Opera SND otvorila sezónu vo veľkom štýle

Autor: Boris Cíferský | 13.9.2014 o 8:30 | Karma článku: 7,25 | Prečítané:  2107x

Takmer vypredaná sála, búrlivý aplauz, komická bodka - skrátka to najlepšie otvorenie sezóny. Kto nebol, môže ľutovať, kto bol, ten asi neľutuje.

Keď koncom júna Slovenské národné divadlo oznámilo, že novú sezónu otvorí galakoncertom Petra Mikuláša, nebolo azda pochýb o tom, že to bude jedna z najočakávanejších udalostí v novej sezóne. I pre tých, ktorým osoba Petra Mikuláša nie je až tak známa, bol koncert skvelou príležitosťou vypočuť si skladby z opier, ktoré v súčasnosti nie sú na bratislavských doskách uvádzané, no stále patria medzi tie najhranejšie opery v globále – menujme aspoň Simon Boccanegra alebo Don Carlos.

Program bol skutočne pestrý a atraktívny, zahrňoval celkovo 16 skladieb, počas ktorých sa na javisku v Opere SND vystriedal nielen oslávenec, ale aj jeho kolegovia a hostia zvučného mena – sopranistka Ľubica Vargicová (zhodou okolností jej koncert otváral sezónu 2009/2010 a objavil sa na ňom aj Peter Mikuláš), rumunská sopranista Anda Louise Bogza (v SND vystupujúca ako Aida v opere rovnomenného názvu a ako Abigail v Nabuccu), Tomáš Juhás, Daniel Čapkovič a nechýbal ani sólista najslávnejších operných domov Štefan Kocán. Okrem známych árií mali diváci možnosť vypočuť si aj skladby z menej známych a málo uvádzaných opier ako sú Marie di Rohan alebo Sila osudu. Dramaturgicky bol koncert rozdelený do dvoch častí – v prvej zazneli árie a duety z viac či menej komických opier, v druhej časti sa nálada zmenila a do repertoára interpretov zavítali skladby z dramatickejších opier.

Dobrá práca ľudí z PR oddelenia, vhodný dátum i veľmi priaznivá cena lístkov (prakticky totožná s cenami pri bežných predstaveniach) zaistili, že po dlhej dobe sa veľká sála opery opätovne výrazne zaplnila. Pri dnešných pomeroch, kedy sólisti neraz musia neraz spievať pred poloprázdnym hľadiskom je to niečo, k čomu s výnimkou premiér, špeciálnych koncertov a vianočných predstavení, už takmer nedochádza a preto bolo povzbudzujúce vidieť, že sála opäť praskala vo švíkoch. Bolo dozaista dobrým rozhodnutím situovať koncert do priestorov novej a nie historickej budovy, v ktorej by sa asi nepodarilo vytvoriť tak príjemnú atmosféru.

Pre väčšinu sólistov bol koncert zároveň ostrou skúškou pred začiatkom sezóny. Už v stredu sa Anda Louise Bogza predstaví v Aide a na Tomáša Juhása čaká o dva týždne jeho tohtosezónna premiéra v Pucciniho Bohéme. Kým však v jednotlivých operách musia dodržiavať režijnú koncepciu, tak v prípade piatkového koncertu ich mali i diváci možnosť vidieť i v o niečo voľnejšom rozpoložení. Napriek tomu si však koncert zachoval punc tej najvyššej profesionality, čoho dôkazom boli výrazovo a interpretačne veľmi dobre zvládnuté prevedenia skladieb od Štefana Kocána.

Tých vecí, ktoré ma osobne ako diváka zaujali, však bolo oveľa viac. Menujem aspoň krásny outfit Ľubice Vargicovej, energické dirigovanie od Roberta Jindru, vydarený duet Daniela Čapkoviča a Tomáša Juhása a prirodzene vtipnú bodka vo forme prídavku z českej opery, v ktorej sa oslávenec Peter Mikuláš prejavil nielen ako dobrý basista, ale aj ako skvelý komik. Veľká škoda, že tých prídavkov nebolo viac (napríklad vo forme Libiama), čo by dozaista ocenilo, v piatok neobyčajne vrúcne publikum, z ktorého niektorí už úvodný vstup Petra Mikuláša na javisko ocenilo potleskom v stoji.

Je naopak zahanbujúce, že na koncerte sa neobjavil štáb zo žiadnej zo slovenských televízií, napriek tomu, aká udalosť to bola. Dokladá to, že opera pre televízie skrátka nie je to, čo sa „predáva“. Bude to však asi to posledné, na čo sa však bude s odstupom času spomínať. Pevne verím tomu, že podobné koncerty sa stanú trvalou súčasťou repertoáru a budú každoročne otvárať opernú sezónu. Len viac takých koncertov v SND a operná kultúra na Slovensku bude rásť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?