne s postavami (samozrejme, pokiaľ vám prirastú k srdcu) prežívate ich beznádej v afgánskych horách.

Rita

Michael Caine nebol len Batmanov Alfred, ale pred tridstiami rokmi aj profesor literatúry Frank Bryant, alkoholik žijúci s nevernou manželkou. No všetko sa zmení s príchodom mladej sebavedomej dievčiny Rity, ktorá sa rozhodne študovať. Pokiaľ čakáte dojemnú love story v štýle amerických či talianskych dojákov, tak ste na nesprávnom mieste. Rita je skôr ľudským príbehom o dvoch zblúdilých dušiach, ktoré sa hľadajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Werckmeisterove harmónie

Do maďarského provinčného mesta prichádza cirkus, s atrakciou tela veľryby, ktorý vedie tajomná osoba menom „Princ“. Príjazd cirkusu vyvolá očakávanie, zvedavosť, záujem množstva ľudí, ktorí netrpezlivo očakávajú predstavenie. Keď k tomu nedôjde, ich hnev začne pustošiť mesto. V roku 2000 nakrútil legendárny maďarský režisér Béla Tarr filmové podobenstvo o disharmónií vo svete. Je to jeden z najkrajších, no zároveň na vnímanie najťažsích filmov, ktoré som za svoj život videl. Je to rýdzi „art“, no pokiaľ do neho preniknete, pocítite niečo nezabudnuteľné.

Šestnásť sviečok

Kto by už nepoznal filmy ako Sm doma, 101 dalmatncov, Flubber či Kučeravá Sue. Pod všetkými bol scenáristicky podpísaný John Hugnes, ktorý pred necelými piatimi rokmi neočakávane zomrel vo veku 59 rokov. Hughesov prvý film, ktorý režíroval (ten pred Breakfast Club) má názov Šestnásť sviečok (Sixteen Candles) a objavuje sa v ňom v hlavnej roly Molly Ringwald. Šestnásť sviečok je podarenou tínedžerskou komédiou o radostiach a strastiach 16-ročnej dievčiny Samanthy, ktorá má problém s chlapmi, s rodičmi, s celým svetom, skrátka typická tínedžerka.

Dnes naposled

V roku 1958 nakrútil Martin Frič film, do ktorého umiestnil aj kúsok seba. Dnes naposled je, okrem názvu filmu, i bežným spojením, ktoré používame dennodenne v nádeji, že to skutočne dnes bude poslednýkrát. A tak to je aj v prípade hrdinov Fričovho filmu, ktorý si dajú posledný poldecák v živote, než prestanú definitívne s pitím. Rovnako ako „My deti zo stanice ZOO“ je nekompromisnou drogovou sondou, tak Fričov film nekompromisne nazerá na problém alkoholizmu. Aj 55 rokov po uvedení má čo povedať.

September

Jedným z najmenej známych filmov Woodyho Allena je film s názvom „September“. Je to, ako som to označil Williamsovská psychologická štúdia o partnerstvých vzťahoch, o pocitoch viny, trestu, nádeje či lásky. Osobne tento film považujem za jeden z najlepších Allenových filmov vôbec, pretože má veľmi blízko k reálnym a skutočným problémom každého z nás. Nie je zároveň tak trpký a plný beznádeje ako niektoré iné Allenove filmy.

Čo povedať na záver? Verím, že ste si vybrali a niečo vás zaujalo.

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu