Skutočná Anna Kareninová bola Puškinovou dcérou

Autor: Boris Cíferský | 10.11.2014 o 8:06 | Karma článku: 7,21 | Prečítané:  1732x

Annu Kareninovú Lev Nikolajevič Tolstoj spočiatku vykresľoval ako nie príliš atraktívnu ženu. Po tom však spoznal dcéru Alexandra Sergejeviča Puškina a všetko sa zmenilo.

Znalci Anny Kareninovej, slávneho románu Leva Nikolajeviča Tolstoja, istotne dobre vedia, že ruský autor sa pri vykreslení fyzickej, ale i osobnostnej stránky postáv neraz inšpiroval vlastnými priateľmi alebo dokonca i členmi svojej rodiny. Nebolo to v jeho prípade nič neobyčajné, keďže podobne si vypomohol už pri Vojne a Mieri. V prípade Anny Kareninovej bol predobrazom Levina Tolstojov brat Dmitrij, Karenin zosobňoval sčasti ministra financií Valujeva a takto by sa dalo pokračovať ďalej. Vo väčšine prípadov pripomínali jednotlivé postavy akési skladačky vytvorené z viacerých reálne žijúcich ľudí. V prípade hlavnej hrdinky, Anny Kareninovej, však bola situácia o niečo iná.

História románu Leva Nikolajeviča Tolstoja je neodmysliteľne spätá s iným velikánom ruskej literatúry, Alexandrom Sergejevičom Puškinom. Neprejavovalo sa to iba v poeticko-estetických východiskách (to, ako Puškin písal sa odrážalo aj v spôsobe práce u Tolstoja), ale, čo je zaujímavejšie, i v samotných charakteroch. Predobrazom Anny Kareninovej, tak ako ju Tolstoj vo svojom románe vykreslil, totiž bola v rozhodujúcej miere Puškinova najstaršia dcéra, barónka Mária Alexandrovna Hartungová. Kým v prvých náčrtoch románu bola Anna Kareninová nepríliš atraktívnou ženou s „drsnými črtami tváre“, v tých ďalších, už ovplyvnených jeho známosťou s Marie, bola krásnou ženou s čiernymi kučerami.

Tolstoj Puškinovu dcéru spoznal v roku 1861 na bále, ktorý organizoval významný generál Tulubijev. Od chvíle, kedy vstúpila do miestnosti, bol očarený jej neobyčajnou krásou. Tá vychádzala nielen z jej afrických čŕt tváre, ale ju aj zdedila po svojej matke, Natálií Nikolajevne Gončarovej, ktorá bola považovaná za jednu z najkrajších žien vo vtedajšom Rusku. Počas bálu robil Tolstoj Márií celý čas spoločnosť – ona mu rozprávala o svojom otcovi (niektorí teoretici sa domnievajú, že Puškinova mentalita sa zrkadlí práve v Anne), o umení a literatúre a on ju so záujmom počúval. Bola milá, vzdelaná, ovládala cudzie jazyky a tridsaťtri ročného spisovateľa dokázala dokonca i rozosmiať.

V tú noc, akonáhle prišiel z bálu domov, sa mu sníval sen, v ktorom jeho oči uprene hľadeli na Máriín nahý a nádherný lakeť. Ani počas ďalších týždňov na ňu nedokázal zabudnúť. Začal viac študovať Puškina, čítať jeho knihy, a v istých čas dokonca veľmi vážne zvažoval, že by jeho meno i vtesnal do mena hlavnej hrdinky, z ktorej tak chcel spraviť Annu Puškin Kareninu. Síce sa napokon tak nestalo, ale Anna Kareninová a Puškinova najstaršia dcéra Mária Hartungová boli v jeho očiach už navždy prepojené.

Hlavná foto: http://obviousstate.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?