Expandables 3 ani nesklame, ani neprekvapí

Autor: Boris Cíferský | 15.8.2014 o 9:45 | Karma článku: 2,50 | Prečítané:  497x

Len 20%-né hodnotenie si vyslúžilo Expendables 3 od kritikov Variety. Druhé pokračovanie retro-filmu však rozhodne nie je až tak zlé, ako býva niekedy prezentované. Dokonca, je v niečom lepšie, než staršie filmy. (Recenzia je bez spoilerov)

Sto ľudí, sto chutí. Tak to je aj s Expendables 3. Kým kritici Variety či Hollywood Reporteru druhé pokračovanie nemilosrdne zadupávajú do zeme, dá sa očakávať, že kasové čísla budú opäť vysoké. A to napriek tomu, že film (v dobrej kvalite) unikol na web týždne pred premiérou.

Dôvod, prečo je Expendables 3 údajne tak veľkým prepadákom, nie je ťažké odhaliť. Hlúpučký príbeh, nepresvedčivé herecké výkony, klišé nad klišé a rôzne stereotypy. Za normálnych okolností by som aj ja súhlasil, avšak, mám pocit, že v ktoromkoľvek Expendables ide o niečo úplne iné než príbeh a výkony. Ide o hereckú exhibíciu.

Nebudeme si klamať. Expendables nikdy nemalo tak inteligentný príbeh, ako kultové akčné filmy, ku ktorým svojim retro „nádychom“ odkazuje. Oveľa viac je príbehom mimo obrazu, v ktorom ide o fascinujúce prepojenie akčných hrdinov posledných tridsiatich rokov do jediného filmu. Sylvester Stallone, Dolph Lundgren, Arnold Schwarzenegger, Jason Statham, Jet Li, to všetko sú herci, ktorí vo svojich filmoch hrajú absolutistické postavy, kde záchrana sveta, vyriešenie prípadu prípadne nejaký hrdinský čin môžu vykonať vždy len oni. A zrazu sú spolu v jedinom príbehu. Nápad je to geniálny a bude fungovať dokým sa budú herci môcť ešte ako-tak obmieňať.

Expendables 3 má opätovne nejaký príbeh, ale ten, ako taký nie je až tak dôležitý, keďže, podobne ako v Raid 1 a v Raid 2, v honkongských kung-fu filmoch a ďalších stovkách filmov, ide o akciu. Akčne nabité scény poskytujú dostatok vizuálneho potešenia, čo čiastočne i prehluší naivitu príbehu ako takého. Či už je to úvodná či záverečná štvrťhodina, všetko to smeruje len k diváckemu potešeniu a to nie cez komplikovaný príbeh ako vo Fincherovom Sedem, ale cez akciu, ako v Raide.

Tým zaujímavým doplnkom v rámci druhého pokračovania je nepochybne Mel Gibson. Popritom všetkom, čo sa o jeho postave napísalo, sa akosi zabúda na to, že on vlastne len stvárňuje inú obdobu Portera z Odplaty (Payback), z filmu starého 15 rokov. Opätovne tu máme šarmantného, charizmatického, no zároveň neľútostného psychopata, ktorý však tentoraz stojí len na opačnej strane pomyselnej barikády. Kým v Odplate proti systému bojoval, tentoraz tomuto systému vládne, no na konci je systém aj tak či onak zničený. Gibson je, pre mňa osobne, hviezdou druhého pokračovania a dôkazom, že i kasting na „záporáka“ sa môže podariť. V prípade nových postáv, mladých Expendables, bol však kasting veľmi nešťastný a obsadenie Kellana Lutza, Herkulesa z Harlinovej na Zlatú malinu pravdepodobne ašpirujúcej adaptácie, a ďalších hercov, bolo výstrelom do prázdna.

Domnievam sa, že podobne ako v prípade Atlasu Mrakov, je k plnému subjektívnemu doceneniu a diváckemu zážitku byť aspoň trochu znalý filmovej produkcie. Každá jedna z postáv totiž typovo odkazuje ku starším postavám. Odkazuje buď priamo alebo vo forme parafrázy či paródie. Banderasov naoko-blázon čiastočne odkazuje ku Zorrovi, Stalloneho postava ku ranému Rockymu Balboovi a takto by sa dalo pokračovať. Pre tých, ktorí filmy predovšetkým trojlístka Lundgren-Stallone-Statham plánovane vyhľadávajú, bude mať každý z Expendables špeciálny presah, keďže uvidia svojich milovaných hrdinov bojovať bok po boku. V termínoch science-fiction je to, ako keby spoločne bojovali Picard, Kirk a Khan.

Pri Expendables 3 platí, že čím menej od neho očakávate, tak tým viac dostanete. Ak na tento film pôjdete do kina ako na dvojhodinovú zábavu, pri ktorej budete môcť vypnúť mozog, tak vás druhé pokračovanie určite nesklame. Pokiaľ v ňom budete, ako kritici Variety, hľadať objektívne nedokonalosti, tak ich samozrejme nájdete, no z filmu si nič neužijete. Domnievam sa, že Stallone netvoril pre hŕstku kritikov, ale masy. A na tomto ihrisku asi opätovne uspeje. Je pozítívne, že Expendables si držia akú-takú kvalitu. To v prípade tretích častí nebýva vždy pravidlom.

Hodnotenie: 65%

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?