„Žite dlho a v prosperite. A nefajčite,“ povedal by asi dnes Leonard Nimoy

Autor: Boris Cíferský | 27.2.2015 o 21:03 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  1562x

„Vždy som bol a vždy budem vašim priateľom,“ povedal viackrát pán Spock kapitánovi Kirkovi. Pre mňa bol pán Spock hrdinom detských čias.

Keď som mal dvanásť či trinásť rokov, vstával som každú nedeľu o piatej ráno. Práve v túto hodinu vysielala Česká televízia seriál Star Trek. Spomínam, ako som niektoré noci nemohol od strachu ani poriadne spať, lebo som sa bál, že náhodou zaspím a nič neuvidím. Dokonca aj keď sme boli u starých rodičov na dedine, oddane som sledoval spiac na gauči v obývacej izbe. Dnes, v dobe internetu a DVD, už nie som nútený o piatej ráno vstávať, no vášeň pre Star Trek mi zostala.

I dnes, keď mám dvadsaťpäť rokov, je Star Trek mojim vôbec najobľúbenejším seriálom (aby sme si rozumeli, za jediný „skutočný“ Star Trek považujem ten s dvojicou Shatner – Nimoy). A o to viac ma zasiahla správa o úmrtí Leonarda Nimoya, predstaviteľa pána Spocka. Star Trek je fenomén, s ktorým zaspávam a vedľa ktorého sa zobúdzam. Na jednej zo stien mám veľký plagát s hrdinami môjho obľúbeného seriálu. Vždy, keď na neho hľadím, spomeniem si na to, ako som mal dvanásť a v duchu si poviem ono legendárne „live long and prosper“.

So Star Trekom sa mi spája veľa krásnych a intenzívnych spomienok. Seriál a aj postava pána Spocka ma priviedli k záujmu o astrofyziku, ktorá vo mne pretrvala dodnes, ku logike a samozrejme aj k filmom a seriálom. Práve Star Trek bol totiž vôbec prvým seriálom, ktorý som pravidelne sledoval. A to aj vďaka postave pána Spocka. Pokiaľ platí, že občas nevedomky preberáme niečo zo svojich obľúbených seriálových hrdinov, tak som od Spocka prevzal jeho chladnosť, stoickosť a racionálne uvažovanie. A len málokedy sa nechávam unášať emóciami pri rozhodovaní.

So smrťou Leonarda Nimoya odišiel aj kus mňa, ako diváka. Spock by takúto emóciami podfarebnú výpoveď určite označil za „nelogickú“, zvraštil by čelo a označil ma za typického pozemšťana, no nejako takto to cítim. Spock bol mojim detstvom, hrdinom z bezstarostného obdobia, ktorý dokázal vždy akýkoľvek problém hravo vyriešiť. Ako by tým odkazoval aj môjmu 25-ročnému ja, ktoré neraz čelí trápeniam a neistote, že áno, ide to, musíš len chcieť.

Verím tomu, že život Leonarda Nimoya bol dlhý a plný prosperity. Verím tomu, že vedel, ako ovplynil tínedžerov po celom svete, z ktorých niektorí sa možno skutočne stali astronautmi či astrofyzikmi. A myslím, že aj viem, čo by Leonard Nimoy odkázal do sveta. Žite i vy dlho a v prosperite. A nefajčite.

Foto: http://momsmagazine.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

EKONOMIKA

Daniari pripravili na Remetu trestné oznámenie, na políciu neodišlo

Firma buduje tunel za 410 miliónov eur.

ŠPORT

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Pár hodín po maturite

Podmaníková vraj favoritku rozplakala.


Už ste čítali?