Ako z Andreja Kisku urobili zrkadlo slovenského zdravotníctva

Autor: Boris Cíferský | 23.8.2015 o 15:03 | (upravené 23.8.2015 o 15:08) Karma článku: 8,15 | Prečítané:  1953x

Prezident Andrej Kiska vraj nedôveruje slovenským lekárom a to len preto, že sa nechal operovať v Českej republike. Vážne?

Vyrobiť „kauzu“ je v dnešnom mediálnom prostredí pomerne jednoduché. Ono sú samozrejme kauzy a kauzičky. Prvé je často poctivá novinárčina, ktorá nie je nikdy na škodu, druhé považujem za prejav uhorkovej sezóny a snahu o čo najjednoduchšie nájdenie senzácie na spôsob Nového Času, ktorého nadpisy len málokedy korešpondujú s obsahom (ale čo sa sťažujem, dnes je názov nezriedka dôležitý než obsah, že?!).

Väčšinou podobné veci prechádzam, koniec koncov viem veľmi dobre sám, aké je niekedy ťažké hlavne počas leta nájsť zaujímavú tému na spracovanie, no niekedy aj ja zvraštím obočie a opýtam sa, „to ako vážne?“. Možno sa vám to stalo. Vtedy najčastejšie vychádzam z ulity svojej anonymity a uchýlim sa k niečomu, čo robím len málokedy – napíšem svoj názor či aspoň nejaký komentár.

Za najväčšiu kauzičku uplynulých možno týždňov považujem veľa z toho, čo sa dialo okolo operácie prezidenta Andreja Kisku. Aby som niekoho neuviedol v omyl, Kisku som pri voľbách nevolil. Vlastne nikoho, ale to by bolo na dlhšiu debatu. Každopádne, je mi nášho prezidenta trochu ľúto, keďže sa stal nedobrovoľným nástrojom médií pri zodpovedaní na otázku, ktoré zdravotníctvo je to najlepšie.

Údajne, to, že si Kiska vybral (voľba bola v konečnom dôsledku na ňom) Plzeň namiesto Ružomberka znamená, že naše zdravotníctvo nestojí ani za ten pomyselný deravý groš. Aspoň takúto interpretáciu, a zároveň dehonestáciu, podsúvali médiá ako prvotriednu senzáciu – Kiska neverí slovenskému zdravotníctvu. Takýto titulok len v opytovacej vete ste si mohli prečítať napríklad v Novom Čase.

Namiesto hľadania trápnej senzácie si mohli aj novinári v serióznych médiách (na ktorých tento komentár aj čiastočne mieri) naštudovať význam slova empatia a podľa neho voliť aj svoje slová. Keďže práve vcítiť sa do kože Andreja Kisku by odhalilo nie práve prekvapujúcu, ale o to úprimnejšiu a ľudskejšiu pointu – že Andrej Kiska je človek ako každý iný, z mäsa a kostí, ktorý chce pre seba to najlepšie.

Naši novinári však asi nepoznajú tie pocity, ktoré sa v človeku vynárajú, keď vie, že musí ísť na operáciu pod úplnou narkózou. To, ako Andrej Kiska jednal, a je úplne jedno z akých pohnútok či na koho odporúčanie to bolo, vyplývalo z bežného správania pacienta, ktorý sa v optimálnom prípade chce nechať operovať tam, kde sa bude cítiť najkomfortnejšie. A nepochybujem, že mnohí sa takto cítia práve na Slovensku.

Nevytvárajme si teda horší obraz slovenského zdravotníctva účelovými interpretáciami a naivnou snahou zaujať. Na Slovensku, ako som mal možnosť sa v uplynulých mesiacoch viackrát osobne presvedčiť, je stále veľmi veľa dobrých, slušných a férových lekárov, ktorí neprišli do zdravotníctva sa obrazne povedané dobre nabaliť. Tieto pseudokauzy škodia nielen zdravotníctvu, ale aj im. A dávať góly do vlastnej bránky si myslím nemusíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?