reklama

Miloval alkohol, umenie a ženy. Od narodenia Toulousa-Lautreca uplynulo 150 rokov

Dnes uplynulo presne 150 rokov od narodenia významného francúzskeho maliara Henriho de Toulouse-Lautreca. Hoci žil len pomerne krátko, tak dokázal vytvoriť bezmála 6.500 rôznych diel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Henri Marie Raymond de Toulouse Lautrec Monfa, tak znelo celé meno francúzskeho maliara, ktorého dnes história pozná ako Henriho de Toulouse-Lautreca. Narodil sa presne pred 150 rokmi do aristokratickej rodiny. Jeho detstvo bolo negatívne poznačené jeho zdravotnými ťažkosťami – zlomené kosti sa mu nesprávne hojili a on prestal rásť. Táto genetická porucha, neskôr označená za syndróm Toulousa-Lautreca, sa podpísala na tom, že ako dospelý meral len niečo vyše 1.50 metra a nohu mal veľkosti dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho zdravotné problémy ho výrazne limitovali i v bežnom živote. Nemohol chodiť do normálnych škôl a učil sa teda doma pod dohľadom súkromných učiteľov. Útočisko zo svojej osamelosti nachádzal v maľovaní. Jeho najstaršie práce sú datované do obdobia, kedy mal len desať rokov. V tom čase, ovplyvnený jedným zo svojich učiteľov, začal maľovať kone. Dôsledne pozoroval tieto zvieratá, aby následne dokázal vniesť do ich tváre určitú expresiu, vyjadriť ich náladu. Kone sa stali jeho celoživotnou láskou. Nie však jedinou.

Obrázok blogu
(zdroj: www.wikiart.org)

Ako osemnásťročný odišiel do Paríža. Študoval v prestížnych ateliéroch Léna Bonnata a Fernanda Cormona (v minulosti sa tu učil i Vincent Van Gogh) a ovplyvnený impresionizmom začal maľovať v plenéri. V duchu maliarskeho naturalizmu, ktorého inšpiráciu nachádzal v literatúre, zobrazoval prostitútky, umelcov i ľudí žijúcich na periférií spoločnosti. Inšpiráciu nachádzal na viacerých miestach - v kabarete Moulin Rouge, ktorý často navštevoval, v záhrade Montmartre, kde strávil veľa času pri práci, ale i na rôznych ďalších miestach. Maliarsky bol veľmi činným - počas dvadsiatich rokov vytvoril viac než 6.450 rôznych diel (aspoň tých, o ktorých vieme).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Parížsky život bol pre umelca - bohéma, veľmi atraktívnym. Fascinovali ho predovšetkým ženy v nevestincoch. Spočiatku ich navštevoval len ako jeden z ich klientov, no postupom času sa tak „vypracoval“, že tu celé týždne až mesiace žil s dievčatami a maľoval ich, či už pri práci, alebo vo voľnom čase. Opačné pohlavie ho zaujímalo do tej miery, že bol i častým návštevníkov takzvaných lesbických barov, kde zachytával ženy oddávajúce sa vzájomnej rozkoši. Práve tieto maľby sú v prípade Lautreca v mnohom špecifické, keďže v nich, nevedno úplne prečo, rezignoval na svoj toľko rozšírený cynizmus nachádzajúci sa napríklad na obrazoch prostitútok z nevestinca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: www.fineartamerica.com)

Lautrecovou celoživotnou vášňou, už od skorej mladosti, bol alkohol. „Nebojím sa toho, že padnem na dno a stanem sa pijanom. Ja už som totiž veľmi blízko dna,“ hovoril. Podobne ako Verlaine, Rimbaud, Van Gogh či Picasso, i on obľuboval absint, ktorý často i situoval do svojich obrazov. Na večierkoch sa spíjal do nemoty dúfajúc, že tým unikne, pre neho, z toľko trpkej životnej realite. A to sa mu aj splnilo – zomrel ako 36-ročný v dôsledku komplikácií zo syfilisu (ktorý získal počas života v nevestinci) a nadmernej konzumácie alkoholu. Jeho matka po jeho smrti zriadila Múzem Toulousa-Lautreca, vďaka ktorému jeho práca nezostala dodnes zabudnutá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes je francúzsky maliar považovaný, spoločne so Cezannom, Van Goghom či Gauginom za jedného z najväčších predstaviteľov maliarskeho post-impresionizmu. Veľa čerpal od Maneta i Degasa. Dokázal bravúrne vystihnúť ľudí v prostredí, v ktorom žili, či už to bolo pri poháriku vína alebo v interiéri. Bol majstrom v zachycovaní takzvaných davových scén, v ktorých každá postava bola výrazne individualizovaná. Tvrdí sa dokonca, že v dobe vzniku jeho diel dokázali, tí, ktorí ich videli jasne rozpoznať to, kto postavy na jeho obrazoch v skutočnosti boli.

Obrázok blogu
(zdroj: wikiart.org)

Hoci Toulouse-Laurec zomrel mladý, zanechal po sebe odkaz, ktorý ovplyvnil generáciu maliarov, ktorí prišli po ňom, napríklad Pabla Picassa. V roku 2005 sa jedna z jeho malieb, La blanchisseuse, predala v aukcií za $22.4 milióna.

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu