Skutočná Lolita sa dospelosti nedožila

Autor: Boris Cíferský | 4.12.2014 o 8:10 | (upravené 4.12.2014 o 18:41) Karma článku: 11,26 | Prečítané:  14267x

Do dnešných dní sa predalo viac než 50 miliónov výtlačkov Nabokovovej Lolity. Kto však bola skutočná Dolores Hazeová alias Lolita?

Poznámka na úvod: Nasledujúce riadky popisujú udalosti okolo únosu Florence Sally Hornerovej, ktoré Vladimir Nabokov použil vo svojom románe Lolita.

Jedenásťročná Sally Hornerová vstúpila do obchodu. Miesto dobre poznala, bežne si sem chodila kupovať školské potreby alebo sladkosti. Tentoraz sem však prišla kradnúť. Priviedla ju sem zúfalá snaha dostať sa do dievčenského školského spolku. Jednou z podmienok vstupu bolo niečo ukradnúť, stačilo hocičo. Akonáhle vstúpila dnu, nasmerovala si to do miest, kde sa predávali zošity. Jeden z nich schmatla, hodila ho do kabelky a rýchlym krokom sa blížila k východu. Tesne pred tým, než sa dostala von, pocítila na svojom ramene čiusi ruku. Otočila sa a pred sebou videla urasteného muža so šedivými vlasmi. „Som agent FBI. A vy ste zatknutá,“ povedal jej. Sally sa rozplakala.

Muž jej tichým hlasom zašepkal, že ľudia, ako ona končia v polepšovni. Povedal jej, že ju však pustí pod podmienkou, že sa mu bude z času na čas hlásiť. Sally sa uľavilo. Bola rada, že nemusela volať svojej mame z väzenia. Bola voľná. Nie však na dlho. Na ďalší deň, cestou zo školy, ju muž opäť vyhľadal. Povedal jej, že s ním, z rozkazu vlády, musí ísť do Atlantic City. Mame mala povedať, že ju otec jej dvoch spolužiakov pozval so synmi na dovolenku. Tvrdil jej, že sa o všetko ostatné postará. V skutočnosti však tento muž nebol agentom FBI, ale 50-ročným nezamestnaným mechanikom a pedofilom.

Frank Warner (jeho skutočné meno bolo Frank La Salle) odviezol Sally do Atlantic City. Tu spoločne pobývali dlhé týždne. Sally občasne zavolala svojej matke z telefónnej búdky, kde jej opisovala spoločnú dovolenku v tých najružovejších farbách. Po tom, čo však telefonické hovory prestali, Ella Horner nadobudla podozrenie a tak zavolala na políciu. Policajti v Atlantic City rýchlo vypátrali ubytovňu, v ktorej dvojica mala žiť. Prišli však neskoro. Sally a Frank Warner boli preč. Odchádzali narýchlo, v izbe po nich zostali kufre s oblečením, pohľadnice a fotografie. Detektívovia rýchlo zistili, že meno Frank Warner je falošné, že skutočným únoscom jedenásťročného dievčaťa je Frank La Salle, pedofil, ktorý bol len pár mesiacov predtým prepustený z väzenia, kde si odpykával trest za niekoľkonásobné sexuálne napadnutia.

La Salle a jeho Sally utiekli do Balimoru. Tu žili pod falošnou identitou, Le Salle dievčatko predstavoval ako svoju dcéru. Po čase sa presunuli do Dallasu, kde žili v prívese v okrajovej časti mesta. Susedia rodinu LaPlanteovcov označovali za bezproblémovú. Mali psa, Sally často piekla, chodila na nákupy, plávanie a dokonca aj do školy. La Salle si tu dokonca našiel prácu ako mechanik. Ich zdanlivú "idylku" narušila až Ruth Janishová, ktorú Sally spoznala začiatkom roku 1950. Od prvého okamihu si povšimla, že vzťah medzi Sally a jej údajným otcom bol veľmi zvláštny. Držal ju veľmi nakrátko, dievča nemalo takmer žiadnych kamarátov vo svojom veku. Le Salle sa jej nepozdával od momentu, kedy ho prvýkrát uvidela. Presvedčovala Sally, nech jej povie svoj skutočný príbeh. Ona však, z obáv, že by jej nikto neuveril, mlčala.

Ruth sa však nevzdala a presvedčila La Salleho k tomu, aby sa so svojou „dcérou“ presťahovali k nim do San Jose. La Salle, v mylnej domnienke, že má dievča úplne pod svojou kontrolou, ju, netradične, nechal v San Jose na pár hodín osamote, keď si potreboval ísť niečo vybaviť. Ruth to využila a opätovne sa pýtala Sally na to, kto v skutočnosti je jej údajný otec a ona tentoraz už nemlčala. Rozpovedala jej celý príbeh a povedala, že už by chcela ísť domov. Chcela byť s matkou a so svojou sestrou. Ruth jej ukázala, ako sa má dovolať medzimesto z automatu. Sally sa najprv pokúšala sa zavolať svojej matke, ale neúspešne. Skúsila teda zavolať svojej sestre, ktorá žila neďaleko od nich. Zdvihol to jej manžel, Al.  Poprosila ho, nech pre ňu pošle FBI. Odpovedal jej, že nech zostane, tam kde je, že všetko zariadi.

Al okamžite zalarmoval ústredie FBI v New Yorku, ktoré sa spojilo so šerifom miestneho okrsku. Ten na miesto, kde mala Sally byť vyslal hliadky, ktoré ju tam aj skutočne našli. Dievča bolo rado, že ju zachránili, no bála sa toho, že sa La Salle vráti. Odviezli ju na bezpečné miesto a miestne policajné zložky v tme čakali na príchod jej údajného otca. Okamžite, ako sa priblížil ku karavanu, zatkli ho. Prekvapený Le Salle odmietol, že by bol únoscom. Povedal im, že je jej otec a je manželom Sallynej matky. Tá to však neskôr odmietla s tým, že jej manžel pred pár rokmi spáchal samovraždu. Le Salle bol, deň po svojom zatknutí, obvinený z porušenia takzvaného Mannovho zákona a z únosu. Po nejakom čase ho previezli do New Jersey k súdnemu procesu.

Druhého apríla, dva týždne po svojom zatknutí, sa Frank La Salle po prvýkrát postavil pred súd. Priznal vinu z únosu a ďalších činov, z ktorých bol obvinený, a vzdal sa práva na advokáta. Požadoval, aby bol odsúdený čo najskôr, keďže chcel ušetriť Sally nežiadanej publicity. Tá celý proces sledovala na vlastné oči. Ani raz na svojho únoscu nepozrela a ani raz k nemu neprehovorila. Sudca odsúdil La Salleho k 30-35 rokom väzenie v Trentonskej štátnej väznici. Pri vynášaní verdiktu ho označil za „skazenú dušu“. Salle, ktorý do konca života tvrdil, že Sally je jeho dcéra, sa už z väzenia nikdy nedostal. Zomrel ako 70-ročný v dôsledku komplikácií z arteriosklerózy. Svoju údajnú dcéru však napokon prežil.

Sally sa po odsúdení La Salleho vrátila domov do Camdenu, kde žila so svojou matkou. Základnú školu skončila s vyznamenaním. Začala pracovať ako časníčka a počas leta trávila veľa času na pláži. V jeden z horúcich augustových dní sa vybrala do pobrežného mesta Wildwood. Stretla tu milého chlapca menom John Baker. Sľúbil jej, že ju po tom odvezie späť do Camdenu. Do mesta sa však už nikdy nedostali. Bakerov Ford narazil na ceste do zaparkovaného kamiónu. Kým on utrpel len ľahké zranenia, Sally náraz neprežila. Utrpela fraktúru lebky a rozsiahle devastačné poranenie viacerých častí tela, vrátane tváre. Mala len pätnásť rokov. Baker sa napokon vyhol trestu za jej zabitie. O desiatky rokov na to mu však pri podobnej nehode zomrel jeho syn.

Zdroj: penguinrandomhouse.ca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?