Máte potravinovú intoleranciu? Poraďte si s ňou sami!

Autor: Boris Cíferský | 27.3.2015 o 11:31 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  855x

Aký status má neznášanlivosť na potraviny v očiach nášho zdravotníctva? Má človek s touto diagnózou na niečo nárok?

Po uverejnení môjho posledného blogu o potravinovej intolerancii som dostal niekoľko povzbudivých e-mailov, v ktorých ma niektorí prosili, nech o intolerancii na potraviny napíšem viac. Keďže dennodenne prichádzam do kontaktu s rôznymi problémami, obmedzeniami a limitmi, rozhodol som sa venovať tomuto fenoménu viacero blogov. Hovorím si, že osveta nikdy nie je zlá a keď niekoho náhodou táto choroba postihne, aspoň tu nájde nejaké základné informácie.

To, o čom by som dnes rád niečo napísal je o samotnej potravinovej intolerancii z pohľadu toho, ako je vnímaná v očiach nášho zdravotníctva. Asi nebude pre mnohých prekvapením, že intolerancia na potraviny nie je u nás vnímaná ako choroba. Je to len ako akýsi zdravotný problém, ktorý so zdravím skoro ani nič nemá. Možno to v tomto momente trochu zveličujem, ale verte mi, že mám pocit, že je to skutočne tak.

Keď mi diagnostikovali potravinovú intoleranciu, ako prvé som musel vysadiť problémové potraviny. Keďže moja kombinácia je z tých menej šťastnejších, tých priamych náhrad (v zmysle neurob si sám) nie je veľa. Ba čo horšie, mnohé potraviny sú dvakrát až trikrát drahšie než obyčajné. A nalejme si čistého vína, bio potraviny sú dosť dobrý biznis, keďže ľudí, ktorí musia jesť bio je čoraz viac a viac.

Keďže nepatrím medzi tých, ktorí by si peniaze tlačil na multifunkčnej tlačiarni, pochopiteľne som sa išiel informovať, či mám aspoň nárok na nejaký príspevok na potraviny. Kamarátka, ktorá má celiakiu a je držiteľkou preukazu ZŤP, mi vliala optimizmus do žíl slovami, že možno áno. Odpoveď bola však opačná – človek, ktorá má potvrdenú potravinovú intoleranciu nemá nárok na nič. Prečo? Lebo neznášanlivosť na potraviny nie je choroba. Aspoň v očiach nášho zdravotníctva.

Povedzme si na rovinu, že potravinová intolerancia (PI) sa s celiakiou zrovnávať nedá, to je horšia choroba. Na druhú stranu však, ako potravinová neznášanlivosť, tak aj celiakia sú choroby, ktoré pacienta poznačia na celý život, pretože doživotne bude mať hendikep v tom, že nebude môcť jesť určité potraviny, v optimálnom prípade, určite nie pravidelne. Ba čo viac, regenerácia organizmu po diagnostikovaní PI často trvá mesiace, počas ktorých musí pacient či chce či nechce jesť nie škodlivo. A to ide do peňazí.

Ak vám teda niekedy diagnostikujú neznášanlivosť na potraviny, tak vedzte, že ste v tom v očiach nášho zdravotníctva sami. V ďalšej časti tohto blogového cyklu sa bližšie pozriem na príčiny súčasného stavu a poukážem na niektoré problémy a rozpory. Dovtedy, žite bez stresu.

Foto: www.allureclinic.co.uk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?