Estetik parazit

Autor: Boris Cíferský | 10.12.2014 o 13:45 | Karma článku: 7,21 | Prečítané:  1405x

Byť estetikom môže byť nebezpečné. Priznať sa k tomu, že človek sa rozhodol študovať odbor, z ktorého pre ostatných nevyplývajú údajne žiadne výhody, môže viesť k tomu, že je označený za parazita.

Nikdy som neveril, že priznať sa k tomu, že človek študuje estetiku sa rovná takmer až spoločenskej samovražde. Ale je tomu skutočne tak, aspoň podľa komentárov. V nich som bol som označený za zbytočného, hlúpeho, parazitického, estéta (hoci správne má byť estetik) a ako čerešničku k tomu za autora, ktorý píše nezaujímavé a neestetické texty s nulovou pridanou hodnotou, pri ktorých navyše vraj "vykrádam wiki". A to všetko len preto, že som napísal vlastne len svoj názor.

Kúzlo anonymity internetu a špeciálne diskusných fór dáva ľuďom veľa možností, ktoré by v reálnom (ne-virtuálnom) svete nemali. A všímam si, že ľudia týchto možností radi využívajú. Označia vás za hlupáka, namiesto vecných argumentov siahnu po slovných útokoch. Ale v reálnom svete, tvárou tvár voči vám, hľadia do zeme. Mlčia. Nepovedia vám do očí, že ste "hlúpy" alebo, že ste "parazit", lebo by to nebolo slušné alebo spoločensky vhodné. Ale akonáhle sa dostanú do sveta anonymných, bezmenných bytostí schovaných za pár znakov, bariéry padajú. 

Ale možno som skutočne hlúpy a zbytočný a to, čo píšem nemá žiadnu hodnotu. Možno skutočne študujem, ako jeden z diskutérov píše "obor, ktorý nikoho okrem mňa nezaujíma." Ale po tom rozmýšľam, ako sa tá moja hlúposť, zbytočnosť a nulová hodnotnosť vlastne prejavuje. Prichádza mi na rozum niekoľko príkladov:

1. Som hlupák, lebo som sa pri voľbe povolania rozhodol podľa toho, čo sám chcem v budúcnosti robiť a nie podľa toho, čo by chcel trh práce, aby som robil.
2. Som hlupák, lebo namiesto toho, aby som vysedával v krčme, píšem a snažím sa popularizovať umenie
3. Nič čo napíšem nemá pridanú hodnotu, hoci momentálne finišujem v práci na knihe o La Tosce, o ktorej predomnou nik v takejto forme nepísal
4. Som hlupák, lebo z peňazí, ktoré si písaním zarobím, pomáham časťou tým, ktorí to potrebujú, napríklad obetiam po prírodných katastrofách
5. Som hlupák, lebo chodím do divadla, sledujem filmy, počúvam operu a občas o tom aj napíšem

Vtipné na tom všetkom je to, že mnohí z tých, ktorí ma dnes označujú za natoľko zbytočného a parazitického, čítajú moje články na iných weboch, zdieľajú ich, komentujú a dávajú im tak hodnotu, ktorá údajne ani neexistuje. Niektorí dokonca aj pochvália. Pre mňa osobne tkvie hodnota v tom, že ak niekomu ukážem niečo zaujímavé (či už je to opera, film alebo čokoľvek iné) a on vďaka tomu prežije zopár príjemných chvíľ, tak je moja pomyselná misia splnená. Aj to je jeden z aspektov praktickej estetiky.

Ak sú moje ambície, motivácia a ciele pochybné a zbytočné, tak potom musím byť asi aj hlupákom, pretože som aj toto považoval za dôležité. Ak je to, že ma moje štúdium naučilo byť (okrem iného) akýmsi popularizátorom umenia zlé, tak potom bolo štúdium skutočne zbytočné. Ak mám byť označený za hlupáka len preto, že nachádzam vo svojom odbore hodnotu, tak nech ním som. Za 25 rokov života som však napísal okolo 2.000 rôznych textov, knihu, zopár drám a chystám sa nakrútiť film a vytvoriť operu. Je to myslím viac, než dosiahli v mojom veku iní.

Nikdy asi nebudem mať milióny na účte, Ferrari v garáži a chodiť v obleku od Armaniho, ale budem i tak šťastný a hrdý na tom, čo som dokázal a čo tu prípadne aj zanechám. A verím tomu, že to bude viac než len zopár textov "s nulovou pridanou hodnotou." A nech po tom história hodnotí, či všetko to, čo som spravil bolo zbytočné a nemalo hodnotu. A nie tí, ktorí nemajú ani len odvahu sa podpísať, vecne argumentovať alebo prejaviť aspoň náznaky elementárnej slušnosti a ľudskosti. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?