Prečo nepočúvam death metal, ale operu

Autor: Boris Cíferský | 20.10.2014 o 10:07 | Karma článku: 4,42 | Prečítané:  1035x

Odpoveď sa na prvý pohľad môže zdať byť banálna a jednoduchá, no ukrýva sa v nej viac.

Nedávno sme tak sedeli v jednom bratislavskom podniku v Starom meste pri pive a diskusia sa v tejto neskoršej nočnej hodine dostala k tomu, čo kto z nás počúva. Sme pomerne pestrá skupina amatérskych (možno budúcich) hercov, ktorých spája a zároveň rozdeľuje láska k umeniu. Každý z nás má rád niečo iné a každý niečomu inému holduje. Jung by z nás mal myslím radosť.

Ja som v tejto diskusii verejne demonštroval svoj príklon k opere a priznal sa, že v mp3 prehrávači mám 90% skladieb, ktoré sa vzťahujú k opere. Slečna M. (s ktorou som účinkoval v scénke zo Slečny Júlie) prejavila svoju lásku ku inému druhu hudby a vzápätí začala deklamovať názvy niektorých kapiel, z ktorých nepoznám a ani som nepoznal žiadnu. Slečnu M. som tipoval na niečo iné a netušil som, že takáto „krehká kvetinka" by mohla pohla počúvať niečo tak „drsné“.

Keď som prišiel domov, premýšľal som istú dobu nad tým sediac ako Robin Williams v kuchyni s whisky a neumytým riadom v scéne z Dobrého Willa Huntinga. Rýchlo som problém vyriešil a pred jednou hodinou v noci zaspal. A na čo som prišiel? No, rozhodne to objav nie je, ale všetko je ukryté v jednom prostom slove - „videnie“. Tak ako ja vidím krásu a harmóniu v opere, tak Slečna M. vidí túto krásu a harmóniu v podobných „divočinách“, ktoré mne nijaké potešenie neprinášajú.

V tomto jedinom slove „vidieť“ je ukryté všetko. Vidíme partnerov inak než ich vidia iní, aj pre iných neatraktívne ženy sa vďaka nášmu „videniu“ môžu zdať nám neskutočne príťažlivé. Tak ako ja môžem vidieť harmóniu v Pucciniho Tosce, tak to isté ona môže vidieť v Black Sabbath a zároveň sa možno nikdy nedostaneme na tú hranicu, že obaja uvidíme v harmóniu v tom, čo má ten druhý rád. Milovať všetko a všetkých sa nedá, ale to žiadna novinka určite nie je.

Prečo to všetko píšem? Pretože v posledných mesiacoch sa ako na laickej, tak i odbornej pôde diskutuje o tom, prečo opera divákov nepriťahuje. Názorov je nepochybne veľa, ale problémom je to, že ľudia v nej pomaly prestávajú to niečo „vidieť“. A prečo to tak je? Opäť, názorov je viacero a rozhodne je to problém, ktorý by si zaslúžil oveľa väčší priestor než tisíc znakov v blogu, ale aspoň jeden z názorov.

Operný sólista Ľudovít Ludha to v októbrovom vydaní magazínu Portál vyjadril na margo moderných naštudovaní takto: „Som presvedčený, že autor VEDEL, čo chce povedať...“ Áno, vedel, ale doba nás často núti inscenovať to inak, dať dielu novú formu, nový jazyk, predostrieť inú víziu alebo koncepciu, ktorá sa často presúva od jednoznačnosti k mnohovrstevnatosti a zložitosti. Tým sa však zároveň pomyselné nožnice ešte viac roztvárajú a priepasť sa rozširuje. Alebo to poviem inak, čím interpretačne náročnejší titul, tak tým menší predpoklad zaujať priemerného diváka, ktorý v tej opere toho veľa „neuvidí,“ keďže nemá na nose tie pomyselné okuliare, ako skúsenejší alebo znalejší divák (tým zároveň netvrdím, že by sa mali inscenovať len „jednoduché" opery).

„Vidieť“ je základ, je to gro, je v tom obsiahnutá múdrosť sveta. Ako by sme skončili, keby lekári nevideli naplnenie v tom pomáhať druhým a podobne? Opera, Coldplay, Black Sabbath, hra Barcelony nikdy nebudú ľudí zaujímať, pokiaľ v nich ľudia neuvidia to zaujímavé. Ak by som sa teda vrátil ku začiatku a pomyselný kruh uzavrel. Nepočúvam death metal, pretože v ňom nevidím to, čo death metalista a počúvam operu, lebo v nej vidím to, čo death metalisti v death metale. Súznenie, harmóniu, radosť, myšlienku a podobne. A práve otvoriť ľuďom oči, pokúsiť sa ukázať by malo byť základom k vytvoreniu, ako napísal jeden náš predný sólista, "celoživotnej lásky".

Foto: flickr.com, Jozef Barinka, www.thoroughlymodernmilly.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?