Som študent. Dopravný podnik Bratislava mi to však nechce veriť

Autor: Boris Cíferský | 9.9.2014 o 13:31 | Karma článku: 11,53 | Prečítané:  9831x

Nachádzam sa v situácií, v ktorej sa nachádza asi množstvo vysokoškolských študentov. Dopravný podnik Bratislava zmenil pravidlá hry a električenku už nedovolí predĺžiť bez potvrdenia toho, že som študent. Zápis som však ešte nemal a nemám teda ani potvrdenie.

Išiel som si dnes predĺžiť platnosť električenky. Po minulé roky stačilo, aby študent univerzity či inej vysokej školy priniesol potvrdenie o návšteve školy i neskôr a predsa mu bez problémov predali študentskú električenku. V tomto roku však Dopravný podnik Bratislava (DPB) svoju politiku zmenil a preto bez aktívneho ISIC-u alebo bez potvrdenia o návšteve školy mi už nič nevydá. Nebol by to žiadny problém, keby som už mal zápis. Ten však máme až o týždeň, dovtedy som tak, aspoň v očiach DPB, dospelý.

Dopravný podnik sa pravdepodobne snaží zabrániť zneužívaniu systému, robí to však paradoxne úplne opačne, než by mal. Namiesto toho, aby trestal tých, ktorí porušujú pravidlá, perzekuuje plošne všetkých, aby už podvádzať nemohol nikto. Čo na tom, že zhruba tretina študentov Univerzity Komenského ešte ani nemala zápis? Ak im teraz skončila električenka, stávajú sa krátkodobo dospelými. Kto na tom získa? Z finančného hľadiska jedine Dopravný podnik. Kto na tom finančne stráca? Študenti, respektíve ich rodičia, ak im túto električenku platia. A povedzme si na rovinu, v dnešnej dobe je každé euro dobré.

Univerzita Komenského, ktorú aj ja navštevujem, vyžaduje od študentov ochotných pokračovať v štúdiu zaplatenie administratívneho poplatku, ktorý je zároveň akýmsi odkazom škole, v ktorom je napísané: „Chcem pokračovať!“ Tento poplatok musí zaplatiť každý, nikto sa mu (ak sa nemýlim) nevyhne. Je to poplatok, ktorý škola neumožní zaplatiť len tak hocikomu, ale len potencionálnym študentom, pretože sa pri jeho úhrade pracuje s akademickým systémom AIS. Napriek tomu to, ako dôkaz toho, že som, či respektíve budem študent, nestačí. Hoci práve rozdiel medzi mesačnou „dospeláckou“ električenkou a študentskou zodpovedá približne výške tohto poplatku.

Chyba nie je na strane univerzít či vysokých škôl a v ich harmonogramoch zápisu, ale na strane Dopravného podniku. Pomerne veľká časť študentov nemá za sebou v túto chvíľu ešte ani zápis, no napriek tomu, že oni sami vedia, že budú študenti, tak lístok do autobusu či električky si musia kupovať za plnú cenu. Mám pocit, že je to trochu absurdné. Namiesto toho, aby DPB určilo nejaký rámcový termín dokedy by sa tlačivo malo priniesť (napríklad 30. september), radšej nedalo študentom ani len šancu uchádzať sa o nárok na zľavu. A na tú ako študenti majú právo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?