Študenti budú na Filozofickej fakulte UK štátnicovať po novom. Čaká ich len obhajoba práce

Autor: Boris Cíferský | 19.9.2015 o 14:38 | (upravené 20.9.2015 o 4:41) Karma článku: 10,21 | Prečítané:  4543x

Táto zmena sa však týka len tých, ktorí študujú na prvom stupni štúdia, teda na bakalárov.  Pre nadchádzajúcich magistrov sa nič nemení.

Záverečné štátne skúšky, hovorovo štátnice, boli nočnou morou nejedného študenta na ktorejkoľvek vysokej škole. Častokrát zahrňovali veľké množstvo učiva, na ktorého osvojenie nemal neraz adekvátne množstvo času. Inštitút štátnych skúšok bol veľakrát pod oprávnenou paľbou kritiky, keďže nútil študentov sa častokrát nanovo učiť aj tie predmety, ktoré už predtým úspešne absolvovali. Niet sa teda čomu diviť, že medzi rodičmi, študentami a aj časťou pedagógov panovala relatívne vzácna zhoda na názore na typ skúšok v takejto podobe.

Dnes študentom na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (nezisťoval som, ako to je na iných fakultách a školách) prišla do ich schránok v akademickom systéme AIS správa, v ktorej sú upozorňovaní na zmeny, ktoré prináša nová akreditácia. Tou azda najradikálnejšou je zmena koncepcie záverečných štátnych skúšok. „V bakalárskych študijných programoch sa mení koncepcia štátnej skúšky, ktorá bude pozostávať iba z obhajoby bakalárskej práce," píše sa v materiáloch, pod ktorými je podpísaný prodekan fakulty, doc. PhDr. Miloslav Vojtech, PhD., ktorý je prodekanom pre bakalárske a magisterské štúdium.

Táto zmena, ako je aj uvádzané, sa netýka všetkých študentov, ale len tých, ktorí študujú na prvom stupni štúdia a po jeho úspešnom zvládnutí sa budú môcť pýšiť titulom bakalár. Pre nadchádzajúcich magistrov sa nič nemení a v máji, prípadne v júni (alebo v neskoršom termíne v auguste) ich budú stále čakať záverečné skúšky. Aj v ich prípade však nastala drobná zmena, keďže po novom budú kreditovo ohodnotení nie za napísanie práce, ale až za jej obhajobu. „V oboch  stupňoch  štúdia  sa  ruší  predmet  Bakalárska/Diplomová  práca. Pôvodný predmet Bakalárska/Diplomová práca bude spolu s obhajobou tvoriť jeden predmet štátnej skúšky.“

Osobne tieto zmeny na bakalárskom stupni štúdia vítam, hoci mi nie je úplne jasné to, prečo sa týkajú len študentov na prvom stupni štúdia a nie aj na druhom, ktorí sú takto, čo sa týka záťaže, evidentne znevýhodnení. Tým, že sa pri štátnej skúške na bakalárskom stupni štúdia bude po novom dôraz klásť len na samotnú prácu, vytvorí to možno tlak nielen na študentov, ale aj školiteľov a členov komisie pri skúškach, aby boli tieto práce prísnejšie posudzované, čo by mohlo v konečnom dôsledku viesť ku ich väčšej kvalite. Či sa tak však skutočne stane, to ukáže až prax a nasledujúce mesiace.

Aktualizované o vyjadrenie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského zverejnené na ich Facebookovej stránke:

"Zmenu koncepcie štátnych skúšok na Filozofickej fakulte UK umožnila posledná novela Zákona č. 131/2002 o vysokých školách a následná úprava Študijného poriadku UK (Vnútorný predpis č. 8/2015). Nejde teda o žiadnu novinku z dielne FiF UK, ale skôr o pružné implementovanie legislatívnych zmien v oblasti štátnych skúšok do študijných programov v rámci procesu komplexnej akreditácie. Týmito zmenami sme sa aspoň sčasti priblížili k praxi na mnohých zahraničných univerzitách, kde štátnu skúšku v podobe, v akej existovala u nás, nepoznajú a dôraz sa kladie na záverečnú prácu a jej obhajobu. Štátna skúška sa podľa poslednej právnej úpravy zaradila medzi vzdelávacie činnosti študijného programu, za ktoré študent získava kredity. Rovnako aj zmena predmetov súvisiacich so záverečnými prácami, o ktorej sa píše v článku, priamo vyplýva z §51, ods. 3 Zákona č. 131/2002 o vysokých školách, v ktorom sa hovorí: "Súčasťou štúdia podľa každého študijného programu je aj záverečná práca, ktorá spolu s jej obhajobou tvorí jeden predmet. Obhajoba záverečnej práce patrí medzi štátne skúšky". K výčitke uvedenej v článku, že "pre nadchádzajúcich magistrov sa nič nemení a v máji, prípadne v júni (alebo v neskoršom termíne v auguste) ich budú stále čakať záverečné skúšky" možno uviesť, že táto úprava štátnych skúšok súvisí so znením článku 27, ods. 1 Študijného poriadku UK, ktorý hovorí: "Štátna skúška nemôže pozostávať len z obhajoby záverečnej práce, okrem štátnej skúšky v bakalárskom študijnom programe". V prípade obhajoby bakalárskej práce ako jediného predmetu štátnej skúšky na bakalárskom stupni štúdia je potrebné uviesť, že obhajoby budú prebiehať inovovaným spôsobom. Budú mať charakter kolokvia, na ktorom študent bude musieť preukázať svoju schopnosť prezentovať výsledky vlastnej práce a ukázať, že je schopný aplikovať získané teoretické a praktické poznatky založené na súčasnom stave vedy v odbore, v ktorom študoval svoj študijný program. Na závere ešte jedna drobná pripomienka k publikovanému textu, pisateľ článku chybne označil prodekana fakulty pre vzdelávanie za dekana."

Foto: SME - Pavol Funtál

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?